Dubl Duck Satinedge

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Έχω ένα θέμα με τις ξύλινες Ηλία!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Kαι μενα μου αρέσουνε οι ξύλινες λαβές και έννοια σου περιμένω κάτι δυνατό και σε ξύλινη λαβή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αφού και σήμερα δεν ήρθε το Thomas Turner & Co που έχει ακονίσει ο slur, είπα να ξυριστώ (λόγω κάποιας υπόχρέωσης) με το εν λόγω ξυράφι που δεν έχω ξαναξυριστεί άλλη φορά.
Το ξυράφι είναι πανάλαφρο μολις 31.5gr τη στιγμή που τα υπόλοιπα ξυράφια μου είναι πάνω απο 45gr το καθένα.Είχα το άγχος με τη μύτη και όταν ξεκίνησα να ξυριστώ με προβλημάτισε και το βάρος του αφου δε το ένιωθα στο χέρι μου καθόλου.Έτσι η πιεσή μου θα έπρεπε να ήτανε λογικά περισσότερη.Με το που κανω το δεξί μάγουλο το ξυράφι κεληδούσε αλλά το κοψιμό του γλυκό.Πάω για το αριστερό μάγουλο πολύ προσεκτικά αφού είχα πάρει στο προηγούμενο ξύρισμα το "παράσημο" απο το Spartacus.Εκεί πήγε να με κόψει πάλι στο ίδιο σημείο που με είχε κόψει και το Spartacus αλλά η πίεση μου ήταν ελάχιστη με αποτέλεσμα να προλάβω το κακό.Με την αλλαγή που κάνω στο αριστερό χέρι μου μάλλον κάτι δε κάνω σωστά, σε κάποιο πέρασμα η γωνία του χώνεται στο μαγουλό μου :megagrin αλλά σιγά σιγά θα το συνηθίσω που θα πάει.Μετά απο κει τα πράγματα ήτανε έυκολα.
Το ξυράφι παρόλο Full hollow ground το ξυρισμά του γλυκό και χωρίς να με προβληματίζει .Σας έχει τύχει να κάνετε πολλά περάσματα ,να μη ερεθίζεται το δέρμα σας και κατόπιν να μη το χορταίνετε?Έκανα 4 περάσματα προς όλες τις φορές και μετά έβαζα αφρό εκεί που είχα υπολείματα.Το βάρος του το συνήθισα κάνοντας το πρώτο πέρασμα μετά μου θύμιζε το κόψιμο του Joseph Allen & Sons που είναι half hollow (αγορασμένα και ακονισμένα απο τον ίδιο πωλητή).Παρεπιπτόντως η γωνία του ακούμπησε το αυτί μου και μου έκανε και εκεί ένα κοψιματάκι :lachtot .
Πολύ καλό ξυράφι , γλυκό και απροβλημάτιστο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ομορφο το ξυραφι,αν και εμενα δεν μου αρεσει καθολου η λαβη του.αλλα αφου αρεσει σε εσενα αυτο μετραει. καλα ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σίγουρα η ομορφιά είναι αντικειμενική.Το θέμα είναι ότι είναι ιδιαίτερα πανάλαφρο 31.5gr και αυτό το κάνει να ξεχωρίζει απο τα άλλα ξυράφια!Τώρα το βάρος θεωρείται καλό η κακό για μερικούς.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”