ΤΑ VINTAGE ΞΥΡΑΦΙΑ ΜΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breyton
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Ιουν 2011, 18:59
12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Breyton
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Ιουν 2011, 18:59
12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Λοιπον. Παιδευτικα λιγο για να τα ποσταρω η αληθεια ειναι.
Το πρωτο κ πολυαγαπημενο ειναι το WADE & BUTCHER celebrated! Αψογο εκτος απο λιγες μαυριλες οχι πανω στη λαμα ομως. Θα το φτιαξω καλυτερα.
Το δευτερο παιδια ειναι ενα που ειχε κρατημενο ο παππους μου απο παλια. Ειναι ενα ATOR! Ειχε σπασμενη λαμα αλλα το ελιωσα σε μια πετρα με χαμηλο grid που ειχα! Δεν εχω τελειωσει με το ακονισμα γιατι θελω να το γυαλισω πρωτα.
Πως σας φαινονται?
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μου φαίνονται εξαιρετικά και τα δύο, ιδίως το πρώτο.

Στο δεύτερο του παππού σου έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά από όσο μπορώ να δω την κόψη. Σίγουρα δεν είναι ακόμα έτοιμο. Σε τι πέτρα το δούλεψες ;

Και κάτι ακόμα, η λαβή στο W&Β είναι η αυθεντική του ή την έχεις αλλάξει;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το πρώτο πανέμορφο, για το δεύτερο μπορώ να σε καταλάβω εν μέρει, μιας και έχω του προπαππού μου! Κι εμένα έτσι μπλε-γκρι ήταν στην αρχή, αλλά το καθάρισα, μπορείς να δεις τι και πως εδώ: http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=74&t=299" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Breyton
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Ιουν 2011, 18:59
12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Μμμμ καλη φαση. καλη δουλεια εκανες!
Εγω το δουλεψα σε μια water stone αλλα το grid ηταν πολυ χαμηλο, κατω απο 1000! Δε κανει η πετρα για ακονισμα για shave ready. θα παρω μια ομως τωρα 12000 ωστε μολις καποιο εχει προβλημα να το επαναφερω αμεσως.
Δυστυχως το W&B το μανικι δεν ειναι γνησιο αλλα ουτε μ αρεσει να σου πω. Σκεφτομαι να το αλλαξω καποια στιγμη κ να βαλω κατι αλλο.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Λάμπρο, ανάμεσα στο "κάτω από 1000" και στο 12000 υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση. Χρειάζεσαι και άλλες πέτρες ενδιάμεσες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Λάμπρο, εγώ αν δεν το ήθελα όπως είναι για συναισθηματικούς λόγους θα έβαζα από αυτές, τη μάυρη από έβενο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Breyton
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 05 Ιουν 2011, 18:59
12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Κατι τετοιο λεω κ γω να βαλω! Κοιτα για τις πετρες που λες θα χρειαστω κ αλλες αλλα οταν ομως εχω τα ξυραφια που ξυριζομαι να κοωουν τελεια δε χρειαζεται τοση δουλεια με τις πετρες.
το ator για παραδειγμα θελει να το περασω κανονικα απο 5 πετρες! Για να γινει σωστη δουλεια! Αφου σκεφτομαι να το παω στον τσομπαρη!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ ωραία τα ξυράφια σου Breyton!!Kαι τα δύο είναι πολύ όμορφα και πολύ ωραίες λεπίδες..Οι πέτρες 4000 8000 και μια τελείωματος φινιρίσματος πρέπει να είναι στη κατοχή κάποιου που έχει πάνω απο 2 ξυράφια.Χρειάζονται και γρήγορα κάνεις απόσβεση αυτών!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Μου αρέσουν πολύ και εμένα τα ξυράφια σου φίλε.Ειδικά το Wade & Butcher,μιλάμε για θρύλο.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”