Les +++ Croix

Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Επιστρέφει λοιπόν η λεπίδα καλογυαλισμένη και κοφτερή. Ο τύπος έκανε πολύ καλή δουλειά όπως θα δείτε. Ακόμα και το χτύπημα που είχε στη κόψη χάθηκε. Το μόνο περίεργο είναι πως όταν την έβαλα για μισό λεπτο στο ζεστό μερό πριν ξυριστώ εμφανίστηκαν κάτι μαυρίλες στο πάω μέρος της λάμας(τελευταία φωτο)-μήπως είναι δικιά μου βλακεία αυτό;;. Όσον αφορά το ξύρισμα μάλλον δεν το κατέχω το άθλημα, όπως και με τη σαβέτα, και με βλέπω να συνεχίζω με doudle edged...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Την παλιά λαβή μου την έστειλε πίσω!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μιλάμε για πολύ καλή δουλεια, μπράβο τους!
Οι μαυρίλες δεν αποτελούν πρόβλημα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

καλη δουλεια μπραβο καλα ξυρισματα
πανος
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Από τη στιγμή που το παρέλαβα έκανα περίπου καμιά 15-20 ξυρίσματα. Χωρίς να γνωρίζω τεχνική, γωνίες κλπ. Στην αρχή απογοητεύτηκα αλλά με αρκετή προσπάθεια τα κατάφερα με αποτέλεσμα τα 5 τελευταία ξυρίσματα να είναι από τα καλύτερα που έχω κάνει. Κάπου εκεί κατάλαβα πως η κόψη ήθελε λίγη "βοήθεια" και το πέρασα από την πράσινη πάστα στο λουρί. Μετά έκανα δύο καταπληκτικά ξυρίσματα και πάλι άρχισε να τραβάει κάπως. Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα πως έφτασε η ώρα για λίγο ακόνισμα. Η κόψη είναι σε πολύ καλή κατάσταση οπότε υποθέτω πως θα πρέπει να περαστεί σε 10000 ή 12000 grit. Και ιδού η απορία πως μπορώ να καταλάβω αν θέλει 10 ή 12; Αν αγοράσω τη 12άρα και τελικά δεν κάνει δουλειά; Ή δεν έχουν και τόσο μεγάλη διαφορά;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κατά την άποψή μου η διαφορά μεταξύ 12 και 10κ δεν θα είναι μεγάλη.
Χάρης
stergios

Καλησπερα! Θα θελα να ρωτησω αν είναι διαδεδομενη αυτη η μαρκα ξυραφιων,τα les trois croix που απ οσο γνωρίζω ειναι της εταιρίας breidora. Γνωριζουμε κατι γι αυτα? Οι τιμες των μεταχειρισμένων περιπου? Στους καταλογους του φόρουμ δε βρηκα πολλα πραγματα ουτε κ σε ξενα sites τιποτα ιδιαιτερο.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στέργιο περίμενε να μπει ο y.v και οι άλλοι γνώστες να σου απαντήσουν.

Από όσο ξέρω εγώ (και είμαι αρχάριος στα μαχαίρια), θεωρείται καλή μάρκα αν και όχι τόσο διαδεδομένη.
Η τιμή φαντάζομαι εξαρτάται από την κατάσταση, τη γεωμετρία και τη λαβή του μαχαιριού.

Αλλά περισσότερες και πιο έγκυρες πληροφορίες θα σου δώσουν οι γνώστες.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Υπάρχουν πληροφορίες, αλλά ούτε εγώ έχω ψάξει πολύ ώστε να σου πώ πού θα τις βρεις.

Ιδιαίτερα 'δυνατά' ξυράφια, οι τιμές τους όμως είναι υψηλές.
Έχω ένα κι είναι άπαιχτο...
Το πήρα χωρίς σκέψη από άνθρωπο που ήταν χρόνια στο αντικείμενο, άρα είχα peace of mind.

Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση και ταυτόχρονα τιμή, μην το αφήσεις.
stergios

Παιδια να στε καλα για τις απαντήσεις σας. Αλλα ο y.v. ποιος είναι? Κατα τη δικη σας γνωμη παντα...απαντηστε. Μου πουλαει καποιος ενα τετοιο μαλλον 6/8 σε πολυ καλη κατάσταση για την ηλικια του,περ 60 χρονών ειναι το ξυραφι κ μαλλον θα θελει κ καμια συντηρηση. Δεν το ειδα κ αυτος δεν ασχολείται με το άθλημα. Αλλα απο φωτο που του δειξα μοιαζει λεει με αυτη πολυ,σε ανάλογη κατασταση. 70 ευρω τη ζηταει? Πως σας φαίνεται? Εμενα μου φανηκε ευκαιρια γιατι ειναι παλιο, συνεπως παραδοσιακες τεχνικες κατασκευής, συλλεκτικη αξια ισως, κ καποιες μικρες αναφορες σε ξενα sites με καλές κριτικες. Περισσότερο γνωμες θα τις ελεγα βεβαια κ οχι κριτικες με επιχειρήματα. Φωτο της πως ανεβαζω που εχω αποθηκευμενη στο κινητο? Μοιαζει με του tsu με ασπρη λαβη οπως ηταν αρχικά μονο που στη λαβη δε λεει μαρκα. Μονο στη λαμα. με 2 πυρακια. Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 08 Ιουν 2016, 19:42, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”