Les +++ Croix

Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Πριν από ένα μήνα βρήκα τούτο το 6/8" Les +++ Croix στην αποθήκη. Ήταν του προπάππου μου και ξυριζόταν με αυτό μέχρι το 1994. Από τότε είναι στο υπόγειο και όπως βλέπετε δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση. Μίλησα όμως με τον Steve από το http://www.razorsharpening.co.uk/page2.html" onclick="window.open(this.href);return false; για "ρετουσάρισμα" και του έστειλα φωτογραφίες. Ο άνθρωπος ήταν πολύ εξυπηρετικός και απάντουσε στα e-mails μέσα σε λίγες ώρες. Την προηγούμενη εβδομάδα του το έστειλα και δεν βλέπω την ώρα να μου το ξαναστείλει καλογυαλισμένο για να το δοκιμάσω.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Κώστας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καλώς να σου ρθει φίλε μου και περιμένουμε φωτό να δουμε, πιστεύω θα κάνει καλή δουλειά!! Μπορείς να μας πεις αν θες πόσο σου πήγε το μαλλί?Έχει κάποιο τιμολόγιο στο site του αλλά σίγουρα θα τα έχεις υπολογίσει καλύτερα όλα μαζί και τα μεταφορικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

εγω παντως στην θεση σου θα το καθαριζα οπως εκανες.
αλλα θα το κρατουσα για ενθυμιο!
οπως εκανα και εγω με κατι σαβετες του παππου μου και τα κουρευτικα του(κουρεας ηταν)
τα εχω σε ενα κουτι και δεν το πειραζει κανεις.
ωραιο μαχαιρι ειναι παντως
πανος
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ ωραίο, και θα γίνει ακόμα καλύτερο! Δυστυχώς το αντίστοιχο του προπάππου μου είναι πολύ φθαρμένο και δεν παίρνει διόρθωση. Πάνο, άλλο οι σαβέτες άλλο τα ξυράφια, είναι πολύ πιο συγκινητικό κατ εμέ να ξυριστείς με το ξυράφι του παππού σου, κάτι που κάνω σε κάθε ξύρισμα με τη Merkur
Εικόνα
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

εχω ξυριστει με την σαβετα και καταφερα ενα κοψιμο
αλλα οκ
και εχω ξυριστει και με το πινελο και τα σαπουνια του παππου μου αλλα θελω να τα εχω ενθυμιο!
σημερα μαλλον θα παω στην γιαγια μου και θα την ρωτισω με τι ξυριζοταν ο παππους μου παλια
γιατι κατι ειχε πει για λουρι και το ακονιζε πιο παλια!
και μου εχει γινει εμμονη να το βρω!
και αν δεν ξερει θα ρωτισω τους θειους μου
παντως σιγουρα πρεπει να ειχε μαχαιρι
πανος
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Είναι ένα ωραίο ξυράφι το οποίο αξίζει να επαναφέρεις.
Έχει μία μικρή ρήξη στην κόψη, chip, και χρειάζεται βαθύ ακόνισμα ξεκινώντας από χαμηλά, 220 grit για να φέρεις όλη την κόψη πιο πάνω και να δημιουργήσεις στη συνέχεια καινούργια στα 1000 grit. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα διότι έχεις πολύ μέταλο, είναι 6/8 το ξυράφι΅.

Αν το έβρισκα στο ebay ευχαρίστως θα το αγόραζα για να παίξω με τις πέτρες μου.

Σε παρακαλώ βάλε καινούργιες φωτογραφίες με εστίαση στην κόψη όταν θα σου έρθει ακονισμένο :danke


ΥΣ: Είναι full hollow ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

boltsis έγραψε:Μπορείς να μας πεις αν θες πόσο σου πήγε το μαλλί?Έχει κάποιο τιμολόγιο στο site του αλλά σίγουρα θα τα έχεις υπολογίσει καλύτερα όλα μαζί και τα μεταφορικά.
Από το site επέλεξα αυτό που λέει "Honing, stropping, clean & polish" αλλά θα αλλάξω και τα scales γιατί έχουν αρκετή βρωμιά και μυρίζουν πολύ άσχημα. Σύνολο 60 ευρώ+ 4 το ταχυδρομείο.

Slur, δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα full hollow, half hollow,κλπ. Κάπου είχα δει στο ίντερνετ ένα αρχείο(νομίζω pdf ήταν) όπου ανέφερε τις διαφορές. Εαν το εντοπίσει κανείς ας ρίξει το link.
Επίσης με μπερδεύουν τα grit με τις πέτρες. Όποιος βρει κανέναν οδηγό που να τα εξηγεί ας το ποστάρει να το διαβάσουμε! Όσον αφορά εκείνη τη ρήξη στην κόψη, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα γιατί δεν μου ανέφερε κάτι στο e-mail αφού το παρέλαβε. Τώρα ψάχνω για stropping tool(αυτό με τη λαβή θα πάρω).
Εννοείται θα ακολουθήσουν φωτογραφίες μόλις το παραλάβω.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε tsu εδώ http://www.theshavingroom.co.uk/viewtop ... f=22&t=158" onclick="window.open(this.href);return false; θα δείς τι είναι full hollow, half hollow κτλπ καθώς και ονομασίες απο μέρη του ξυραφιού.
Τώρα όσον αφορά τις πέτρες δεν είναι κάτι δύσκολο.Ξεκινανε απο τριψήφιο αριθμό πχ 220grit και φτάνει μέχρι και 16000 grit αν δε κάνω λάθος.Όσο πιο χαμηλά τα grit τόσο δημιουργούν τη κόψη του ξυραφιού και τρώνε και πιο πολύ μέταλλο.Εγώ έχω μια των 4000/8000 διπλής όψεως η οποία χρησιμεύει για ανανέωση του ξυραφιού και μια 12000 κινέζικη που είναι τελιώματος δηλαδή για το τελικό φινίρισμα του ξυραφιού.Αν έχουμε κάποιο ξυράφι το οποίο δε κόβει καθόλου θα χρειαστεί πιο χαμηλά grit απο τη δική μου πέτρα πχ 1000grit ώστε να δημιουργήσουμε μια νέα κόψη του ξυραφιού.Τα 220 grit όπως σωστά σου είπε o slur είναι για περιπτώσεις μικροβλαβών στον αθέρα του ξυραφιού όπως το δικό σου έχει ένα πολύ μικρό στο μέσο της λεπίδας το οποίο αυτή η πέτρα θα σου φέρει τη κόψη πιο πάνω.Δε σου ανέφερε τίποτα γιατί δεν είναι κάτι σημαντικό πιστεύω.
Ελπίζω να βοήθησα και ας με διορθώσουν στα λεγομένά μου οι παλιότεροι..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Tsu έγραψε:Όσον αφορά εκείνη τη ρήξη στην κόψη, δεν νομίζω να είναι πρόβλημα γιατί δεν μου ανέφερε κάτι στο e-mail αφού το παρέλαβε.
Είναι πρόβλημα και θα πρέπει να διορθωθεί. Δεν σου ανέφερε τίποτα στα email διότι δεν τον ανησυχεί και ξέρει ότι μπορεί να το διορθώσει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Την παλιά τη λαβή θα σου τη στείλει πίσω? Έχει πολύ ωραίο σκάλισμα, λογικά γίνεται να καθαριστεί.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”