Les +++ Croix

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πριν απο περίπου 3 χρόνια, ένας ιταλός είχε βρεί σε κάποιο υπόγειο (του παππού του νομίζω) ολόκληρη κούτα με 18-20 NOS. Τα έβγαζε ένα-ένα στο "λιμάνι" με τιμή εκκίνησης στα 180€.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
stergios

Αυτης της μαρκας φαντάζομαι! Θυμάσαι αν τα πουλουσε ετοιμα προς ξυρισμα? Αραγε τα πουλησε οσο νομιζε κ ηθελε? Γιατι καμια φορα ολοι μας βλεπουμε ποσο ζηταει κάποιος αλλα πολλες φορες κατι τελικά κοστιζει λιγοτερο η κ περισσότερο.ειδικα οταν δεν υπαρχει ανταγωνισμος η μπούσουλας, γνωσεις κτλ. Ασε που θελω πρωτα απ ολα να ξυριζομαι σωστά.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Προφανώς αυτής της μάρκας. Τα πουλούσε όπως είχαν βγει απο το εργοστάσιο (δηλαδή όχι shave ready). Την τιμή υποθέτω την είχε ορίσει με βάση οτι είχε δει και διαβάσει σε fora κλπ, αλλά και όσα υπολόγιζε οτι του έλειπαν. Γι'αυτό τα πουλούσε ένα-ένα κι όχι όλα μαζί. Για να διατηρήσει υψηλά την τιμή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Το ίδιο πράγμα είχαν κάνει και με τα Filarmonica κάπου στο '08.

Εφάρμοσαν το ίδιο σύστημα, είχαν μεγαλύτερες ποσότητες, και στρατηγικά ανέβασαν την μάρκα τιμολογιακά παγκοσμίως.
Έτρεχαν όλοι τότε στο SRP και στο B&B να πάρουν αυτά τα ξυράφια, και κράτησε χρόνια αυτή η κολώνια.

Θα τα γράψει κι ο Γιάννης που τα έζησε από πρώτο χέρι τότε, καλύτερα από 'μένα.
stergios

Αρα υποκειμενικά όλα?! Naval εσυ ποια θεωρεις καλη τιμη? Πες μου 2 καλύτερα ξυραφια κ 2 χειροτερα απ αυτα που χεις δουλεψει αν έχεις δουλεψει. Τουλ αν δε μου αρεσει η δε με βολεψει στο ξυρισμα να το πουλησω. Παραπανω να πουληθει δε με πειράζει. :-) Να μη χασω τα χρηματα μου θα θελα.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Χωρις φωτογραφιες Στέργιε, πως μπορει καποιος να σου πει αν αξιζει ή όχι, ειδικά όταν λες «σε πολύ καλή κατασταση» μεν, προσθετεις το «για την ηλικία του» δε.
Εκτος αν ειναι «του κουτιού» αλλα και παλι ετσι οπως το θετεις, δηλαδη ποια ειναι η αξια του και να μην χασεις, σε πραγματα που δεν παραγονται πια, δεν μπορει να σου δωσει καποιος απάντηση.
Πχ αν ηταν σε αριστη κατασταση και ειχα αναγκη να αγορασω ενα ξυραφι, εγω για 70 ευρώ, θα το προτιμουσα από ένα σημερινό στα ίδια χρηματα. (βαλε ότι θα χρειαστεις και επιπλέον κανα 15-20 ευρώ για να στο ακονίσουν)
Αν δεν το ειχα όμως αναγκη, δεν θα διέθετα πάνω από 30-40 ευρώ.
Αν παλι για καποιον λόγο (υπαρκτο ή ανυπαρκτο) πιστευα ότι το θελω οπωσδήποτε, μπορει να έδινα και 300 (τυχαια τιμη) για να το αποκτησω.
Δεν βγαινει άκρη έτσι.
Γιάννης B.
stergios

Καλα το πας Γιάννη,μια χαρα ακρη βγαινει. :-) Εχεις δικιο σ ολα. Μα σε ολα. Φωτο ρωτησα πως να βαλω αν και δε το ψαξα βεβαια κ πολυ,δεν ειχα πολυ χρόνο. Οι βλακειες περι χασουρας χρηματων κτλ, ειναι γιατι "χρυσωνω το χαπι". Αγορασα σημερα μια C.V. Heljestrand mk no7. Και ναι δε τη χρειαζομαι τωρα μα σιγουρα καποια στιγμη θα τη δουλεψω. όποτε την κανω οπως πρέπει κ ειμαι ετοιμος. Με πιανει φαγουρα γαμωτο με τις καλες παλιατζουρες. :-) Παντα με γοητευε η "λαμα". Φυσικά δεν ηταν της ωρας σιγουρα, αλλα δεν αντεξα. Εκανα το τελευταίο που πες.Κ οτι θελει ας ειναι.
stergios

y.v έγραψε:Χωρις φωτογραφιες Στέργιε, πως μπορει καποιος να σου πει αν αξιζει ή όχι, ειδικά όταν λες «σε πολύ καλή κατασταση» μεν, προσθετεις το «για την ηλικία του» δε.
Εκτος αν ειναι «του κουτιού» αλλα και παλι ετσι οπως το θετεις, δηλαδη ποια ειναι η αξια του και να μην χασεις, σε πραγματα που δεν παραγονται πια, δεν μπορει να σου δωσει καποιος απάντηση.
Πχ αν ηταν σε αριστη κατασταση και ειχα αναγκη να αγορασω ενα ξυραφι, εγω για 70 ευρώ, θα το προτιμουσα από ένα σημερινό στα ίδια χρηματα. (βαλε ότι θα χρειαστεις και επιπλέον κανα 15-20 ευρώ για να στο ακονίσουν)
Αν δεν το ειχα όμως αναγκη, δεν θα διέθετα πάνω από 30-40 ευρώ.
Αν παλι για καποιον λόγο (υπαρκτο ή ανυπαρκτο) πιστευα ότι το θελω οπωσδήποτε, μπορει να έδινα και 300 (τυχαια τιμη) για να το αποκτησω.
Δεν βγαινει άκρη έτσι.
Γιαννη σου στειλα πμ εδω κ καιρο κ επειδη δε γνωριζω αν το πηρες, για να δω τι θα κανω, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις αν το διαβασες?ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σέργιε θα σου περιγράψω πως ανεβάζω φωτογραφίες από το κινητό μου (το δικό μου τρόπο, υπάρχουν κιάλλοι).

Κατέβασε πρώτα στο κινητό σου το πρόγραμμα imgur και δημιούργησε λογαριασμό. Μετά επέλεξε την φωτογραφία από την συλλογή σου και κάνε την share με το imgur.

Όταν ανέβει η φωτογραφία θα σου δώσει το σύνδεσμο στον οποίο αποθήκευσε την φωτογραφία. Θα κάνεις copy το σύνδεσμο και θα τον επικολλήσεις στο πεδίο που γράφεις το κείμενο σου για τη δημιουργία απάντησης.

Μετά θα γράψεις στην αρχή του συνδέσμου "[ img ]" και στο τέλος "[ /img ]" χωρίς να αφήσεις κενά μεταξύ των γραμμάτων και συμβόλων.

Δηλαδή θα έχει την εξής μορφή "[img]http:/i.imgur.com/8guyqnL.jpg[/img]".

Added in 53 seconds:
χωρίς τα διαλυτικά
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Σ ευχαριστώ πολυ ηλια. Θα το ψαξω το imgur. Για λινκ,βιντεο καποιος μια πληροφορία να ψαξω?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”