Joseph Allen & Sons Sheffield Straight Razor

Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Slur έγραψε:
boltsis έγραψε:...Αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχουν αυτό το κόψιμο μερικά ξυράφια παρακαλώ ας μου πει!!
Είναι κλασσικό Spanish point και δίδει ομορφιά στη λάμα.
iogi έγραψε:Με γειά, με γειά!
boltsis έγραψε: Αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχουν αυτό το κόψιμο μερικά ξυράφια παρακαλώ ας μου πει!!
Σύμφωνα με το άρθρο εδώ λέγεται Barbers Notch και υπάρχουν διάφορες θεωρίες για την χρησιμότητά του. Μια από αυτές είναι πως διευκολύνει το ξύρισμα μέσα στα ρουθούνια ή τα αυτιά...
Καλορίζικο Ηλία!

Ισχύουν και τα δύο που λένε τα παιδιά παραπάνω δηλαδή είτε θα το πείς Spanish point είτε barbers notch, αν και μου φαίνεται πιο ταιριαστό το Spanish point.

''Μια από αυτές είναι πως διευκολύνει το ξύρισμα μέσα στα ρουθούνια ή τα αυτιά...''', όσο για αυτό, δεν παίζει με την καμία.Δεν είναι καν κοφτερό εκεί μέσα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22274 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

ElNavajero έγραψε: ''Μια από αυτές είναι πως διευκολύνει το ξύρισμα μέσα στα ρουθούνια ή τα αυτιά...''', όσο για αυτό, δεν παίζει με την καμία.Δεν είναι καν κοφτερό εκεί μέσα.
Δεν νομίζω να λέει κάτι τέτοιο... Απλά η ύπαρξη της εγκοπής επιτρέπει την εισαγωγή της άκρης της λάμας (της κόψης δηλαδή) στο ρουθούνι. Ολα αυτά είναι υποθέσεις βέβαια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Παιδιά, το Spanish point χρησιμεύει για ομορφιά. Τίποτα άλλο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

καλα ξυρισματα! μπραβο σου και σε ευχαριστω που εβαλες την σελιδα. ισως παρω καποιο απο αυτον (αν δεν ανεβει τρελα η τιμη) και ας μην ειμαι ακομα ετοιμος απο αποψη εξοπλισμου για straight razor.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ παιδιά!JohnnyBlade να τη κάνεις αυτή τη μετάβαση, αξίζει.Δε ξέρω την εμπειρία σου απο straight razor αλλά για μενα είναι η κορυφή.Δεν είναι ότι κάνω ντε και καλά βαθύτερα ξυρίσματα αλλά όλη αυτή η προετοιμασία και κυρίως όταν κατα το ξύρισμα ανεβαίνει λίγο η αδρεναλίνη.Προς το παρόν δε ξέρω για σας αλλά αυτό συμβαίνει σε εμένα όταν πάω να ξυριστώ με κάποιο straight razor!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μόλις σταματίσει να συμβαίνει αυτό Ηλία, το ξυράφι φροντίζει να μας κόψει και επανερχόμαστε στην τάξη :cool3
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το έχω καταλάβει αυτό που λές όταν πρωτοδοκίμασα το πρώτο μου ξύρισμα με straight razor , Dovo στη παρόν φάση, νομίζοντας ότι του έχω πάρει τον αέρα.Έτσι εδώ και ένα μήνα βάζω Kelosoft αλοιφή αναπλάσεως στο σημάδι 3cm που μου άφησε το κοψιμό της.Οπότε κάθε φορά που ξυρίζομαι προσπαθώ να είμαι πολύ συγκεντρωμένος αλλά η αδρεναλίνη υπάρχει..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Το straight δεν συνχωρει λαθος χειρισμο , οι νομοι τις φυσικης ισχυουν χωρις να υπαρχει καποιος μηχανισμος ασφαλειας οπως η μπαρα στις DE .ξυριζομαστε με μικρες απαλες κινησης μεθοδευμενα , εαν
προσπαθησουμε π.χ με το μαχαιρι τις κουζινας να ξεφλουδισουμε ενα φρουτο και συρουμε το μαχαιρι σαν
να κοβουμε ψωμι τοτε θα κανουμε ουλη στο φρουτο . Ετσι και στο προσωπο εαν αλλαξουμε την λαβη και
αντι να παμε παραλληλα με το δερμα οποιο σημειο ακουμπισει το straight θα το κοψει .
Οι μικρες και λεπτες κινησεις βοηθανε να προλαβουμε η να απαλυνουμε το κοψιμο και μην ξεχναμε το κλασικο που ιχυει στο ξυρισμα στο ακεραιο (οποιος βιαζεται κοβεται ) .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές αν και δεν ήταν η μέρα μου να ξυριστώ , δε κρατήθηκα.Κανονικά θα έπρεπε να ξυριστώ τη πέμπτη ή τετάρτη και ο λόγος είναι να αφήνω τα γένια μου να μεγαλώσουν αρκετά ώστε να μην ερεθίζεται το δέρμα μου στα σημεία του λαιμού.Αλλά έχοντας τρία ξυράφια στη κατοχή μου πρέπει να τα κάνω απόσβεση σιγα σιγά και λέω εκει που ξυρίζομαι κάθε 6-7 μέρες να μάθω το δέρμα μου να ξυρίζεται στις 4-5 μέρες.
Θα προσπαθήσω να θέσω τις εντυπώσεις μου όσο μου το επιτρέπει η εμπειρία μου.Το sheffield κόβει άψογα θα έλεγα, είναι πιο γλυκιά απο τη Dovo και γενικά είναι πιο άνετο το ξυρισμά του.Η Dovo μου κόβει πολύ καλά αλλά δε συγχωρεί λάθη ενώ το Sheffield μου έκοβε εξίσου καλά αλλά είχες την εντύπωση ότι είναι πιο ασφαλές.Ίσως σιγά σιγά βελτιώνεται και η τεχνική μου και αθελά μου να θεωρώ το ξυράφι μου καλύτερο αλλά αυτή την εντύπωση σχημάτισα.Δε κόπηκα πουθενά παρα μόνο κάποιους ερεθισμούς στο αριστερό τμήμα του λαιμού αλλά αναμενόμενο λόγω πρόωρου ξυρίσματος.Επίσης μια σημαντική σημείωση το ότι η λεπίδα του συγκεκριμένου ξυραφιού που είναι λίγο smiling νομίζω ότι σου αφήνει κάποια περιθώρια λάθους.Μου φαίνεται πως η ίσια λεπίδα πιάνει μεγάλη επιφάνεια στο δέρμα με μεγαλύτερες πιθανότητες μικροκοψίματος, αυτή την εντύπωση σχημάτισα αλλά ας το εξακριβώσουν και και οι κάτοχοι smiling ξυραφιών.Και τέλος μεγάλη εντύπωση κατα το στροπάρισμα του παρατήρησα πόσο λαμπερό είναι ο αθέρας του ξυραφιού και γενικά όλη η λεπίδα του ξυραφιού
Σειρά έχει το Heljestrand η ένα άλλο ξυράφι που περιμένω :megagrin , σας το φυλάω για έκπληξη!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες Ηλία, έτσι είναι.

Το Sheffield είναι πολύ πιο smooth γιατί είναι half hollow.
Ενώ το Dovo που είναι full hollow είναι πιο άγριο στο δέρμα.
Βέβαια το Dovo ακονίζεται πανεύκολα, ενώ το Sheffield θα σου βγάλει την πίστη, εμένα τουλάχιστον μου την έβγαλε (ήταν quorter hollow βέβαια το δικό μου, δηλαδή σχεδόν wedge).

Επίσης τα smiling είναι πιο εργονομικά στο ξύρισμα, το έχω διαπιστώσει και εγώ αυτό.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”