Joseph Allen & Sons Sheffield Straight Razor

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές παρέλαβα κι άλλο ένα ξυράφι :megagrin , ένα Joseph Allen &Sons Sheffield Straight Razor.Eίναι μόλις λίγο κάτω απο 11/16, half hollow ground made of Sheffield Silver Steel και στη μια πλευρά της λεπίδας γράφει "Medium Size Hollow Ground".Ύστερα απο πληροφορίες του πωλητή είναι φτιαγμένο ανάμεσα το 1900-1925 , έχει φαγωθεί αρκετά η λεπίδα ώστε να φτάσει σε αυτή την άριστη κατάσταση κατα με που είναι τώρα.
Το κέρδισα σε δημοπρασία για 67 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.Έχω μια συνήθεια τώρα τελευταία στο ebay να βάζω σε λίστα διάφορα ξυράφια, φτηνά και ακριβά που μου αρέσουν και παρακολουθώ που φτάνει η τιμή τους.Εννοείται δε τα χτυπάω αλλά είναι ένας καλός τρόπος να μαθαίνεις την αξία του κάθε ξυραφιού.Το συγκεκριμένο μου άρεσε πρώτον που είναι Sheffield και έχει το περίεργο κόψιμο στην άκρη της λεπίδας.Αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχουν αυτό το κόψιμο μερικά ξυράφια παρακαλώ ας μου πει!!Επίσης το χτύπησα μια φοράστη δημοπρασία μπας και το πάρω και την έπεσα για ύπνο.Το επόμενο πρωί βλέπω πως το είχα κερδίσει.Απο τη μία χάρηκα και απο την άλλη φοβήθηκα μήπως τα λεφτά είναι πολλά μιας και δε το ξαναχτύπησε κανείς απο το βράδυ και συνήθως τα καλά ξυράφια τα βαράνε στο τελευταίο λεπτό.
Εχθές ήρθε ο ταχυδρόμος με ένα κουτί (22cm-11cm-10cm) που μόνο ξυράφι δεν έλεγες να έχει μέσα.Κοιτάω και τι να δω :eek το ξυράφι.Στις περίπου 350 αγορές ΔΕΝ έχω ξαναδεί τέτοια συσκευασία .Αφου άνοιξα με το ζόρι το κουτί είδα πως ήταν τυλιγμένο με ναυλονούχες χοντρές φυσσαλίδες και το ξυράφι μέσα σε εδικό ναυλον που είχε γίνει σα πλαστικοποίηση και είχε τραβήξει και τον αέρα απο μέσα και πιο μέσα ακόμη ένα πιο αφρώδες ναυλον.Μέχρι και σημάδι απο που να το ξετυλίξεις είχε.

Εικόνα
Εικόνα

To ανοίγω και βλέπω
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

To κοκκαλό του είναι σε άριστη κατάσταση καθώς και η λεπίδα αφού έχει αφαιρεθεί κάμποσο μέταλλο για να φτάσει εκεί.Έχει κάνει τρομερή δουλειά. είναι shave ready και μου έκανε εντύπωση πόσο γυαλιστερός και παχύς είναι ο αθέρας του.Ύστερα απο διάφορα emails μου είπε πως είναι μέλος στο SRP , προσπαθεί να τελειοποιήσει τη τέχνη του ακονίσματος και ανακατασκευάζει παλιά ξυράφια καθώς θεωρεί πως είναι πολύ καλύτερα απο τα σημερινά μοντέρνα ξυράφια.Έχει στο ιστορικό του 2255 πωλήσεις με 100%% feedback.Επίσης είναι φίλος και έχει διδαχθεί απο τον Lynn.Το όνομά του στο ebay είναι "cedarfurnitureman" και βλέπω πως έχει μερικά για πώληση http://shop.ebay.ie/cedarfurnitureman/m ... 4340.l2562" onclick="window.open(this.href);return false;.Μέχρι εχθές δεν είχε straight razors παρα μόνο κάποια συλλεκτικά ακριβά DE razors.
Sorry αν σας κούρασα με τον αμερικάνο αλλά θεώρησα πως μπορεί να ενδιαφερθεί κάποιος να πάρει ένα καλό ξυράφι (με δική του ευθύνη βέβαια) η να ανακατασκευάσει.
Ελπίζω το ξυράφι που πήρα να αξίζει τα λεφτά του αλλιώς χαλάλι του αμερικάνου που αξίζει σε τέτοιους ανθρώπους με τόσο μεράκι.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ όμορφο Ηλία! Μια χάρη θέλω, να μου πεις τι αχνοφαίνεται στο κυρίως τμήμα της λεπίδας να γράφει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Eυχαριστώ calmato!Ναι το αναφέρω πιο πάνω που γράφω για τη μία πλευρά της λεπίδας ότι γράφει "Medium Size Hollow Ground".Απλά απο την όλη διαδικασία για να καθαρίσει η λεπίδα ψιλοχάθηκε η επιφραφή αλλά απο κοντά φαίνεται πιο καλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος boltsis την 28 Μάι 2011, 16:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

boltsis έγραψε:...Αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχουν αυτό το κόψιμο μερικά ξυράφια παρακαλώ ας μου πει!!
Είναι κλασσικό Spanish point και δίδει ομορφιά στη λάμα.




Φαίνεται ότι αγόρασες πολύ καλό ξυράφι.
Αν δεις τη λίστα με τα καλά ξυράφια είναι δεύτερο.
Η τιμή δεν μου φαίνεται υπερβολική.

Το ότι αφαιρέθηκε πολύ μέταλλο για να έρθει σε ακμαία κατάσταση όμως σημαίνει ότι μίκρυνε η ζωή του ξυραφιού, ναι, δεν είναι αθάνατα.

ΜΕΓΕΙΑ!
Χαίρομαι που τα μέλη πλουτίζουν το φόρουμ με όμορφα ξυράφια.


Επίσης ευχαριστούμε που έδωσες λινκ με το μαγαζί.

Καλές και αντρίκες ξούρες :smilie_bad_87
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ και σε εσένα slur!Πριν κοιτάξω να το αγοράσω είχα συμβουλευτεί αυτή τη σελίδα και πάντα τη συμβουλεύομαι όπως και οποιοσδήποτε απο μας θέλει να αγοράσει straight razor.Δε ξέρω ακριβώς αν είναι μαγαζί αλλά ότι πουλάει πιστεύω είναι "ένα και ένα".
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γειά, με γειά!
boltsis έγραψε: Αν γνωρίζει κάποιος γιατί έχουν αυτό το κόψιμο μερικά ξυράφια παρακαλώ ας μου πει!!
Σύμφωνα με το άρθρο εδώ λέγεται Barbers Notch και υπάρχουν διάφορες θεωρίες για την χρησιμότητά του. Μια από αυτές είναι πως διευκολύνει το ξύρισμα μέσα στα ρουθούνια ή τα αυτιά...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

iogi έγραψε: διευκολύνει το ξύρισμα μέσα στα ρουθούνια ή τα αυτιά...
Δεν Νομίζω (να το δοκιμάσω ) Τάκη :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Who is Τάκης?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

[youtube][/youtube]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

:lachtot :lachtot :megagrin
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”