C.V Heljestrand Ringdove No.55

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το πρώτο μου μεταχειρισμένο ξυράφι C.V Heljestrand Ringdove Νο 55.To αγόρασα απο εδώ http://www.winkelplein.nl/barbershopsup ... 6Pe4EYpjuS" onclick="window.open(this.href);return false;.Το είδα στις φωτό και με μεγάλο ρίσκο ,αφού δε φαίνεται καθαρά η καταστασή του ,προχώρησα στη αγορά του!Μου δελέασε πρώτα απο όλα η μάρκα του, μου άρεσε πολύ η λαβή του και τέλος ότι είναι απο Ekilstuna Sweden.Λίγο που έψαξα δε βρήκα κάτι παρόμοιο σε αυτή τη μάρκα και αυτή τη λαβή και αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Το ξυράφι άργησε να έρθει πολύ.Η παραγγελλία έγινε στις 5/5 και ήρθε σήμερα 26/5 και αυτό γιατί το έστειλε με απλό ταχυδρομείο, ούτε καν συστημένο.Η αγωνία μου ήταν μεγάλη ώσπου ήρθε σήμερα και η πρώτη εικόνα με χαροποίησε ιδιαίτερα :dance3 .Φαίνεται σε πολύ κατάσταση έχοντας μερικούς λεκέδες που πιστεύω με μια αλοιφή θα φύγουνε.Ήθελα να ξυριστώ με αυτή σήμερα αλλά δεν είχα χρόνο να την αποστειρώσω.Σας παραθέτω μερικές λεπτομέρειες που αναγράφονταν κατα τη πωλησή του:

Classic Vintage ,C.V Heljestrand Ringdove, 6/8 straight razor with Purple color celluloid scales No.55
Hollow ground 5/8 Swedisch Steel straight razor.
Μade in the 50ties.
C.V Heljestrand-Ekilstuna-Sweden

Εδώ οι 2 φωτό που έβλεπα απο το site τους.Φαίνεται απλά ότι είναι σε καλή κατάσταση αλλά τέτοιες φωτό κρύβουν πολλούς κινδύνους.Αφού έστειλα email μου απάντησε ότι είναι σε άριστη κατάσταση και shave ready κιόλας.

Εικόνα

Εικόνα

Kαι εδώ οι φωτό που τράβηξα μόλις τη παρέλαβα.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ελπίζω να σας αρέσει όσο μου αρέσει και μένα.Λέει ότι είναι shave ready αλλά μου φαίνεται πως δεν είναι.Μετά απο κάποια περάσματα στο δέρμα χαζοπερνάει το τεστ της τρίχας αλλά τις τρίχες στο πάνω μέρος της παλάμης μου δυσκολέυεται.Μόνο μια δοκιμή με ένα ξύρισμα θα καταλάβω όσο μου το επιτρέπει η εμπειρία μου.
Επίσης να ρωτήσω κάτι απο τους πιο έμπειρους.Λέει ότι είναι 6/8 straight razor και απο κάτω Hollow ground 5/8 Swedisch Steel straight razor, εδώ μπερδεύτηκα λίγο.Εγώ κατάλαβα και απο την επικεφαλίδα ότι είναι 6/8 , το 5/8 τι θέλει να πεί?(γνωρίζω για full hollow , half hollow 1/4 hollow κτλπ).Επίσης είναι κατασκευασμένο το 1950?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καλή επιλογή κατα την γνώμη μου Ηλία! Πόσο ήταν το κόστος; Αναμένουμε νέα απο το ξύρισμα.
Το απλό ταχυδρομείο δεν το γνώριζες, δεν το έγραφε κατα την παραγγελία;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Το κόστος ήταν 52 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.Τα μεταφορικά ήτανε περίπου 5 περίπου ευρώ αν θυμάμαι καλά και υπέθεσα ότι θα το στείλει συστημένο τουλάχιστον.Να πω την αλήθεια κακώς δε το κοίταξα αν και έχω κάνει εκατοντάδες αγορές απο ebay και δεν έχω χάσει πράγματα με απλή μεταφορική.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Πρέπει να είναι καλό ξυράφι με πολύ καλής ποιότητας Σουηδικό ατσάλι.

Και εγώ αυτή την απορία έχω, είναι 6/8 ή 5/8 ;

Ρώτα το μαγαζί.


ΜΕΓΕΙΑ!!!
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ πολύ.Σαν επικεφαλίδα το πουλούσε 6/8, βέβαια το Dovo μου 5/8 είναι σαφώς μικρότερο στο ύψος της λεπίδας απο το παρόν ξυράφι ,τουλάχιστον 0,5cm.Βεβαια θα τον ρωτήσω για να ξέρω.Επίσης τον ρώτησα για τις κηλίδες και μου είπε για μια red polishing paste, τώρα ποια εννοεί δε ξέρω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για δες εδώ:
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=65&t=667" onclick="window.open(this.href);return false;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Χρήσιμο αυτό πολύ.Το μέτρησα προσεκτικά με ένα μέτρο και είδα πως είναι 1.9cm περίπου.Στο μαγαζί μου έχω και παχύμετρο και αύριο θα ξέρω ακριβώς!Αλλά πιστεύω πως είναι 6/8.Ίσως να έκανε ορθογραφικό λάθος, αλλά μια ερώτηση θα του τη κάνω.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22447 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Με γειά, με γειά! Καλά ξυρίσματα!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πολύ όμορφο! Μεγεια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το χα δει, πολύ όμορφο.
Αλλά προτειμώ να χαλάσω τα λεφτά μου σε ένα dovo πρώτα!
Μεγειά!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”