C.V Heljestrand Ringdove No.55

Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Με γεια!Δείχνει πολύ ωραίο!Πράγματι μάλλον 6/8 είναι boltsis.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ευχαριστώ παιδιά, ναι όντως είναι 6/8 αφού το μέτρησα με παχύμετρο και μου έδειξε το λιγοτερο 2cm εως και 2.1 στην μπροστινή κόψη που είναι λίγο πιο παχύ.Απλά θέλω να τη καθαρίσω απο λεκέδες να ναι πιο περήφανη!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

ωραιο ,μπραβο καλα ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Καλορίζικο!
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πριν λίγες ώρες τελείωσα το ξυρισμά μου με το εν λόγω ξυράφι.Πολύ καλό ξύρισμα, βαθύ χωρίς να έχω κάποιο κόψιμο στο πρόσωπό μου.Με χαροποίησε το γεγονός ότι το ακόνισμα του το έκανα εγώ ο ίδιος με τη πέτρα Νorton 4000/8000 μετά με τη 12000, περάσματα απο λουρί με πράσινη πράσινη πάστα και σκέτο λουρί.Πιστέψτε με είναι μεγάλη ικανοποίηση όταν κάνεις ένα ξυράφι να κόβει καλά στο προσωπό σου.Βέβαια δε τη ξεκίνησα και απο το μηδέν αλλά δεν έκανε για ξύρισμα πάντως.
Είναι το δεύτερο παλιό ξυράφι που χρησιμοποιώ και μου φαίνεται πως έχουν μια ιδιαιτερότητα αυτά τα ξυράφια, κόβουν καλά αλλά δε σε σακατεύουν.Με τo Dovo μου έχω κάνει καλά ξυρίσματα αλλά μου φαίνεται λίγο επικινδυνη, μου σκαλώνει σε κάποια σημεία και σε κόβει εκεί που δε το περιμένεις.Μπορεί το Heljestrand να μην ήταν κοφτερό λόγω του ότι το επιμελήθηκα εγώ αλλά το Joseph που έχω είναι σίγουρα shave ready και κοφτερό.Αλλά είναι νωρίς ακόμη να σχηματίζω τέτοιες εντυπώσεις και περισσότερα ξυρίσματα με τα ξυράφια μου θα με κάνουν να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”