Ακόνισμα του μαχαιριού στο δέρμα

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ναι Γιάννη, καθόλου μάγκας δεν το παίζει ο συγκεκριμένος, ίσα-ίσα που δείχνει με σύνεση αυτό που θέλει και τον ευχαριστούμε.

Επί της ουσίας διαφωνώ. Δηλαδή δεν πιστεύω ότι με την εμπειρία μπορείς να το κάνεις γρήγορα και σωστά. Θα νομίζεις ότι το κάνεις σωστά, αλλά στην ουσία λάθη στη γωνία πρόσφυσης της κόψης στο δέρμα είναι αναπόφευκτα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Οσον με αφορά, αν ποτέ κάνω αυτό το βήμα (με γαργαλάει πολύ, αλλά... θα δούμε), μάλλον θα πηγαίνω σαν την χελώνα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά στο παραδοσιακό ξύρισμα, τα πάντα γίνονται καλύτερα αργα. Και όπως έχει πει και ο Στέφανος δεν κάνεις αγώνα, μιλάμε για απόλαυση. Αν βιάζεσαι παίρνεις ένα Fusion με έναν αφρό και σε 2 λεπτά καθαρίζεις...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Παιδιά, αν μπορείτε να βοηθήσετε:
αυτό εδώ το λουρί
Εικόνα

έχει δύο διαφορετικές πλευρές (μια μπεζ και μια καφε-μπορντώ αλα Μιραράκη). Σε τί χρησιμεύουν και ποιά χρησιμοποιούμε για το πέρασμα του μαχαιριού;
Και απ'ότι μου'πε ο Απόστολος δε χρειάζεται να το περάσω με καμιά κρέμα. Αλλά έχω δεί ότι πωλούνται κρέμες για λουριά. Για ποιό λόγο;
:scared5
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αυτό ακριβώς το λουρί με τη λαβή έχω και εγώ.


Εικόνα


Εικόνα



Στη μία πλευρά έχει το κανονικό δέρμα από το οποίο περνάς το μαχαίρι πριν από κάθε ξύρισμα.
Στην άλλη πλευρά έχει μία πράσινη και όχι μπορντό επιφάνεια επαλειμμένη με την πράσινη πάστα (δες πάστες Dovo για πληροφορίες.)
Αυτή η πράσινη πλευρά χρησιμεύει για να περνάς το μαχαίρι όταν νιώθεις ότι έχει λίγο αμβλυνθεί η κόψη του και θέλει μία μικρή επαναφορά. Είναι κάτι πριν το ακόνι. Απλά επαναφέρει την κόψη. Αν χρησιμοποιείς καθημερινά το μαχαίρι την πράσινη πλευρά ίσως να την χρειαστεί μετά από 3 μήνες περίπου, αλλά αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα.

Υπάρχουν διάφορες πάστες για αυτή τη δουλειά, όπως κόκκινη, μαύρη σε διάφορες διαβαθμίσεις.

Η αλοιφή που λες, η σκέτη, χωρίς χρώμα, χρησιμεύει για την καλή διατήρηση του δέρματος. Το δέρμα μετά από χρόνια χρήσης χάνει την απαλότητα και την καλή του επιφάνεια. Για αυτό το λόγο καλό είναι όταν βλέπεις ότι πάει να σκληρύνει το αλείφεις με λίγη τέτοια αλοιφή ώστε να διατηρείται σε καλή κατάσταση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι;
Για λουριά μικρότερα από το μαχαίρι, αν δεν το περάσω χιαστή και περνάω πρώτα το μισό και μετά το άλλο μισό, υπάρχει κανένα πρόβλημα; Το έκανα εχτές και δεν διαπίστωσα κάτι...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ πάντα αυτό κάνω Απόστολε.

Το λουρί δεν ακονίζει, δηλαδή δεν αφαιρεί μέταλο, απλά στρώνει την κόψη.
Άρα δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα που να σε ανησυχεί.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Επιβεβαιώνω Απόστολε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να το κάνεις μισό και μισό.Εγω χρησιμοποιώ χιαστή αλλά αν τώρα ξεκινούσα θα προτιμούσα το μισό-μισό λόγο ευκολίας όταν ξεκινάει κανείς με straight.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αποστολε προβλημα στο λουρι δεν υπαρχει οπως και να το περασεις , μην ξεχνας οχι πολυ πιεση .
Στην πετρα βεβαια αυτο απαγορευεται δια ροπαλου .

Εχω παραγγειλει σε εναν μαραγκο ενα κουπι δηλαδη κατι σαν ρακετα θαλασσης αλλα 8 cm , θα κολλησω και στις δυο πλευρες δερμα και θα το χρησιμοποιω μονο για παστες . Εχω διαβασει οτι οι παστες ειναι καλυτερα να δουλευονται σε τετοιο εργαλειο παρα σε κρεμαστο λουρι .
Παντως εχω και μια επιφυλαξη για την χρηση παστων νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο ενα περασμα σε πετρα 12000 8-10 φορες. Βεβαια οι παστες βοηθανε στην εξαληψη γρατζουνιων και στο γυαλισμα - καθαρισμα του αθερα .

Ο καμβας γνωριζει κανεις εαν ειναι απο λινο η κατι σαν αυτο που χρησιμοποιουν στην ζωγραφικη ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:
Apostolos έγραψε:όχι τίποτα μάλλον δεν είχα δεί την δεύτερη παράγραφο... (ή μπήκε μετά :megagrin )

Ναι, μπήκε με διαφορά λίγων δευτεροπλέπτων με συγχωρείς.

Εσύ πως στροπάρεις ; Μόνο στην αρχή ; Πόσα περάσματα ;
Ναι πάντα πρίν, 50 φορές (25 + 25 το χιαστή το κοψα).
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”