Ακόνισμα του μαχαιριού στο δέρμα

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν θέλω να σας κάνω μάθημα, απλά να μοιραστώ το μάθημα που μου έκανε ο κυρ Γιάννης Τσομπάρης όταν αγόρασα το μαχαίρι και το λουρί μου.

Μου είπε τα εξείς

1) Το δέρμα πρέπει να είναι πάρα πολύ τεντωμένο, και ευθύ. Για αυτό καλύτερα είναι να αγοράζεις το σύστημα με τη λαβή που έχει τεντωμένο το δέρμα επάνω του. Αν αγοράσεις το λουρί που κρέμεται πρέπει να το τραβάς με πολύ δύναμη όταν ακονίζεις για να είναι τελείως ευθύ. Αλλιώς καταστρέφεις την κόψη του ξυραφιού.
2) Ανοίγεις το μαχαίρι τελείως (180 μοίρες) και το πιάνεις τοποθετώντας τον αντίχειρα στη μεταλλική λαβή ακριβώς στο ύψος της κόψης του ξυραφιού, σε γωνία 0 μοίρες με τη κόψη δηλαδή.
3) Ακουμπάς το μαχαίρι στο λουρί ώστε να ακουμπάει όλο ξαπλωμένο πάνω του, από την κόψη έως την ράχη.
4) Με αυτή την κλίση το σέρνεις (όχι βιαστικά όπως κάνουν στα φιλμάκια οι μάγκες) μέχρι το τέλος του λουριού.
5) Στο τέλος ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΡΙ το γυρνάς με μια κίνηση του αντίχειρα από τη μεριά της ράχης του μαχαιριού (και όχι της κόψης – εκεί θα χρειαζόταν να σηκωθεί και θα ήταν λάθος-) και το ξαπλώνεις από την άλλη μεριά για να γυρίσεις πίσω με την ίδια ταχύτητα και με τον ίδιο τρόπο (όλο το μαχαίρι ξαπλωμένο δηλαδή – να ακουμπάει και η ράχη και η κόψη στο λουρί).
6) Επειδή συνήθως το λουρί είναι μικρότερο του μαχαιριού κάνεις περάσματα που να ακονίζουν όλο το πλάτος του μαχαιριού, κορυφή-μέση-τέλος.
7) Μετά το ξύρισμα και αφού έχει στεγνώσει το μαχαίρι, καλό είναι να περνάς 1-2 φορές ξανά το μαχαίρι στο λουρί, όχι για να ακονιστεί, αλλά για να φύγουν μόρια νερού που έχουν καθίσει στην κόψη και μπορεί να το οξειδώσουν.

Δυστυχώς είναι δύσκολο να σας το μεταφέρω με κείμενο, αν σας το έδειχνα ζωντανά θα το πιάνατε μέσα σε 1 λεπτό πως πρέπει να ακονίζουμε το μαχαίρι στο λουρί.
Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες με σκοπό να δείξω πως το πιάνουμε, που πρέπει να είναι ο αντίχειρας, πως το ακουμπάμε το δέρμα, και πως κάνουμε την αλλαγή κατεύθυνσης.
Οι φωτογραφίες είναι από κινητό, μηχανή δεν έχω.

Το μαχαίρι πρέπει να ακονίζεται στο λουρί υποχρεωτικά πριν από κάθε ξύρισμα.
15-20 περάσματα είναι αρκετά (πήγαινε-έλα=1 πέρασμα).
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Συνέχεια ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τελευταίες ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur εξαιρετική η περιγραφή και πολύ βοηθητική. Σε ευχαριστούμε και βεβαίως ευχαριστούμε και εμμέσως τον κο Τσόμπαρη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Slur δεν ξερω αν εχεις τον χρονο και την δυνατοτητα ,αλλα πιστευω ενα βιντεακι κατω απο την λαμπα του γραφειου σου θα ηταν must... Εστω κ χωρις ηχο. Σιγουρα θα σου επερνε λιγοτερο χρονο απο ολη τη δουλεια που εκανες με τις φωτο.

Πολυ ωραια παρουσιαση αν και εγω οταν βλεπω straight με κοβει κρυος ιδρωτας :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

[youtube][/youtube]

Εχει και μια απάντηση σ' εσένα Απόστολε... (σε τσάκωσα χι-χι-χι :megagrin :cool4)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το σκέφτηκα και προσπάθησα αλλά δεν μπόρεσα.
Πρώτον διότι θα έπρεπε να το τραβήξω με το κινητό, δεύτερον διότι πρέπει με το ένα χέρι να τραβάω και με το άλλονα ακονίζω, πράγμα αδύνατον.
Και είναι αδύνατον διότι το ακόνισμα γίνεται με δύο χέρια και όχι με ένα. Το ένα κρατάει τη λαβή ή το λουρί σταθερό, και το άλλο ακονίζει.

Λύσεις θα ήταν να ακουμπήσω κάπου το κινητό και να τραβάει, δύσκολο, ή να βάλω το κορίτσι να τραβάει και εγω να ακονίζω. Αυτό είναι πιο εύκολο και ίσως το πειχειρήσω στο μέλλον.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

iogi έγραψε: Εχει και μια απάντηση σ' εσένα Απόστολε... (σε τσάκωσα χι-χι-χι :megagrin :cool4)
είσαι παλαίουρας και γνωρίζεις το παλιό μου Nick για αυτό :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καλό το βίντεο Γιάννη. Ο τύπος κάνει ότι λέμε παραπάνω ουσιαστικά.

Σε ένα πράγμα διαφωνώ. Όταν το κάνεις γρήγορα και βιαστικά, όσο έμπειρος και αν υποτίθεται ότι είσαι, η πορεία του μαχαιριού στο δέρμα δεν είναι σταθερή, με αποτέλεσμα να παίζει η γωνία επαφής της κόψης με το δέρμα, και το αποτέλεσμα να είναι ένα κακό ακόνισμα του μαχαιριού.
Καταλαβαίνω ότι η μαγκιά της ταχύτητας έλκει, αλλά δε νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά.
Κατά τα άλλα χρήσιμο το βίντεο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δεν νομίζω να το παίζει "μάγκας" ο συγκεκριμμένος... Μάλλον εννοεί πως με την εξάσκηση και τον χρόνο η διαδικασία αυτή γίνεται αυτόματα και έχοντας περισσότερη αυτοπεποίθηση μπορείς να αυξήσης την ταχύτητα. Εννοείται χωρίς να θέλεις να το παίξεις "άνετος".
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”