Πως ξυριζεται κανεις σωστα με straight razor

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 373 φορές
Έχει ευχαριστώ: 334 φορές

Re: Πως ξυριζεται κανεις σωστα με straight razor

Δημοσίευση από boltsis » πριν από 6 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Σωστός ο Μανώλης πιο πάνω σε αυτά που είπε!!Πρώτο πέρασμα συμβουλεύω να κάνεις προς τα κάτω για αρχή , το κλασσικό δηλαδή για να φύγουνε τα "χοντρά" που λέμε εκτός και αν είναι τόσο αντίθετα και σου δημιουργεί πρόβλημα η κόντρα που θα γίνει στο δέρμα σου.Εμένα ο λαιμός μου απο κάτω η φορά των τριχών είναι προς τα πάνω και πρώτο πέρασμα τα παίρνω κόντρα αλλά όπως βλέπεις δε μου προξενεί κάποιο πρόβλημα, βέβαια αναγκαία προυπόθεση σε εμένα είναι να είναι 6 ημερών τουλάχιστον!
Ξεκινάς λοιπόν με κανονικό πέρασμα και μετά βλέπεις τι περάσματα και κινήσεις σε βολεύουν!Όπως είπε και ο Μανώλης πιο πάνω κάνε για αρχή τα κλασσικά περάσματα ,όπως τα δικά μου περίπου και μετά εσύ αξιολογείς και πράττεις ανάλογα!

Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
έχει ευχαριστήσει: 686 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1630 φορές

Δημοσίευση από ch2700 » πριν από 6 χρόνια

Ηλια ευχαριστω. Μου λυθηκε η απορια διοτι νομιζα οτι ο σωστος τροπος ηταν ενας. Αλλα αφου μου λετε οτι αναλογα με τι βολευει θα τα κανω και τα δυο.

Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστήσει: 75 φορές
Έχει ευχαριστώ: 224 φορές

Δημοσίευση από hero » πριν από 4 χρόνια

Eνα κατατοπιστικο pdf με εικονες , προς το τελος αξιζει τον κοπο να δειτε τις φωτο .
εδώ

Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστήσει: 3937 φορές
Έχει ευχαριστώ: 4083 φορές

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 4 χρόνια

Όπως το είπες. Κατατοπιστικότατο και απο τα πιό χρήσιμα που μπορεί να βρεί όποιος θέλει ν'ασχοληθεί με το straight razor. :thnx

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”