Στα πρώτα μου βήματα

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
mia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 15:48
11
Been thanked: 2 times

Ειμαι η "mia" σε 2 μηνες περιπου αν ολα πανε καλα θα ανοιξω το δικο μου κουρειο
γνωριζω και αγαπω αυτη τη δουλεια κ ενα "μπαρμπερικο" ηταν ονειρο ζωης για εμενα...
Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προσθεσω στις υπηρεσιες του μαγαζιου εκτος απο απλο ξυρισμα που θα ειναι στανταρ κ παραδοσιακο ξυρισμα με φαλτσετα "straight razor"

μου αρεσε πολυ σαν ιδεα ταιριαζει με το "υφος"του μαγαζιου" (αντικες κτλ)κ ειναι κατι που δεν υπαρχει στη πολη μας...
το μονο κακο ειναι οτι δεν εχω ιδεα :dance5
ο αντρας μου συμφωνισε να πειραματιστω πανω του :devil για την "πρακτικη" μου κ φυσικα καταχαρηκα

οπως καταλαβαινετε δεν γνωριζω επισης τιποτα και οσων αφορα εργαλεια-προιοντα κτλ
προσπαθω να βγαλω ακρη ψαχνοντας στο ιντερνετ(ετσι σςα βρηκα) αλλα κ που κοιταζω μονη δε μπορω να ειμαι σιγουρη για αυτα που βλεπω..πχ ποιοτητα προιοντος κτλ ουτε εχω καποιον να με συμβουλεψει

δεν ξερω τι να πρωτορωτησω...απο τι "μαχαιρι" να παρω μεχρι τα σαπουνια κ τις ενυδατικες..
στο φορουμ σας εδω ειδα για 1η φορα το shavette ..φανηκε καλη ιδεα να αρχισω τα "πειραματα"μου με κατι τετοιο αλλα σκεφτομαι μηπως τελικα ειναι καλυτερα να μαθω απο την αρχη με "φαλτσετα" για να "παρω τον αερα"που λενε

επειδη νομιζω εχω γραψει αρκετα κ θα σας ζαλισω απο το πρωτο μ ποστ..σταματω προς το παρον εδω :bigsmilie
θα ηθελα τη γνωμη σας,τις συμβουλες σας ως αναφορα το ξεκινημα κ τα προιοντα που θα χρειαστω,tips η οτιδηποτε αλλο πιστευετε πρεπει να ξερω τουλαχιστον για αρχη..ευχαριστω εκ των προτερων κ καλως σας βρηκα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Apostolos την 07 Μαρ 2013, 08:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Κεφαλαία γραμματα δεν επιτρέπονται ούτε στον τίτλο του θέματος
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μία, καλώς ήρθες στο forum.

To ξύρισμα με ξυράφι (straight razor) είναι πολύ σύνθετη υπόθεση. Πρέπει καταρχήν να διαβάσεις όλα τα θέματα του forum στην συγκεκριμένη κατηγορία. Θα σου απαντηθούν τα βασικά ερωτήματα και στην συνέχεια θα έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Το ότι είσαι γυναίκα κάνει το όλο εγχείρημα ακόμη πιο δύσκολο καθώς το να πειραματίζεσαι σε άλλον (παρόλο που ο σύζυγος το δέχτηκε) και όχι στο εαυτό σου δυσκολεύει τα πράγματα αφού δεν έχεις την αίσθηση πλήρη.

Παρόλα αυτά δεν είναι ακατόρθωτο αλλά θέλει πολύ μελέτη και πολύ διάβασμα. Το ξυράφι δεν έχει απλά μια τεχνική που την έμαθες και ξυρίζεις. Εκτός από τον κίνδυνο να τραυματίσεις που είναι μεγάλος, το πιο πιθανό είναι να μην ξυρίσεις κάν. Θα πουν και τα άλλα παιδιά κάποια πράγματα αλλά το διάβασμα δεν θα το αποφύγεις. Με μελέτη, μεθοδικότητα και εξάσκηση καθώς και μια μικρή χρηματική επένδυση θα πάνε όλα καλά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Μια καλησπέρα. Αφού πρόκειται για επαγγελματική χρήση, η χρήση της Saveta είναι μονόδρομος, είναι καθαρά θέμα υγιεινής. Μετά από κάθε χρήση σε κάποιο πελάτη, πετάς την λεπίδα και ξεμπέρδεψες. Με τη φαλτσέτα τι θα κάνεις? Θα απολυμαίνεις κάθε φορά? Κι ο πελάτης πως θα το ξέρει αυτό? Ολα τα παραδοσιακά μπαρμπέρικα πλέον, χρησιμοποιούν μόνο Saveta. Οπως σου έγραψε πριν και ο Απόστολος πιο πάνω, θέλει πολύ μελέτη και πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ να δεις πολλά βιντεάκια.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Επισης για λογους υγειηνης δεν μπορεις να χρησημοποιησεις φαλτσετα αλλα μονο σαβετα οπου αλλαζει το ξυραφακι καθε φορα. Ετσι νομιζω τουλαχιστων αρα επικεντρωσου στην σαβετα. Ισως εχω λαθος αλλα ψαξε το.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Καλωσήρθες Μία και καλή υπομονή και επιμονή.

Θα ήθελα να σου θίξω 2 θέματα:

1) Για τα straight razor, νομίζω ότι υπάρχει εδικό πολυμαντικό σπρέυ που το ίχνεις και απολυμαίνεις το ξυράφι. Δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρος, όμως, είμαι ότι μπλέκεις με ακονίσματα, παρακονίσματα και φροντίδες στα ξυράφια, πράγμα που γίνεται αντιπαραγωγικό για την δουλειά σου. με shavette ξεμπλέκεις.

2) Οι παλιοί μπαρμπέρηδες, όταν εκπαιδευόντουσαν πάνω στις κινήσεις του ξυρίσματος, φουσκώνανε ένα μπαλόνι, το γεμίζανε σαπουνάδα και το ξυρίζανε! ΝΑΙ ξυρίζανε το μπαλόνι!!! Βέβαια, 11 στις 10 φορές έσκαγε, αλλά έτσι μαθαίνανε να εχουν απαλό χέρι καθώς και το σπάσιμο του καρπού. Στο δέρμα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, αν κάνεις το σωστό τέντωμα!

ΥΓ: Που να μουν και επαγγελματίας!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Mia καλώς όρισες και εδώ. Αν επιτρέπεται, σε ποια πόλη είσαι?

Από όσο μου έχει αναφέρει ο κουρέας μου, τα κουρεία θεωρούνται ‘καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος’ και πρέπει να πληρούν κάποιες προϋποθέσεις, όσον αφορά την υγιεινή . Νομίζω ότι σε αυτές εντάσσεται και η χρήση αναλώσιμων ξυραφιών.

Επίσης, αν έχεις facebook ψάξε να βρεις ένα λογαριασμό στο όνομα Shavedoctor Hellas. Νομίζω ότι διοργανώνει μαθήματα για επαγγελματίες του είδους. Φυσικά και στο φόρουμ μας μπορείς να αντλήσεις πάρα πολλές πληροφορίες.

Κάποτε είχα ακούσει ότι οι παλιοί μπαρμπέρηδες άπλωναν αφρό σε ένα φουσκωμένο μπαλόνι και προσομοίαζαν εκεί το ξύρισμα. Αν το μπαλόνι δεν έσκαγε, ήξεραν ότι βρίσκονται σε καλό δρόμο.

Υ.Γ. Αν καταφέρεις και ξυρίζεις σαν την κοπέλα, θα σε επισκέπτομαι συχνά, όπου και αν βρίσκεσαι…
[youtube][/youtube]

Υ.Γ. 2: Μέχρι να γράψω, με πρόλαβαν οι συνάδελφοι.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Πριν ξεκινήσεις να ξυρίζεις, πρέπει να μπεις λίγο στην φιλοσοφία του πξ. Αν κατανοήσεις τις βασικές αρχές (την φιλοσοφία) του πράγματος, θα μπορέσεις να το αποδόσεις καλύτερα.

Αν και γυναίκα, εγώ πιστεύω ότι το ξύρισμα δεν θα σου είναι παντελώς άγνωστο (πχ πόδια, μασχάλες). Εδώ θα μπορούσες να διαβάσεις μερικά σημαντικά πράγματα που είναι πολύ χρήσιμα, να δεις τα πλεονεκτήματα του πξ (παραδοσιακού ξυρίσματος) σε σχέση με το σύγχρονο ξύρισμα. Μπορείς να διαβάσεις για αρχή:

εδώ
εδώ
εδώ

Από εξοπλισμό απαραίτητα θα χρειαστείς απαραιτήτως ένα πινέλο (συνήθως χοίρου, τα Omega ως επί το πλείστον και είναι πολύ φθηνά και καλά), ένα σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος, ένα μπολάκι για να δημιουργείς εκεί μέσα τον αφρό σου, μια σαβέτα (είναι αυτό το ξυράφι που σου είπαν τα παιδιά, που παίρνει ανταλλακτικές λεπίδες) και φυσικά λεπίδες.

Μην σε τρομάζουν όλα αυτά, δεν είναι καθόλου ακριβά ούτε καμιά τρομερή επιστήμη (για το ποιο προϊόν τελικά θα επιλέξεις). Αν πας σε ένα κατάστημα με εξοπλισμό ειδών κουρείου, ξέρουν και θα σε καθοδηγήσουν. Και δεν θα χρειαστεί να επενδύσεις και κανένα τρομερό ποσό. Μια καλή σαβέτα έχει κατά μέσο όρο 15-20€, 100 λεπίδες 10-15€, ένα πινέλο (πχ το Omega 10048 που συνήθως έχουν οι μπαρμπέρηδες) max. 10€, και το μπολ που θα κάνεις την σαπουνάδα άλλα 10€ (αν και αυτό μπορεί να αντικατασταθεί από οποιοδήποτε μπολ της αρεσκείας σου, δεν χρειάζεται να είναι κάτι το εξειδικευμένο).

Ένα καλό ξύρισμα απαιτεί μία πολύ καλή προετοιμασία. Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιείς άφθονο ζεστό νερό, να καθαρίσεις το πρόσωπο από ρύπους και λιπαρότητα με ένα σαπούνι ή καθαριστικό προσώπου και αν υιοθετήσεις και την χρήση της ζεστής πετσέτας στο πρόσωπο ως κομμάτι της προετοιμασίας, θα εκτιμηθεί δεόντως.

Μπορεί να φαίνονται λίγο βουνό τώρα, αλλά μην σε ανησυχεί, κανείς δεν γεννήθηκε έτοιμος. Όλοι μας μάθαμε. Με μελέτη, εξάσκηση και επιμονή θα τα καταφέρεις. Άλλωστε οι γυναίκες είναι πιο οργανωτικές από εμάς. :megagrin

Καλό είναι να δεις και κάποια video στο youtube σχετικά με το πξ, για να σε διευκολύνω ρίξε μια ματιά εδώ. Για οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις, θα χαρούμε να βοηθήσουμε. Και θα θέλαμε να παρακολουθείς και να συμμετέχεις στο forum, μια γυναικεία ματιά (για το χόμπυ μας) πάντα μας ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μια, καταρχάς θα ήθελα να σε συγχαρώ για το ενδιαφέρον σου στο παραδοσιακό ξύρισμα.
Θα συμφωνήσω με οτι γράφτηκε μέχρι τώρα, αλλά θα τονίσω ότι δεν πρεπει να απογοητευτεις. Η ιδέα σου ειναι πάρα πολυ καλη, Προσωπικα, ενώ δεν έχω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για να ξυριστω απο μπαρμπέρη (ειδικα μετά απο αυτο που έπαθε ο Γιώργος στο Εδιμβούργο) αλλα η ιδέα να με ξυριζει γυναίκα μπορώ να πω ότι μου αρέσει...

Το ξύρισμα με παραδοσιακο ξυράφι ειναι πράγματι πολυ δύσκολο και θέλει εξάσκηση. Εγω το παλεύω εδώ και 6 μήνες και ακόμα δεν μπορω να πω οτι πραγματικα το κατέχω και κάνω καλα και αποτλεσματικα ξυρίσματα.
Νομίζω οτι η σαβετα, θα ειναι μονόδρομος, όχι μόνο για θέμα υγιεινής αλλά και ευκολίας. Υπάρχουν όμως οι σαβετες της feather, των οποίων η αίσθηση (σύμφωνα με όλους τους χρήστες) πλησιάζει πολυ το straight. Δες το ανάλογο thread.

Για ότι άλλο θες, εδώ είμαστε! Μπράβο σου και πάλι (και μην ξεχάσουμε να δώσουμε συγχαρητήρια και στον θαρραλέο σύζυγό σου!)
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Καλώς όρισες mia. Προσωπικά δεν έχω την εμπειρία που έχουν οι υπόλοιποι ένοικοι του "ιδρύματος". :bigsmilie Ωστόσο, δε θυμάμαι που, δε θυμάμαι πότε, είχα ακούσει ή διαβάσει ότι κάποιοι μπαρμπέρηδες προτού αρχίσουν να ξουρίζουν πρόσωπα, άπλωναν αφρό σε ένα μπαλόνι και δοκίμαζαν να το ξυρίσουν! Στην ουσία όπως καταλαβαίνεις το θέμα είναι να αφαιρέσεις τον αφρό από την επιφάνειά του χωρίς να σκάσει, καθότι ως γνωστόν μπαλόνια με τριχοφυΐα δεν υπάρχουν... ακόμα. (Ποτέ δεν ξέρεις τι θα βγάλει το μυαλό του ανθρώπου.) Ίσως το βρεις ενδιαφέρον ως δοκιμασία της τεχνικής σου, δεν ξέρω.

Χα! Βρήκα βίντεο στο Youtube!
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
mia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 15:48
11
Been thanked: 2 times

Καλημερα σας
Καταρχην ευχαριστω για την ενθαρρυνση!Ειναι σημαντικο για εμενα

Να σας πω πως ναι μεν ειμαι ασχετη με το χειρισμο κτλ αλλα απο μελετη στο ιντερνετ κ βιντεακια εχω δει απειρα ..μου εχουν πεταχτει τα ματια εξω που λενε :bigsmilie
Νομιζω πως επομενο βημα ειναι η αγορα κ "δοκιμη"
ψυχολογικα ειμαι πανετοιμη κ καταενθουσιασμενη

Τωρα για shavette h straight-
Ειμαι "κολλημενη" στην ιδεα του straight ειναι η αληθεια αλλα αφου διαβασα αρκετα ποστ εχθες διαπιστωσα πως θα με "βολευε" καλυτερα σαβετα
σκεφτομουν πως αν (μακαρι)παει καλα το μαγαζι και εχω δουλεια κατα ποσο θα με βολευε ο χρονος που χρειαζεται η περιποιση μιας φαλτσετας πριν κ μετα απο ενα ξυρισμα..κ αν θα εχω τη πολυτελεια (αφου θα δουλευω μονη)να μπορω να ασχοληθω οσο χρειαζεται κ οσο θα ηθελα
Με λυπη διαπιστωνω πως τουλχιστον για τους πρωτους μηνες λειτουργειας του μαγαζιου που θα με αγχωνουν μαλλον πολλα κ δε θα εχω την ανεση του επιχειρηματια που λενε,μια σαβετα θα ηταν πιο ευκολη λυση :cry
Τα υλικα μου αυριο κιολας θα παω να τα αγορασω,γιατι οσο το συζηταω πιο πολυ με αγχωνει
Μαλλον θα κανω μια λιστα με τα πραγματα που μου εγραψες Αντωνη...θα μου πεις -τετοια εμπιστοσυνη βρε παιδι μου?Η αληθεια ειναι πως αφου δε γνωριζω η ιδια,θα δωσω βαση περισσσοτερο σε αυτα που θα μου πειτε εδω παρα σε αυτα που θα μου καποιος που απλα θελει να πουλησει..
Επειδη (αν τελικα γινει και το 1 τεστ αυριο)θελω η "εμπειρια" να ειναι ολοκληρωμενη..με ζεστες πετσετες κτλ,πειτε μου λιγακι τι να χρησημοποιησω στο τελος..εχω διαβασει για losion,balm (δεν εχω ιδεα τι ειναι)after shave χωρις αλκοολη
επισης βλεπω σε βιντεακια (οχι σε ολα ομως)πριν το πρωτο περασμα η μαλλον πριν την 1 πετσετα βαζουνε κατι σαν κρεμα..δεν ειναι αφρος.Ενυδατικη ειναι :confused
ΑΑαα και να μη ξεχασω..απο σαβετες τι να παρω?με την εμπειρια σας ποιες θεωρειται καλυτερες?φανταζομαι κ εδω θα εχουμε να κανουμε με ποιοτητες κ ποιοτητες
Αντε και σε κανενα 3μηνο ευχομαι να σας ρωταω για μαρκες απο straight razors :dance :cool4

Υ.Γ Αυτο με το μπαλονι το γνωριζα..Αλλα νομιζω πως καλυτερα ειναι κατευθειαν δερμα.Για εμενα προσωπικα μιλαω βεβαια..στο μπαλονι θα ημουν cool αφου λες το πολυ πολυ να σπασει και πας μετα στον ανθρωπακο το φουκαριαρη να τον ξυρισεις κ τρεμουν τχερια σου σε σημειο να φευγουν φαλτσετες δεξια-αριστερα χαχαχα...θα προτιμουσα να μπω 100 τις 100 στη ψυχολογια..να δω καταρχην αν με "σηκωνει"!
μπορει στη τελικη να μη μπορεσω να το κανω κ τζαμπα να σας ζαλιζω κιολας

αυτα προς το παρον ..τις καλημερες μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”