Στα πρώτα μου βήματα

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
mia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 15:48
11
Been thanked: 2 times

Harry έγραψε:
Νομίζω οτι η σαβετα, θα ειναι μονόδρομος, όχι μόνο για θέμα υγιεινής αλλά και ευκολίας. Υπάρχουν όμως οι σαβετες της feather, των οποίων η αίσθηση (σύμφωνα με όλους τους χρήστες) πλησιάζει πολυ το straight. Δες το ανάλογο thread.

Για ότι άλλο θες, εδώ είμαστε! Μπράβο σου και πάλι (και μην ξεχάσουμε να δώσουμε συγχαρητήρια και στον θαρραλέο σύζυγό σου!)
Αυτες τις feather που μου λες Ηarry τις βρισκω ευκολα στην αγορα?κ αν θελεις και γνωριζεις γραψε μου τιμη..ειναι ολες στα 20 ευρω πανω κατω οπως αναφερατε η υπαρχουνε κ πολυ ακριβοτερες "καλυτερες" απλα μου προτεινετε κατι πιο οικονομικο για αρχη?
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ θα σε απέτρεπα από την συγκεκριμένη, λόγω κόστους (τάξη μεγέθους μόνο για την σαβέττα 200€) και μόνο. Όσοι την έχουν, λένε ότι δεν έχει καμία σχέση με μια κλασσική σαβέτα, ότι πλησιάζει περισσότερο προς το straight και είναι εξαιρετικά ποιοτική, αλλά ξεκίνα μια με το καλό το μαγαζί και μόλις αποκτήσεις λίγη εμπειρία, μόλις πατήσεις στα πόδια σου και προπαντώς αφού θελήσεις να προσφέρεις την υπηρεσία ξυρίσματος, τότε να επενδύσεις σε ακριβότερο (και ποιοτικότερο) εξοπλισμό. Το λέω αυτό γιατί αν δώσεις από τώρα 200+€ και για τους δικούς σου λόγους δεις ότι δεν σου κάνει, ότι δεν θα ασχοληθείς με την παροχή υπηρεσίας παραδοσιακού ξυρίσματος, τι κάνεις μετά; Είναι κρίμα για μένα να σπαταλήσεις τώρα τόσα χρήματα.

Φυσικά το τι τελικά θα κάνεις, τι θα αγοράσεις και από που θα το αποφασίσεις εσύ. Και δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι η δική μου γνώμη είναι η καλύτερη και πρέπει να ακούσεις εμένα. Όλοι μας λέμε τις γνώμες μας, προτείνουμε καλοπροαίρετα αλλά εσύ θα αποφασίσεις.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Mia εδώ θα δεις τις σαβέτες που λέει ο Harry. Φυσικά, το κατάστημα που παραθέτω είναι απλώς ενδεικτικό. Είναι αρκετά ακριβές, όπως και οι ανταλλακτικές λεπίδες τους. Αλλά προσομοιάζουν σε μεγάλο βαθμό, την αίσθηση του αυθεντικού straight.

Νομίζω οτι η σαβέτα της Dovo είναι πιο εύκολη και προσιτή επιλογή, αφού με τον κατάλληλο φορέα, μπορεί να πάρει όλων των ειδών τις λεπίδες.
Συν τοις άλλοις, νομίζω οτι μπορείς να την βρεις και σε ελληνικά καταστήματα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πράγματι το κόστος της Feather είναι μεγάλο. Επίσης είναι ακριβά και τα ανταλλακτικά (αν τα χρησιμοποιεί κανείς μόνο μία φορά). Δυστυχώς (ακόμα) δεν την έχω, αλλά όσοι την χρησιμοποιούν την θεωρούν κορυφαία. Περισσότερα εδώ.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

mia καλημέρα και καλώς όρισες. Αν θέλεις να πιάσεις μαχαίρι αμέσως, διάβασε τα θέματα που έχει ανοίξει ο Γιάννης (y.v) ο οποίος είναι μετρ του είδους. Φαντάζομαι ότι θα έχεις δεί αυτό.
Για να δοκιμάσεις το ξυράφι σε πραγματικές συνθηκες, μπορείς να ξυρίσεις τα πόδια σου και μετά τον άντρα σου με σαβέτα ή μαχαίρι. Πάντα πολύ προσεκτικά βέβαια.

Δεν ξέρω αν καν επιτρέπεται να ξυρίζεις πια με μαχαίρι. Όλοι οι μπαρμπέρηδες που ξέρω ξυρίζουν με σαβέτα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω χρησημοποιω την feather στο καθημερινο μου rotation με τα αλλα μαχαιρια και ειναι καταπληκτικο. Αλλα εκτος του κοστους αγορας υπαρχει και το κοστος των ξυραφιων. Εχουν 12 ευρω τα 20. Εγω μπορω να ξυριζομαι και 5 και 8 φορες με το ιδιο ξυραφακι εσυ ομως θα πρεπει να το πετας μετα απο καθε πελατη. Αρα δεν συμφερει ουτε απο αυτη την πλευρα. Καλλιτερα μια σαβετα που να παιρνει και κλασικα ξυραφακια κομενα στα δυο. Εκει μιλαμε για 2 ευρω τα 10 ολοκληρα. Μπερδευεσαι αλλα καλο ειναι να γνωριζεις καποια πραγματα. Διοτι ενταξει δινεις τα 200 ευρω να αγοαρασεις την feather μετα το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο νομιζω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
mia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2013, 15:48
11
Been thanked: 2 times

παιδια θα βγω αυριο να δω τι υπαρχει κ στη δικη μας αγορα εδω και θα σας ενημερωσω
εχουμε κ λεμε...παιρνω μια σχετικα οικονομικη σαβετα,ξυραφια,πινελο με σκληρη τριχα

για μετα το ξυρισμα προς αποφυγει ερεθισμων κτλ τι προτεινεται?after shave,losion,μια απλη ενυδατικη?αυτο το balm τι ειναι?ρωτησα τον αντρα μ κ δεν εχει ιδεα

κ αυτο που βαζουνε στην αρχη πριν το ξυρισμα αν ξερει καποιο ςνα μου πει τι ειναι θα με βοηθουσε..κ αν βεβαια ειναι απαραιτητο.νομιζω πως το βαζουνε για να μαλακωσει το δερμα κ οι τριχες πριν τον αφρο αλλα οπως ανεφερα απο τα βιντεακια που εχω δει δεν το χρησημοποιουνε ολοι
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ειναι preshave. Βγαινει σε διαφορες μορφες λαδι, κρεμα κλπ. Μια καλη ειναι η proraso preshave cream την εχει ο φιλος μας στο luxe.gr οπωσ και πολλα αλλα πραγματα. Για μετα το ξυρισμα οτι θελει ο καθενας. Υπαρχουν και balm χωρις αλκοολ και lotions. Avene για παραδειγμα εχει ενα πολυ καλο after shave fluid οπως το λεει και φυσικα υπαρχουν και οι κολωνιες με μυρωδιες παλιου μπαρμπερικου οπως η floid, old spice, και πολλες αλλες οπου θα σε ενημερωσουν οι ειδικοι εδω. Επισης στο luxe μπορεις να βρεις παρα πολλα λοτιον και μπαλμς.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Πριν λίγες μέρες είχα παρόμοια συζήτηση με φίλο μου που σπουδάζει κομμωτική και σκέφτεται στο μέλλον να έχει και υπηρεσίες κουρείου κτλπ...οπότε η συζήτηση μου φαίνεται οικεία και θα επαναλάβω κάποιες σκέψεις μου.

Πρώτα από όλα, mia, συγχαρητήρια για τη σκέψη σου, όταν όλο και περισσότερα κουρεία και μπαρμπερικα κλείνουν. Όμως κάτι που θα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη είναι ότι το ξύρισμα για έναν άνδρα είναι (κατα την ταπεινή μου γνώμη) μία καθαρά "ιδιωτική- προσωπική" υπόθεση. Και με αυτό εννοώ, ότι ίσως είναι κάπως δύσκολο να προσφέρεις υπηρεσίες ξυρίσματος σε έναν κοινό χώρο με άλλες κυρίες που χτενίζοται, κουρεύονται,περιμένουν, συζητούν, κουτσομπολεύουν (όχι ότι είναι κάτι κακό από αυτά) κτλπ και να έχεις και έναν κακόμοιρο στη μέση να ξυρίζεται εν μέσω όλων αυτών και κυρίως γυναικείων βλεμμάτων που θα βλέπουν με περιέργεια κάτι καινούριο και παράξενο γι' αυτές. Εγώ τουλάχιστον που, από τα 14 μου που ξυρίζομαι, δεν θέλω κανέναν άλλον κοντά για να είμαι συγκεντρωμένος και να το απολαύσω (ή απλά από ιδιοτροπία), θα ένιωθα άσχημα σε ένα τέτοιο σκηνικό.

Πιστεύω σε κάλυψαν οι πιο έμπειροι πιο πάνω για το αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις straight razor. Μία μόνη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι επαγγελματικός(ιατρικός) κλίβανος αλλά δεν το συζητάω καν γιατί το κόστος είναι υπερ-απαγορευτικό.

Αυτό που ήθελα να τονίσω εγώ σαν εν δυνάμει πελάτης κουρείου είναι ότι πρέπει να σκεφτείς ακριβώς τι είδους και μέχρι ποιας ποιότητας υπηρεσίες θες να προσφέρεις. Και καλό είναι αυτό να το σκεφτείς πριν κάνεις μεγάλα οικονομικά άλματα. Θες κάτι που να πουλάει vintag-ίλα, ρετρο-hipster και καλά αίσθηση με φανφάρες (όπως τα περισσότερα new age κουρεία που ανοίγουν) και ίσως διχως ουσιαστικό αποτέλεσμα ή μία πραγματικά πολυτελή, εξατομικευμένη ανδρική περιποίηση? Πχ, γιατί να μην προσφέρεις ξύρισμα με απλά safety razors? ξέρω πόσο συναρπαστική είναι η ιδέα του straight αλλά είναι δύσκολα υλοποιήσιμη, σε αντίθεση με το safety razor το οποίο 1)και μπορεί να "πουλήσει" μιας και σχετικά λίγοι πια χρησιμοποιούν 2)και διαφορετικής αίσθησης και ποιότητας ξύρισμα προσφέρει 3)και είναι πιο εύκολο και οικονομικό στην υλοποίηση και την εκμάθηση από το straight.

Επιπλέον, όσον αφορά τον εξοπλισμό, θα σε καθησύχαζα μιας και το σύνολο των πραγματων που χρειάζεσαι (ακόμα κι αν βάλω κάποια "παραπάνω" πέρα από τα πολύ βασικά στη λίστα όπως : πετσέτες, στυπτικά, τάλκ, βαποριζατέρ κ.α) όταν αρχίσεις δεν ξεπερνά τα 100Ε. Μια σαβέτα, 2-3 διαφορετικές λεπίδες, 4-5 σαπούνια ή κρέμες (φθηνά αλλά καλά και κλασικά : cella, proraso, palmolive, latoja, arko), 1-2 πινέλα (ασβού και χοίρου) και κανένα μπολ στοιχίζουν λιγότερο φαντάζομαι από αρκετά απαραίτητα είδη κομμωτηρίου.

Τέλος, όσον αφορά την εξάσκηση, κατά τη γνώμη μου (και σαν ψυχολόγος :ninja_hide ) στο ξύρισμα και σε πολλές άλλες δεξιότητες) δεν υπάρχει καλύτερη μάθηση από την μάθηση μέσω μίμησης (Βandura) και προσέγγισης-λάθους-επαναπροσέγγισης στο επιθυμητό (γνωστικοί χάρτες του tolman, 1932, dreyfus, 1975). Εννοείται πως αν παρακολουθήσεις σεμινάρια, διαβάσεις στο ίντερνετ, δεις βίντεο θα μάθεις πάρα πολλά αλλά όταν πας να τα κάνεις ίσως σου φανεί μεγάλη η διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης. Ίσως και όχι. Πάντως το πραγματικό feeling (πόσο τραβάει η λεπίδα, αν σκαλώνει, αν είναι έτοιμη η τρίχα, πόσο βαθύ είναι το ξύρισμα, πόσους ερεθισμούς έχεις,τι πάει να πει στ' αλήθεια ερεθισμός, τι πάει να πει στ' αλήθεια κόψιμο) δεν θα το καταλάβεις εκτός κι αν ξυρίσεις το πρόσωπό σου (κάτι που κανείς δε συνιστά), απλά θα καταλάβεις αρκετά πράγματα μέσα από τα λάθη σου στο πρόσωπο του άντρα σου , στον οποίο θα πρέπει να απονείμεις και κάποιο μετάλλιο αργότερα για την αυτοθυσία και την τόλμη του :megagrin .

Εγώ πάντως προσωπικά σου εύχομαι ό, τι καλύτερο σε αυτή σου την προσπάθεια και καλά ξυρίσματα!
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Για να πάρεις λίγο θάρρος, δες μερικά video εδώ και δώσε βάση στην Αλεξάνδρα. Αν το θες πραγματικά θα το πετύχεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”