Πρωτοξεκινώντας με ένα κλασσικό ξυραφι

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Θα αναφέρω εδώ τον τρόπο που ώς εφηβος διδάχθηκα από τον παππού μου και ακολούθησα για να μαθω τους γυιούς μου, ώστε εάν καποιος νέος σε αυτό το είδος ξυρίσματος, τον κρίνει χρήσιμο να τον δοκιμάσει.

Εχετε αγοράσει ένα όμορφο και καλά ακονισμένο κλασσικό ξυράφι.
Καταννοώ απολύτως το δέος που νοιώθει κάποιος όταν το πρωτοκρατάει στα χέρια του.
Εχει άγχος να το ακουμπήσει στον δερμάτινο ιμάντα μην καταστρεψει την κόψη του όπως επίσης να μην, στην καλύτερη περίπτωση, αφαιρέσει κάποια φέτα από αυτόν.
Ξεπλενοντας τον αφρό να μην το κοπανίσει στην βρύση.
Πόσο δε μάλλον, να το ακουμπίσει και να το κινήσει στο πρόσωπό του.

Αφήστε το στην άκρη προς το παρόν και αγοράστε από το ebay ένα καινούριο από τις χείριστες μάρκες που πωλούνται σε εξευτελιστική τιμή.
Βρέξτε ένα 400 ντουκόχαρτο και κρατώντας την λεπίδα του κάθετα πανω σε αυτό, κουνήστε το σαν να κόβετε, μεχρι να μην κόβει καθόλου και να μετατρεψετε την κόψη του, σε κόψη χαρτοκόπτη.
Χρησιμοποιόντας τον πιό φθηνό πεπιεσμενο αφρό καλύψτε το προσωπό σας και αρχίστε να κανετε ότι ξυρίζεστε, χρησιμοποιόντας πίεση τόση, όση θα βάζατε στο δάκτυλό σας για να αφαιρέσετε με αυτό τον αφρό από το μαγουλο.
Το ιδανικό είναι να υπαρχει κάποιος έμπειρος να σας καθοδηγεί συνεχώς.
Αλλιώς προσπαθήστε μόνοι σας βλέποντας το είδωλό σας στον καθρέπτη.
Φροντιστε να τεντώνετε σωστα το δέρμα και να διατηρείτε πάντα μία απόσταση μεταξύ δερματος και ραχης του ξυραφιου τόση όσο να χωράει στο άνοιγμα μία ακόμα ράχη ή το πολύ μία και μισή.
Κρατώντας αυτήν την κλίση, καντε τις διάφορες κινήσεις ξυρίσματος, κάθετες πλάγιες, κόντρα, περιστροφική στο πάνω χείλος κλπ κλπ
Συνεχίστε την εντατική και προσεκτική εξάσκηση για μία, δύο ή και τρείς εβδομάδες, μέχρι να αποκτησετε άνεση και σταθερό χέρι σε όλες τις κινήσεις
Οταν νοιώσετε εκπαιδευμενοι αντικαταστήστε το με το αληθινό ξυράφι.
Μετα την πρώτη διστακτική κίνηση, θα εκπλαγείτε ποσο εύκολο θα σας φανεί.

Με τον ίδιο τρόπο δοκιμαστε να φρεσκαρετε το ξυράφι στον καλό σας ιμάντα φροντίζοντας , καθ ΟΛΗ την διάρκεια να έχετε μόνιμα την ράχη του ξυραφιού σε επαφη με το δέρμα χωρίς να υπάρξει ποτε διάκοπή της επαφής μέχρι να ολοκληρώσετε όλο τον αριθμό των κινήσεων
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Πολύ καλό!
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ωραίος!
Έξυπνες συμβουλές. Όχι σαν και εμένα που για να αρχίσω αγόρασα μια σαβέτα και χρειαζόμουνα μετάγγιση αίματος μετά από κάθε ξύρισμα.

Με αυτό τον τρόπο θα μάθει κάποιος της χοντρές κινήσεις και λαβές που πρέπει να κάνει.
Βέβαια δεν σε εκπαιδεύει καθόλου για το θέμα πρέπει-να-κοπούν-τα-γένια- αλλά-δεν-πρέπει-να-κοπεί-το-μάγουλο, διατήρηση σωστής γωνίας, σωστή πίεση με το χέρι.
Αυτά θα τα μάθει σε δεύτερο χρόνο με το πραγματικό ξυράφι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραίες συμβουλές!!Κάτι παρόμοιο είχα πει εγω , δηλαδή να πάρουνε μια σαβέτα και να μη βάλουνε λεπίδα καθόλου μέσα.Έχοντας ξυριστεί απο πριν να δοκιμάσουν να πάρουν τον αφρό απο το πρόσωπο κάνοντας τις κατάλληλες κινήσεις!
Αυτό που είπε ο y.v είναι πιο καλό και πιο κοντά στο straight razor!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πολύ ενδιαφέρον.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση Γιάννη, ευχαριστούμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά δεν είναι δική μου η προσέγγιση, ούτε καν του παππού μου υποθετω.
Τα παλια χρόνια η τεχνική του σωστού ξυρίσματος διδασκόταν από τον πατερα στον γυιό, οπότε υποθετω ότι αυτός ήταν ένας από τους τρόπους γιά να το πράττουν.
Η βοήθεια καποιου έμπειρου δίπλα σου να σε διορθώνει λεκτικά συνεχώς (κυρίως ως προς την γωνία κοπής και την κατευθυνση) είναι πολύ μεγαλή, αλλα με λίγη προσπάθεια μπορει να επιτευχθεί και κατα μόνας, παρατηρώντας τον καθρέπτη αν και θα αυξηθεί αρκετα ο χρόνος εκπαίδευσης.

Κατα την γνώμη μου η σαβέττα δεν είναι το ευκολώτερο μέσο για ξεκίνημα.
Θεωρώ ότι με το κλασσικό είναι πολύ πιό δύσκολο να κοπείς, όπως επίσης και ότι μαθαίνει κανείς πιό εύκολα.
Ως αίσθηση δε, δεν έχει καμμία σχέση.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Επειδή αναφερθηκα στον παππού μου, θεωρώ ότι έχω χρέος προς αυτόν που με δίδαξε και με έμαθε να απολαμβάνω το ξύρισμα και όχι μόνο, να βαλω μια φωτογραφία του, στον χώρο της εργασίας του.

Εικόνα

Διατηρούσε το κουρείο του, εντός του ξενοδοχείου «Ακταίον» στο Φάληρο.
Η φωτογραφία είναι του 1924. (Στο βάθος διακρίνεται η τσαντα που χρησιμοποιούσε όταν αναλάμβανε να κουρεψει ή να ξυρίσει στην σουίτα, τούς υψηλούς πελατες του ξενοδοχείου)

Και για όσουν δεν έχουν την ηλικία μου, επομένως και την τύχη να έχουν θαυμάσει, πρίν κατεδαφιστεί, αυτό το αριστούργημα των αρχιτεκτόνων Τσίλλερ και Καραθανασόπουλου παραθετω μία φωτογραφία του, που βρήκα από καρτ ποσταλ της εποχής

Εικόνα
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Δεν τολμω να φανταστω τι χτιστηκε εκει μετα...πολυ ωραιες οι φωτογραφιες Γιαννη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Στη πένα ο παππούς!Όλα τότε ήτανε στη πένα!Μπραβο y.v!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”