Πρωτοξεκινώντας με ένα κλασσικό ξυραφι

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

iogi έγραψε:Λογική? Κάτι απαιτήσεις που τις έχεις κι εσύ βρε Αρη, στην Ελλάδα ζούμε...

ειμαι σιγουρος οτι ξερω τον λογο. :D αυτο και αλλα πολλα στην ελλαδα κατεστραφησαν με την ανοχη των ελληνων
τωρα για αυτο το συγκεκριμενο δεν μπορω να ξερω, υποθετω οτι καποιος ηλιθιος η καποιοι ηλιθιοι ειπαν να το γκρεμισουν και αφου κανεις δεν τους εναντιωθηκε εγινε αυτο που αποφασισαν.
δεν εγραψα μονο για τα κτιρια
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μια παράκληση προς όλους!Εικόνα
Θα ήθελα να συζητήσουμε το θεμα αυτό για το ξύρισμα και να μην συνεχίσουμε άλλο τα περι κτηρίων!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου και αποφασίσουμε ότι έφτασε η στιγμή να ξυριστούμε πλέον με ένα κανονικό ξυράφι, χρειάζονται δύο επιπλέον συνθήκες εκτός της τεχνικής.
Καλή προετοιμασία στο μαλάκωμα των γενειών και ένα πραγματικά κοφτερό ξυράφι.
Πως όμως θα καταλάβει κάποιος που δεν έχει εμπειρία, ότι το ξυράφι του είναι ικανοποιητικά κοφτερό;
Ο απλούστερος τρόπος για να αποκτήσει κάποια σιγουριά ότι είναι εντάξει (μετά το πέρασμα απ το λουρί) είναι αυτό να «θερίζει» με άνεση τις τρίχες χωρίς να τις τραβάει, όταν το περνάει στον αέρα πάνω απ τις τρίχες του χεριού ή του ποδιού.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το παλικάρι που ξυρίζεται στο 06:03 του βίντεο κρατάει το ξυράφι από την "ανάποδη" για να ξυρίσει το μουστάκι και πιγούνι. Αν και δεν φαίνεται να κατέχει το θέμα, η τεχνική του με το "ανάποδο" κράτημα φαίνεται ενδιαφέρουσα και θα την δοκιμάσω σε προσεχές ξύρισμα.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο το πιασιμο και δεν μπορω να καταλαβω την διευκόλυνση που προσφέρει ή την χρησιμότητά του.
Παντως το ξυρισμα που κανει ειναι αλλα αντι αλλων (ειδικα μ αυτο το πιασιμο έχει τοσο μεγαλη γωνια που σχεδον «ξυνει» τις τριχες) αν και στο υπόλοιπο ξυρισμα δεν παει πισω.
Επισης ποτε δεν καταλαβα την χρηση και των δυο χεριών! Πρεπει να ειναι καινουρια αμερικανικη συνήθεια που προεκυψε στα φόρα, γιατι όταν την ειδα εψαξα και δεν τη βρηκα σε κανενα παλαιό οδηγο ξυρισματος. Ολοι οι οδηγοι, με ένα χέρι δειχνουν!
Βεβαια οπως βολευεται ο καθενας, αλλα βρισκω κουφό να βαλεις τον κόσμο που πρωτομαθαινει (και σαν πρωταρης ειναι φυσικο να ζοριζεται να βρει τις κινησεις και τις γωνίες με το «καλό») να χρειαζεται να κοπιάσει πολλαπλά ωστε να μαθει να χρησιμοποιεί και το «αδέξιο» χέρι χωρις να υπαρχει κανενας λογος, αφου μια χαρα μπορεις με το «καλό».
Θα μου πεις εδω βαζουν βιντεο με ξυρισμα με Kamisori και χρησιμοποιούν τα δυο χέρια και εναλλάσουν την πλευρα του ξυραφιού προς το πρόσωπο [το Καμισόρι λογω διαμόρφωσης εχει μονο μια πλευρά που πρεπει να ειναι στραμμενη προς το δέρμα (αυτη που δεν έχει τα γραμματα ή τις σφραγιδες) και γι αυτο υπαρχουν για δεξιόχειρες και αριστερόχειρες] όπως επίσης λογω αυτου όταν ξυριζεις την αλλη πλευρα του προσωπου (με τη φορά των τριχών) το ξυραφι αναγκαστικα πρεπει να κοιταει με την μυτη του προς τη μυτη μας και την ουρα του προς το αυτι μας, εν αντιθεσει με τη διαμόρφωση του δυτικου ξυραφιου, που γινεται αντιθετα και ειναι σαφως ευκολότερο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Γιάννη εγώ έμαθα με δυο χέρια γιατί δεν είχα κάποιο να με διδάξει και στράφηκα στο YouTube όπου όλα τα εκπαιδευτικά βίντεο δείχνουν τη τεχνική με τα δυο χέρια. Ποτέ δεν μου πέρασε απτό μυαλό ότι μπορεί να επιτευχθεί ξύρισμα κρατώντας το ξυράφι μόνο με το ένα χέρι, θα το δοκιμάσω όμως και αυτό.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Kοίτα αυτό το βιβλίο Εδώ του 1905!

Στην σελίδα 67 και 69 δειχνει το ξύρισμα στην άλλη πλευρα του προσώπου.
Εγώ συνηθως το πάνω μερος (από τη φοβοριτα μεχρι το σαγονι αλλα και συνεχεια μεχρι το κάτω μερος του λαιμού) το κανω όχι όπως στην 67 αλλα όπως στην 69.
Την τεχνική της σελιδας 67 την χρησιμοποιώ (όταν και άν θελω να κανω πλαγιο ξύρισμα απο το αυτί προς τη μύτη), το πανω μισο χειλος και το μισο μπροστα μερος του σαγωνιού.
Επισης πιανω το ξυραφι με δυο δαχτυλα μπροστα απ τη θηκη και όχι με τρια γιατι μου δινει περισσοτερο αέρα στο μήκος του ξυραφιού και μπορει να ακουμπάει πιο άνετα στο δερμα χωρις να το εμποδιζει το χέρι μου.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, θα το διαβάσω όλο κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν σκέφτομαι να ξεκινήσω σιγά σιγά με Feather SS οπότε διαβάζω τα περί εξάσκησης, σωστού κρατήματος κτλ. Έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι με τις κινήσεις χρησιμοποιώντας μια φαλτσέτα που δεν κόβει (χωρίς να ξυρίζομαι προφανώς) και αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το πάνω μέρος του προσώπου, κοντά στη φαβορίτα (που θεωρητικά είναι απ' τα πιο εύκολα). Ο λόγος; Όταν τοποθετώ τη φαλτσέτα εκεί το χέρι μου μπαίνει μπροστά στα μάτια μου και δε βλέπω τι κάνω! Εντάξει έχω προσπαθήσει ν' αλλάξω όσο γίνεται θέση χεριού (βασικά σηκώνω τον αγκώνα μου προς τα πάνω για να βλέπω από κάτω) αλλά δε μου φαίνεται σωστή κίνηση. Φαντάζομαι δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που έχει τέτοιο θέμα. Πώς το αντιμετωπίζετε;

Υποθέτω βρίσκετε τη σωστή γωνία έτσι ώστε να βλέπετε καλύτερα; Σε όλα τα βίντεο πάντως που βλέπω, σ' αυτό το σημείο όλοι στρίβουν τα μάτια τους τέρμα δεξιά ή αριστερά (ανάλογα ποιο μάγουλο ξυρίζουν) λες και πρόκειται να πεταχτούν έξω απ' τις κόγχες τους - φαντάζομαι για να καταφέρουν να κοιταχτούν στον καθρέφτη.

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Για να καταλάβω το θέμα που αντιμετωπίζεις έπρεπε να πιάσω ένα ξυράφι και να κάνω πρόβα μπροστά από καθρέφτη :) Προφανώς ξυρίζεσαι με το ένα χέρι.

Για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα μπορείς

1. να χρησιμοποιείς και τα δύο χέρια στο ξύρισμα

ή

2. να γυρνάς το κεφάλι ελαφρώς προς την κατεύθυνση του χεριού που κρατάει το ξυράφι και τα μάτια σου να κοιτάνε στον καθρέφτη προς την αντίθετη κατεύθυνση. Δηλαδή αν είσαι δεξιόχειρας, γυρνάς το κεφάλι δεξια και τα μάτια αριστερά ώστε να μπορείς να βλέπεις την περιοχή που ξυρίζεις. Αν η λαβή του ξυραφιού σου είναι αναδιπλούμενη, την τοποθετείς σε σημείο που να μην εμποδίζει. Και ένα τιπ, όσο πιο κοντά στο πρόσωπο βρίσκεται το ξυράφι τόσο μεγαλύτερο το οπτικό πεδίο που έχουμε.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”