Πρωτοξεκινώντας με ένα κλασσικό ξυραφι

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι γεγονός ότι η περιγραφή είναι λίγο δύσκολη σε τέτοια θέματα. Για να είμαι ξεκάθαρος εννοώ τη θέση που φαίνεται στο παρακάτω βίντεο στο σημείο 15:24:



Εδώ πάει να ξεκινήσει το ξύρισμα απ' τη φαβορίτα και όπως φαίνεται στο στιγμιότυπο που αναφέρω το χέρι που κρατάει τη φαλτσέτα εμποδίζει το οπτικό του πεδίο. Φυσικά στην πράξη είναι αλλιώς γιατί το συγκεκριμένο βίντεο (όπως τα περισσότερα) δεν έχει τραβηχτεί απ' την οπτική γωνία αυτού που ξυρίζεται (θα έπρεπε να έχει καμιά action cam στο κεφάλι του), ωστόσο στη δική μου περίπτωση είναι αντιπροσωπευτικό γιατί δείχνει ακριβώς πώς το χέρι μου κρύβει το μαχαίρι (βασικά κρύβει το σημείο που η φαλτσέτα ακουμπάει το δέρμα, που είναι και το ζητούμενο).

Να πω εδώ ότι δεν ξυρίζομαι με το ένα χέρι, αντίθετα ακόμα και σε DE με βολεύει πάρα πολύ να χρησιμοποιώ και τα δύο, οπότε έτσι λέω να συνεχίσω και με τις φαλτσέτες. Δεν κατάλαβα όμως πώς θα βοηθήσει να χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια. Το ίδιο πρόβλημα που έχω με το δεξί χέρι έχω και με το αριστερό (και τα δύο μου κρύβουν το αντίστοιχο μάγουλο).

Διαβάζοντας αυτό που γράφεις για το πώς γυρνάμε το κεφάλι και τα μάτια, μπερδεύτηκα λίγο. Μάλλον εννοείς τι να κάνω σε περίπτωση που χρησιμοποιώ το ίδιο χέρι και για τα δύο μάγουλα (θεωρώντας ότι έχω θέμα μόνο όταν ξυρίζω το αντίθετο μάγουλο;). Θα μπορούσε όμως να εφαρμοστεί και στην περίπτωσή μου που χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια (και εξακολουθώ να έχω πρόβλημα). Να πω ένα παράδειγμα για να σιγουρευτώ ότι καταλαβαίνω:

Έστω ότι θέλω να ξυρίσω το δεξί μάγουλο (με το δεξί χέρι). Έχω γυρίσει πλάγια λοιπόν στον καθρέφτη έτσι ώστε να βλέπω το δεξί μάγουλο. Σηκώνω τη φαλτσέτα προς τη φαβορίτα που θέλω να ξυρίσω και το δεξί μου χέρι μου κρύβει τη θέα (αυτό είναι το πρόβλημα). Σύμφωνα μ' αυτά που λες - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος - θα μπορούσα να γυρίσω το κεφάλι ελαφρώς προς τα αριστερά (αντίθετα απ' τον καθρέφτη) και τα μάτια προς τα δεξιά (αυτό που λέγαμε ότι πάνε να πεταχτούν απ' τις κόγχες :-) ) οπότε θα βλέπω την κόψη της φαλτσέτας πάνω στο δέρμα. Αντίστοιχα και με το αριστερό μάγουλο (γυρνάω κεφάλι ελαφρώς προς τα δεξιά αντίθετα απ' τον καθρέφτη, μάτια προς τ' αριστερά).

Τα λέω καλά ή άλλ' αντ' άλλων;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αυτό που γράφω πιο πάνω αφορά την τεχνική για ξύρισμα με το ένα χέρι, πχ ξύρισμα αριστερό μάγουλο με δεξί χέρι που δεν ισχύει στην δική σου περίπτωση.

Ευτυχώς για σένα τα πράγματα είναι απλά. Ξεκίνα με το να κοιτάς ευθεία τον καθρέφτη, ακούμπησε το ξυράφι στην δεξιά φαβορίτα και γύρνα το κεφάλι σιγά σιγά προς τα αριστερά κρατώντας τον αγκώνα χαμηλά. Αυτό θα το κάνεις για να βρεις το σημείο που έχεις την καλύτερη δυνατή οπτική επαφή με την περιοχή που θέλεις να ξυρίσεις. Μην κάνεις οποιαδήποτε κίνηση με το ξυράφι, απλά κράτησε το να ακουμπάει στο μάγουλο και γύρνα το κεφάλι. Όταν βρεις τον σημείο που σε βολεύει, γυρνάς το ξυράφι στην γωνία ζυρισματος, περίπου 30μοιρες, και ξεκίνας να ξυριζεσαι. Μετά από μερικά ξυρίσματα δεν θα χρειάζεται να κοιτάς ;)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δες και αυτό, λεπτομέρειες μεν χρήσιμες δε.

Συν αυτά που λέει ο Ηλίας, έχουμε και το 'proper grip', με ένα δάχτυλο επικεφαλής έχεις καλύτερη οπτική στα σημεία αυτά.
Κάνε πρόβες, ότι θέλεις ρωτάς και καλή αρχή.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ παιδιά, το πάω αργά για ν' αποφύγω όσο γίνεται το σπλάτερ :-)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”