Πώς να κατασκευάσουμε λαβή ξυραφιού με πολύ απλά εργαλεία

Πληροφορίες σχετικά με τους διάφορους τύπους
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Παραθέτω το παρακάτω βίντεο γιατί δείχνει πως μπορούμε να φτιάξουμε λαβή για ξυράφι με πολύ απλά εργαλεία που ο καθένας μπορεί να βρει.
Ελπίζω να σας αρέσει.

[youtube][/youtube]
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

πολυ καλο videaki θα φτιαξω μια λαβη δικια μου καποια στιγμη αφου ψαχουλεψω πρωτα να δω ποιο ειναι το καλυτερο ξυλο γι αυτη την περιπτωση
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Έχω ξεκινήσει και εγώ να φτιάχνω μια λαβή με τις τεχνικές που δείχνει το βίντεο. Η κατασκευή χρειάζεται αρκετή υπομονή, και για πρώτη προσπάθεια καλό είναι να κάνουμε ένα απλό σχέδιο χρησιμοποιώντας σαν πατρόν κάποια έτοιμη λαβή ώστε να πετύχουμε σωστές διαστάσεις.

Ιδανικά ξεκινάμε την κατασκευή από πολύ λεπτά πλακίδια, 3-4mm το πολύ, αλλιώς θα χρειαστούν ώρες τριψίματος για να τα φέρουμε στο πάχος που θέλουμε. Κατά το τρίψιμο δημιουργείται πολύ σκόνη, η οποία δεν πρέπει να εισπνέεται γιατί μπορεί να είναι βλαβερή (http://www.wood-database.com/wood-artic ... ity/#chart). Προσωπικά πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να φοράμε μάσκα μίας χρήσης ή ακόμα καλύτερα με φίλτρα και η διαδικασία αυτή καλό είναι να γίνει έξω από το σπίτι για να γλιτώσουμε το καθάρισμα!

Για να προστατεύσουμε την λαβή από την υγρασία καλό είναι να χρησιμοποιήσουμε κάποιο μη τοξικό υλικό όπως η "γομαλάκα" (shellac) που χρησιμοποιεί ο μάστορας στο βίντεο. Αν επιλέξουμε κάποιο χημικό βερνίκι, θα πρέπει να διαθέτουμε καλή μάσκα για τις αναθυμιάσεις και χώρο για να εργαστούμε χωρίς γυναίκα / παιδιά / κατοικίδια, αλλά και να είμαστε βέβαιοι ότι το βερνίκι αδρανοποιείται όταν στεγνώσει και δεν θα περνάνε χημικά στα χέρια μας όποτε πιάνουμε το ξυράφι!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω οτι είναι μια άκρως ενδιαφέρουσα δραστηριότητα, ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου και καταπιάνεσαι με χειροποίητες κατασκευές. Υποθέτω πως όλοι (εγώ σίγουρα) θα θέλαμε να δούμε την κατασκευή στα διάφορα στάδια της. Θα είναι καλό και για σένα να φωτογραφίζεις βήμα-βήμα την διαδικασία.
Αλήθεια, τι ξύλο χρησιμοποιείς?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ θα πρότεινα Κώστα να κρατήσεις μερικές φωτογραφίες από τα διάφορα στάδια κατασκευής και να τα ανεβάσεις αργότερα, πιστεύω ότι θα είναι πολύ ωραίο.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κώστας έγραψε:αλλά και να είμαστε βέβαιοι ότι το βερνίκι αδρανοποιείται όταν στεγνώσει και δεν θα περνάνε χημικά στα χέρια μας όποτε πιάνουμε το ξυράφι!
Σωστο αυτο συνφορουμιτη.

Στα ψιλα γραμματα μερικες εταιριες λενε για το προϊον τους πως δεν πρεπει αν χρησιμοποιειται σε ξυλινα παιδικα παιχνιδια
Το παιδακι οχι μονο εχει την ταση να δαγκωνει αλλα και αν βαζει το δαχτυλο στο στομα του ασχετως τι εχει πιασει κατα το παιχνιδι
Δεν λεω πως θα πιασει την λαβη απο το ξυραφι μας ομως γυαλισμα στο ξυλο δεν σημαινει απαραιτητα και πληρως ασφαλες προϊον για το δερμα
Ορισμενα προϊοντα ειναι για να γυαλισουν καποιο ξυλο με το σκεπτικο πως θα παραμεινει σε καποιο ραφι σαν εκεθεμα,οχι πως θα τριβεται στο χερι μας.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Κώστας
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2011, 21:54
12
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Ήθελα να παρουσιάσω την λαβή ολοκληρωμένη αλλά αφού υπάρχει ενδιαφέρον εδώ περιγράφω την κατασκευή. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα”