Diamond in the rough

Απάντηση
Link

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η συγκεκριμένη μηχανή, εντελώς no name, no nothing, αγοράστηκε €5 από το Μπιτ Παζάρ στη Θεσσαλονίκη και κόστισε άλλα €5 για επινικέλωση η οποια δεν με ικανοποίησε και μάλλον θα την επαναλάβω αλλού. Τα δοντάκια τα συμμάζεψα εγώ και επίσης την απάλλαξα από τις οξειδώσεις και το αρχαίο λούστρο με ένα Dremmel.

Είναι βαριά (51gr) εν σχέσει με το μεγεθός της το οποίο είναι ελάχιστα μικρότερο από μια αλουμινένια γερμανική Gillette Tech M2 (31gr), δηλαδή 7,2cm, πέρα για πέρα.

Πως ξυρίζει, ακούω να ρωτάτε. Με μια λέξη τέλεια.
Είναι open comb προφανώς, αλλά η κλίση της οδόντωσης και το ελάχιστο κενό μέχρι τη λεπίδα την κάνουν πανάλαφρη αλλά δραστικότατη. Χθες το βράδυ έκανα τις ξούρες μου με ένα Feather (χρήση για δεύτερη φορά) και τις κόντρες μου (!!!) με ένα Wilkinson Sword (επίσης χρήση για δεύτερη φορά) και ακόμα είμαι σαν σπανός. Μηδέν ερεθισμός, μηδέν τραύματα.

Κατάταξη στην προσωπική μου Α1 κατηγορία, δίπλα στις: Gillette 195 "Fatboy", Mercur 34C HD και Matador Toro Mastif Corto.

Γούστα είναι αυτά κύριοι, και η προσωπική μου συμβουλή για σήμερα: μην αφήνετε κάτι τέτοια διαμαντάκια να σας ξεφύγουν.
Χρησιμοποιείτε τη διαίσθησή σας, όπως σε κάθε τι στη ζωή.
Link

Για σωστή προβολή των φωτογραφιών παρακαλώ κάνετε δεξί κλίκ και "προβολή εικόνας", γιατί στο post παρουσιάζονται πετσοκομμένες.
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 17 times

Στην δεύτερη φωτογραφία ποια είναι η αριστερή μηχανή? Έχω μια ίδια που την βρήκα στο σπίτι του παππού μου και δεν έχω καταφέρει μνα βρω ποιο μοντελο είναι...
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Είναι μια GIllette Tech.

Έχεις δοκιμάσει να διασταυρώσεις κεφαλές και λαβές? Βιδώνουν?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Link

Χα-χα!
Περιέργως η μπρούτζινη open comb κεφαλή βιδώνει στην αλουμινένια Tech λαβή και έτσι γίνεται ένα ωραίο εμπροσθόβαρο νόθο, αλλά όχι το αντίστροφο: το άλλο ζεύγος δεν κλειδώνει σωστά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 14 Ιαν 2015, 18:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

:thnx

Προφανώς, δεν έχουν ίδια σπειρώματα. Στην θέση σου, θα απέφευγα να το ξαναδοκιμάσω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Link

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η σωστή η δουλειά έγινε τελικά στο εργαστήριο του Ανδέα Λυρή στη Θεσσαλονίκη, από το οποίο είχα μια πολύ θετική εμπειρία.
Διεύθυνση, για όσους τυχόν ενδιαφέρονται: Ι. Δραγούμη 36 (λίγο πιο πάνω από Εγνατία), τηλ.: 2310238833.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Τιμή; Και τι υλικό το κάνατε τελικά;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Link

Καλημέρα,
νίκελ είναι πάλι και κόστισε €20.
Link

Πρίν
Εικόνα


Μετά τον πρώτο τεχνίτη (ολίγον σκιτζή, αλλά φτηνό: €5)
Εικόνα


Σύγκριση με German Gillette Alu Tech M2
Εικόνα


Η καλή η δουλειά πλερώνεται (β' τεχνίτης: €20)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”