Άγνωστη μηχανή DE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ironhawk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2013, 14:31
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 71 times

Καλημέρα σε όλους,

Παιδιά... θα χρειαστώ την βοήθεια σας γιατί πραγματικά αδυνατώ να βρω άκρη.
Πολύ πρόσφατα αγόρασα το εικονιζόμενο vintage DE για το οποίο όμως ο πωλητής δεν γνώριζε κανένα στοιχείο που να προσδιορίζει μάρκα/μοντέλο αλλά ούτε και ηλικία κατασκευής. Το μόνο που γνώριζε είναι ότι είναι vintage!!! (μεγάλη βοήθεια θα μου πεις!!!)

Τώρα όσο αφορά την μηχανή:
Όλο το desing της είναι παράξενο... από την κεφαλή... έως την λαβή! Στην αρχή πίστεψα ότι αποτελείται από ξεχωριστά κομμάτια, αλλά με μια ποιο προσεκτική ματιά παρατήρησα ότι όλα τα κομμάτια δένουν αρμονικά και έχουν την ίδια παλαιότητα, σχεδιαστική ροή και πυκνότητα υλικού!

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με διαφωτίσει;

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η μηχανή δεν έχει μεγάλο μέγεθος και θα τολμούσα να πω ότι είναι πολύ κοντά στις διαστάσεις μιας Gillette K-3
Εικόνα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας,
Vangelis
Vangelis
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Βαγγέλη, η κεφαλή μοιάζει πάρα πολύ με την Star DE μου. Μου φαίνεται ότι υπάρχει μεγάλη ομοιότητα στην κεφαλή και μπορεί να είναι ίδια. Τώρα το μεγάλο ερωτηματικό παραμένει αυτή η παράξενη λαβή που δεν έχω ξαναδεί κάτι σαν κι αυτή, αν και η εταιρεία που κατασκεύαζε τα star (american safety razor company-kampfe bros) αρεσκόταν σε λαβές με παράξενα σχέδια.
Άβαταρ μέλους
Ironhawk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2013, 14:31
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 71 times

Αλέξη,
Με βάζεις σε μεγαλύτερους προβληματισμούς! :)
Να σε ρωτήσω αν στο δικό σου DE οι οπές της βάσης της κεφαλής, είναι ίδιες με αυτές:

Εικόνα

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, η STAR σου είναι πανέμορφη. Εχω αρκετές STAR ,αλλά όλες είναι SE.
Vangelis
NavalArchitect

Έχω το ίδιο DE, με την ίδια λαβή. Εμένα είναι open comb, αν θυμάμαι καλά. Το όνομα ψάχνω να το βρω και θα επανέλθω, αν θυμάμαι καλά αρχίζει από "S"...
NavalArchitect

H κεφαλή που έχεις πρέπει να είναι από απομίμηση Tech.

To ξυράφι πρέπει να είναι "Empire" αλλά δεν είμαι σίγουρος, το ψάχνω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ironhawk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2013, 14:31
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 19 times
Been thanked: 71 times

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ να βρω την παραμικρή βιβλιογραφία/γραμμή παραγωγής για αυτή την εταιρία.
Vangelis
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”