Εχετε ιδέα ποια μηχανή είναι....?

Teo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 28 Απρ 2013, 17:05
10
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Δεν έχει τίποτα άλλο εκτός απο το Y που φαίνεται στη φωτογραφία που έχω ανεβάσει. Οντως στη φωτογραφία που βρήκα σε ξενο φορουμ ειναι παρόμοια με το ίδιο σύμβολο απο κάτω, την έχουν δίπλα σε μια Gillette adjustable και την αναφέρουν σαν πιστη αντιγραφή της. Το όνομα που γράφει στη Ρώσικη πάνω στο κουτάκι δυστυχώς δε μπορώ να το διαβάσω. Εχω βρει και μια επιχρυση Ρώσικη που μοιάζει πολύ με αυτήν που έχω αλλά ειναι πιο κοντός ο μηχανισμός που ανοίγει την κεφαλή για να μπει το ξυράφι στη δική μου μηχανή.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βγαλε σε παρακαλω το κουτακι με το ονομα φωτο, να 'σαι σιγουρος, θα λυθει η απορια σου! Εαν και εφοσον τα δυο πανε πακετο, τοτε θα εχουμε μια πιο σιγουρη αποψη :megagrin
Να σε ρωτησω.. Αυτη εδω, στη βαση της λαβης της, εχει ενα πλαστικο πωμα? Μπλε ή κοκκινο ή πρασινο?

Αν δεν σε κανει κοπο βγαλε και την αλλη την μηχανη μερικες φωτο (και με λεπτομεριες, αλλα και καμμια "γενικη")

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Teo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 28 Απρ 2013, 17:05
10
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Στην προηγούμενη ανάρτηση μαλλον σας μπερδεψα...Στην κατοχή μου έχω μία ξυριστική μηχανή, για την οποία άνοιξα και το θέμα. Δεν έχω βρει κουτάκι...παραμόνο την μηχανή. Οσον αφορά το πώμα, δεν έχει απολύτως τίποτα...παρακάτω ανεβάζω φωτογραφία απο το κάτω μέρος.

Εικόνα


Παρακάτω θα βάλω δύο link που έχουν και φωτογραφίες με τις ξυριστικές μηχανές που μοιάζουν με τη δική μου.
Πρωτο link
Δεύτερο link
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Άκου να δεις φίλε μου τι μου θύμισες!Στις αρχές της καριέρας μου του παραδοσιακού ξύρισματος :megagrin είχα πάει στο παζάρι στο Γκάζι και είχα πετύχει τη πρώτη μου ευκαιρία , μια Slim adjustable!
Mετά προχώρησα στο μοναστηράκι και σε ένα πάγκο είδα μια ίδια μηχανή που έμοιαζε με την Slim adjustable αλλά θυμάμαι ήτανε πολύ μακριά η λαβή της και είχα έντονα χαραχτηριστικά κόκκινα γράμματα.Δε λειτουργούσε καλά , τα πορτάκια της δεν ανοίγανε συμμετρικά και διάφορα άλλα σκαλώματα , πόσο του λέω , 15 μου κάνει, του λέω 10 ευρώ να τη πάρω, μου κάνει 12 , του λέω 10 διότι δε δουλεύει σωστά, όχι μου κάνει λίγο λάδωμα θέλει και την άφησα εκεί τσαντισμένος!Απο τότε τη σκέφτομαι συνέχεια και τη θυμάμαι ακόμη και είπα τι μαλάκας είμαι που δε τη πήρα!!Αργότερα που αγόραζα συνέχεια κομμάτια Gillette και τις παρακολουθούσα δεν έβλεπα κάποια όμοιά της και θεώρησα ότι ήτανε κάποιο σπάνιο κομμάτι της Gillette και τότε να δεις που δε με κόλαγε ο ύπνος κάποια βράδια!Και τώρα βλέπω αυτά τα link και γελάω και λέω απο μέσα μου , καλά δεν ήτανε Gillette?Tώρα κατάλαβα γιατί δεν έβρισκα ομοιά της!!

Είναι αντίγραφο της Gillette super adjustable δεκαετίας 70' , τώρα για ποιότητα δε ξέρω αλλά απο ότι θυμάμαι ήτανε παραπλήσια της Gillette!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Teo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 28 Απρ 2013, 17:05
10
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Πολλές φορές βλέπουμε πράγματα που δεν έιναι αυτά που πιστεύουμε οτι είναι...μας κάνουν όμως να ασχοληθούμε, να ψάξουμε και να μάθουμε. Οταν βρήκα τη μηχανή, δεν ήξερα καν πως να την καθαρίσω και να τη χρησιμοποιήσω, αυτή ήταν η αφορμή να ψάξω...να ασχοληθώ με το παραδοσιακό ξύρισμα και να γραφτώ στο φόρουμ. Μπορεί ουσιαστικά να μην είναι μια γνήσια Gillette, μπορεί να μην έχει την οικονομική αξία μιας γνήσιας Gillette αλλά ήταν μια καλή αφορμή για να ανακαλύψουν ένα νέα χόμπι.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν μια κεφαλή slant bar που βρήκα στο παζάρι μέσα σε ένα κουτάκι , δε νομίζω να είναι το κουτάκι του πάντως.Όπως μερικοί είδατε έβαλα μια λαβή απο Edwin Jagger και έκανα ένα φανταστκό ξύρισμα!Θα ήθελα όμως να ξέω που ανήκει αυτή η κεφαλή!Σας παραθέτω φωτό..

Εικόνα
Εικόνα

Δε γράφει τίποτα επάνω παρα μόνο ένα μικρό 2 αν θυμάμαι καλά!Τι είναι , καμιά Merkur?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εκ πρωτης οψεως μοιαζει με την δικη μου 37c. Θα τσεκαρω το βραδυ και θα σου πω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν ειναι 37c δεν θα πρεπε το καπακι να εχει χαραγμα σαν δοντακια ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μα ρε παιδια η Merkur δεν ειναι δυο τεμαχιων;
Το Ιασονας με Ο
nikos.a

Στην ουσια ειναι τριων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”