Εχετε ιδέα ποια μηχανή είναι....?

Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Δεν πρέπει να είναι Gillette, αν και η κεφαλή μοιάζει με Tech.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Πράγματι η κεφαλή μοιάζει πάρα πολύ με τις φωτογραφίες που παρέθεσε ο Ηρακλής. Είναι σχεδόν ίδια, με εξαίρεση τα διαφορα γραφόμενα των gillete στο πίσω μέρος...

Την εξέτασα προσεκτικότερα και διαπίστωσα ότι στο μέσα μέρος του κάτω τμήματος της κεφαλής είναι χαραγμένο ένα "MADE IN ENGLAND".

Εικόνα

Αυτό και ένα "24" που είναι ανάγλυφο στη μέσα μεριά του πάνω μέρους είναι και τα μοναδικά εγχάρακτα στοιχεία της μηχανής. Δεν ξέρω αν ξεδιαλύνουν καθόλου τα πράγματα...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Τώρα είναι εμφανές. Είναι μάλλον εγγλέζικη Gillette Tech με βακελιτένια λαβή. Αυτές κατασκευάζονταν κυρίως την περίοδο του Β Παγκοσμίου Πολέμου λόγω έλλειψης μετάλλων. Ρίξε μια ματιά εδώ. Βέβαια η gillette δεν είχε ποτέ λευκό βακελίτη στις λαβές, αλλά δεν αποκλείεται να είναι από άλλη μηχανή ή μάρκα η λαβή.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

herco έγραψε:Η αληθεια ειναι Γιαννη οτι αυτες η Gταδε με εχουν μπερδεψει - δεν εχω και καμια οποτε δεν εχω πραγματικη αποψη - αλλα στη φωτο του κυριου razor εδω - δεν σου θυμιζει καποιου ειδους tech ? Δεν βγαζω ακρη :-)
η δικιά μου είναι σαν αυτή αλλά με μπλε λαβή... Αυτή που έβαλες εσύ δεν την είχα υπ'όψιν μου.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αλέξης έγραψε:Τώρα είναι εμφανές. Είναι μάλλον εγγλέζικη Gillette Tech με βακελιτένια λαβή. Αυτές κατασκευάζονταν κυρίως την περίοδο του Β Παγκοσμίου Πολέμου λόγω έλλειψης μετάλλων. Ρίξε μια ματιά εδώ. Βέβαια η gillette δεν είχε ποτέ λευκό βακελίτη στις λαβές, αλλά δεν αποκλείεται να είναι από άλλη μηχανή ή μάρκα η λαβή.
Αποκλείεται να είναι τόσο παλιά, ο πατέρας μου γεννήθηκε το 58 (οπότε αποκλείεται να ξυρίστηκε πριν το 74 - 75!), και του παπού μου δε νομίζω να ήταν...
Έχω κάποια αόριστη ανάμνηση από τα πολύ παιδικά μου χρόνια (δεκαετία 80) - θυμάμαι αυτή τη μηχανή στο ντουλάπι του μπάνιου... Επιπλέον, η λαβή της είναι ολόιδια με τη γερμανική της δεκαετίας του 70 που παρέθεσε ο Ηρακλής εδώ.
Δεδομένου ότι δεν γράφει κάποια μάρκα, μήπως είναι κάποιο αντίγραφο; Αλλά και πάλι, αντίγραφο made in england;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δηλαδη Γιαννη η Αγγλικη G1000 ειναι TTO ενω η Γερμανικη ειναι Tech.... Αυτη η εταιρεια δεν παλευεται :-)

Βασιλη ανεξαρτητα απο το ποια ειναι η μηχανη σου - εχε στα υποψιν οτι μπορεις να καθαρισεις την κεφαλη (και τη λαβη) και να τη δωσεις για επιμεταλλωση (οχι τη λαβη..) και να εχεις ενα διαμαντακι στο μπανιο σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Βασιλη ανεξαρτητα απο το ποια ειναι η μηχανη σου - εχε στα υποψιν οτι μπορεις να καθαρισεις την κεφαλη (και τη λαβη) και να τη δωσεις για επιμεταλλωση (οχι τη λαβη..) και να εχεις ενα διαμαντακι στο μπανιο σου.
Εννοείται ότι θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή.. Έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς ξυρίζει αυτή η τόσο λεπτή κεφαλή...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”