Εχετε ιδέα ποια μηχανή είναι....?

Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν ξανά εδώ έχοντας κάποιες μηχανές που δε ξέρω τι είναι πάλι.Τις έχω πάρει απο το παζάρι και ότι ξέρετε καλό είναι να μου πείτε

Καταρχήν αυτές οι τρεις μηχανές

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η μεσαία έχει κεφαλή σίγουρα απο Gillette , είναι ίδια εντελώς απο ότι είδα με τη κεφαλή της New Type που έχω αλλά δε γράφει νουύμερα και τέτοια παρα μόνο Made in England.Η βάση της δε ξέρω τι είναι αλλά ξεβιδώνεται στα δυο!
Οι άλλες δύο δε ξέρω τι είναι αλλά έχουνε καλή ποιότητα υλικού, δεν είναι αλουμινένιες ,τουλάχιστον οι λαβές είναι βαριές!Η μια η ασημένια δεν έχει τη βάση και η άλλη έχει περίεργη καφαλή που είμαι πολύ περίεργος να δω τι ξύρισμα κάνει.Ο Στέφανος μου είπε να μην το επιχειρήσω..

Εδώ έχω ένα κουτάκι που είχε μέσα τη slant κεφαλή που σας ρώτησα στα πιο πάνω ποστ.Νομίζω είναι απο Gillette και αυτή, ο πωλητής επέμενε ότι είναι απο αυτη τη μηχανή , έτσι τη πήρε λέει.Tη SS Red Tip Flaire την έφτιαξα πρόσφατα που είχα αγοράσει απο το παζάρι, απλά την έβαλα γιατί είναι πανέμορφη.
Εικόνα
Εικόνα

Μου κάνει εντύπωση για ποια μηχανή είναι με τόσο κοντή λαβή?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δε πρόλαβα να κάνω επεξεργασία :beah2 !Το κουτί το βρήκα είναι απο Hoffritz travel safety razor, πήγα και το τσέκαρα και γράφει Hoffritz N.Y Germany.Δε μπορούσε ρε πούστη μου να έχει και τη μηχανή μέσα 8) ?
Πάντως μέσα είχε τη slant bar την οποία υπάρχει safety razor slant bar της Hoffritz , λες να είναι αυτής της εταιρίας?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηλια με την αναγνωριση δεν μπορω να σε βοηθησω, ωστοσο δεν καταλαβαινω γιατι να μην δοκιμασεις την μηχανη;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Η τέρμα αριστερά, η open comb μου μοιάζει πολύ (η λαβή κυρίως) με την Klenzo.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Iasonas έγραψε:Ηλια με την αναγνωριση δεν μπορω να σε βοηθησω, ωστοσο δεν καταλαβαινω γιατι να μην δοκιμασεις την μηχανη;
Ιάσονα θα τη δοκιμάσω αλλά σιγά σιγά να δω πως θα πάει..

@Αλεξη thanks θα το κοιτάξω και εγω να δω τι γίνεται...
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μπας κι έχετε ιδέα τι είναι αυτό;

Εικόνα

Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, πλαστική ψεύτικη λαβή και μεταλλική κεφαλή closed comb, αλλά μου έκανε εντύπωση πόσο λεπτή είναι η κεφαλή του. Επάνω δεν γράφει τίποτα απολύτως και το βρήκα κατά λάθος σε κάτι κουτιά στο πατρικό μου, ψάχνοντας για κάτι άλλο (προφανώς είναι του πατέρα μου, αλλά ο ίδιος ούτε που το θυμάται :megagrin )
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Βασιλη, δεν ξερω σιγουρα ποια μηχανη ειναι (G1000 ?) αλλα μην την κρινεις τοσο γρηγορα :-) "Πλαστικες ψευτικες" λαβες ειχαν παααρα πολλες μηχανες ασφαλειας και καποιες ειναι και σπανιες. Η λεπτη κεφαλη που βλεπεις ειναι τυπου gillette tech - ετσι ειναι ολες αυτες, λεπτες.

Ριξε μια ματια εδω - και θα προσανατολιστεις :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Η G1000 είναι ΤΤΟ Ηρακλή...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η αληθεια ειναι Γιαννη οτι αυτες η Gταδε με εχουν μπερδεψει - δεν εχω και καμια οποτε δεν εχω πραγματικη αποψη - αλλα στη φωτο του κυριου razor εδω - δεν σου θυμιζει καποιου ειδους tech ? Δεν βγαζω ακρη :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

IMHO προκειται για μια ρωσικης κατασκευης μηχανη. Ή τελος παντων απο εκεινη τη γωνια, απο την εποχη του υπαρκτου σοσιαλισμου.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άγνωστες ξυριστικές μηχανές”