Bolzano

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Συγνώμη :offtopic

Χειρότερες και από τις Derby και τις ελλατωματικές??? Νομίζω πως υπερβάλεις!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :hystericalbs1 :hystericalbs1
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

:D
Μία τελευταία δοκιμή θα την κάνω με την ΕJ, στην άλλη καθαρή κόψη με φέλλωμα.
Μήπως και ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ένα ξύρισμα είχα κάνει με Bolzano. Ένα !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Η καλύτερη διαφήμιση είναι η δυσφήμιση!!!!
Για κάποιο περίεργο λόγο θέλω τόσο πολύ να τις δοκιμάσω. Να δω το πόσο χάλια είναι.....ΑΧΑΧΑΧΑ
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι καθολου χαλια - ειναι στο μεσο ορο της αγορας. Τα μισα και πλεον ξυραφακια που βλεπεις στα eshops ΔΕΝ κανουν ειτε στο προσωπο σου ειτε στη μηχανη σου.

Με πολυ ηπια μηχανη (πχ Lord L5 ή Gillette Tech) οι Bolzano κανουν μια χαρα τη δουλεια (ως κοψιμο) χωρις βεβαια να τις χαρακτηρισει καποιος "γλυκες". Στην επομενη κατηγορια (EJ, Muhle, Merkur CC) κοβουν λιγοτερο (ισως να σου κανει αυτο, ισως οχι) αλλα δειχνουν το μειονεκτημα τους να "τραβουν" παραπανω απο αλλες. Και τελος σε επιθετικες μηχανες (δοκιμασα μονο σε Futur) απλα δεν κανουν - αλλα ισως εντυπωσιαστεις αν σου πω ποσα αλλα γνωστοτατα ξυραφακια, δεν κανουν επισης :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τα μισα και πλεον ξυραφακια που βλεπεις στα eshops ΔΕΝ κανουν ειτε στο προσωπο σου ειτε στη μηχανη σου.

Νομίζω πως αν υπήρχαν λόγια μεγάλων αντρών για το παραδοσιακό ξύρισμα η ατακα σου Ηρακλή θα κοσμούσε το εξώφυλλο. Ειδικά οι νέοι και όσοι πειραματίζονται αυτό θα πρέπει να το έχουν πάντα κατα νου.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τελευταία δοκιμή για τις Bolzano σήμερα με EJ89 barley, La Toja stick και την λεπίδα φελομένη και από την φρέσκια πλευρά.
Παρότι φόρτωσα καλά το Omega 6213 και έκανα πυκνό σωστό αφρό, η λεπίδα έκοβε πολύ, αλλά άτσαλα.
Τέτοιο τράβηγμα δεν έχω ξανανιώσει! Η μηχανή σκόνταφτε και η λεπίδα έκανε πηδηματάκια. Δεν κόπηκα, ούτε ερεθίστηκε το δέρμα μου. Η τεχνική μου όμως δοκιμάστηκε στα όρια...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

herco έγραψε: Τα μισα και πλεον ξυραφακια που βλεπεις στα eshops ΔΕΝ κανουν ειτε στο προσωπο σου ειτε στη μηχανη σου.
[...]
Και τελος σε επιθετικες μηχανες (δοκιμασα μονο σε Futur) απλα δεν κανουν - αλλα ισως εντυπωσιαστεις αν σου πω ποσα αλλα γνωστοτατα ξυραφακια, δεν κανουν επισης :-)
Λόγια σοφού ανδρός!
Ηρακλή, προσυπογράφω.

Θα ήθελα να μας γράψεις πάντως μια σούμα με την εμπειρία σου για το βέλτιστο ματσάρισμα μηχανής-λεπίδας.

(Είμαι υστερόβουλος! Υποψιάζομαι ότι έχουμε πολλές μηχανές ίδιες!)
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα με αναμικτα συναισθηματα.δεν ειναι κακο αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερα.εχοντας βεβαια στο μυαλο οτι στις λεπιδες ισχυει οτι YMMV , οι αποψεις μπορει να διαφερουν. ;)
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Χθες ηταν η πρωτη δοκιμη με αυτην τη λεπιδα... Κοβει αλλα τραβαει αρκετα με την EJ89 ! Αναγκαστηκα να τελειωσω το ξυρισμα με τα αγαπημενα μου " πλαστικα" και παντα εφεδρικα ,gillettε blue ΙΙ !
seek and destroy
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”