Bolzano

panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

στην χιο που μπορω να τα βρω?
εχουν τα χοντοσ ή τα galerie de beaute
πανος
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

δεν νομιζω να τις βρεις σε κανενα απο τα 2.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Τιμη 1.90 ή 2 ευρω το πακετακι.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Loizos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 01 Οκτ 2011, 19:04
12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Πήρα σήμερα ένα κουτάκι από τα εν λόγω ξυραφάκια. Ήμουνα θετικά προδιαθετιμένος από αυτά που διάβασα. Κάνω μια καλή προετοιμασία με καλό σαπούνι (tabac) και ετοιμάζομαι.

Ξεκινάω το πρώτο πέρασμα... και τότε άρχισω να τσαντίζομαι. Πολύ τράβηγμα. Το ξυραφάκι τραβούσε και δεν έκοβε τα γένια. Πονούσα και οι τρίχες δεν έφευγαν. Λέω δεν γίνεται να είναι τόσο κακή. Μάλλον δεν μαλάκωσαν αρκετά τα γένια μου λόγω του κρύου νερού που χρησιμοποίησα. Τελικά μετά από το αριστερό μάγουλο άλλαξα ξυραφάκι και τότε ω θαύμα. Το astra keramik γλυστρούσε στην επιδερμίδα και σφάγιαζε τις ανήμπορες να αντιδράσουν τρίχες. Δεν ξέρω αν έπεσα σε κακό ξυραφάκι αλλά με τέτοια τιμή (40 λεπτά το ένα) δεν δικαιολογείται να υπάρχει κακό ξυραφάκι στη συσκευασία. Προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιήσω bolzano και τα υπόλοιπα 4 θα τα βάλω στο πακέτο για να ταλαιπωρηθεί όποιος άλλος συμφορουμίτης το επιθυμεί.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Μάλλον έπεσες σε κακό ξυραφάκι.
Δοκίμασε και ένα άλλο για να το διαπιστώσεις αν είναι έτσι.
Την λεπίδα αυτή την δοκίμασα και εγώ και την βρήκα μια χαρά.Δεν τρελλάθηκα αλλά ...μια χαρά ήταν.
Βέβαια έχω πολύ μαλακά γένια, ίσως γι αυτό.
Σε καμμία περίπτωση όμως δεν μου συνέβη αυτό που περιγράφεις , παρά μόνο άρχισε ελαφρώς να τραβάει στο τρίτο ξύρισμα.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κι εγω αυτο νομιζω
Ξαναδοκιμασε με αλλο πακετακι ή εστω καποια αλλη λεπιδα
Προσωπικα τις βρισκω αποτομες και τις εχω στα μετοπισθεν.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Είχα πάρει τις προάλλες μαζί με την σαβέτα και ένα πακετάκι bolzano για να τις δοκιμάσω. Η πρώτη φορά ήταν με την σαβέτα, με άσχημα αποτελέσματα, οπότε σίγουρα δεν μπορούσε να γίνει σωστή κρίση. Είχα την ευκαιρία να την δοκιμάσω λοιπόν και με την 33C, την μηχανή που συνήθως δοκιμάζω τις λεπίδες.

Αν και δεν είχα διαβάσει πολύ αναλυτικά τις κριτικές των παιδιών παραπάνω, με έκπληξη διαπιστώνω ότι η άποψή μου πλησιάζει με αυτήν του Λοΐζου. Από την πρώτη επαφή, είχα αρκετούτσικο τράβηγμα. Όχι σε σημείο πόνου βέβαια, αλλά όχι και ευχάριστο στο ξύρισμα. Η λεπίδα έκοβε μπορώ να πω, αλλά η αίσθηση που μου άφηνε στο δέρμα ήταν πολύ τραχιά. Δεν είναι λεπίδα που κατατάσσεται στην κατηγορία "σκουπίδια", αλλά δεν είναι και από αυτές που θα αναζητήσω σε κάποιο ξύρισμα.

Αν επιχειρήσω να τις κατατάξω θα τις τοποθετούσα κάπου στην μέση. Αυτό μεταφράζεται για τα δικά μου γούστα κάτω από τις Astra.
Antonis έγραψε:Ένα μικρό upadate που ήθελα να κάνω από καιρό, με ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις (από την μέση και κάτω δεν αλλάζει κάτι):

-Στην πρώτη θέση πλέον καμαρώνουν οι Bic Chrome Platinum. Μπορεί με την R41 ή με την Slim να μην μου δίνανε καλά αποτελέσματα, αλλά με τις Merkur και με την EJ το ξύρισμα είναι εξαιρετικά γλυκό και οι λεπίδες πολύ κοφτερές. Ανάλογη αίσθηση των personna σε γλυκύτητα αλλά πιο κοφτερές. Βέβαια όλα αυτά στο πρώτο ξύρισμα κατά βάση και λίγο από το δεύτερο. Στο τρίτο πέφτουν πολύ, αλλά αυτό το έχω λίγο πολύ με όλες τις λεπίδες, οπότε τις χρησιμοποιώ max 3 φορές.

-Δεύτερες οι Feather ως έχουν, κοφτερές μεν αλλά αρκετά τραχιές για τα γούστα μου, ειδικά με τις Merkur.

-Τρίτες οι Personna, σταθερή αξία με όλες τις μηχανές.

-Τέταρτη θέση οι Gillette 7 o'clock super platinum.

-Στην πέμπτη θέση οι Astra SP.


Από εδώ και κάτω δεν αλλάζει κάτι, άλλες ανεκτές, άλλες χάλια μαύρα, οπότε δεν έχει νόημα να τις κατατάξω περισσότερο.
Δεν λέω ότι δεν αξίζουν μιας δοκιμής, φθηνές είναι και πιθανόν σε αρκετούς να κάτσουν καλά. Εγώ όμως δεν νομίζω ότι θα τις ξαναπάρω.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Λοιπόν έχω πολύ περίεργη εμπειρία με τα εν λόγω ξυραφάκια.
Δοκίμασα ένα πριν από μερικούς μήνες και η εντύπωσή μου τότε ήταν ότι "τράβαγε" πολύ, όπως λένε πολλά παιδιά εδώ. Τόσο πολύ που το αντικατέστησα στα μισά.
Το είχα όμως φυλάξει και λέω τις προάλλες να του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Αυτή τη φορά μου φάνηκε πολύ κοφτερό -πλησίαζε προς Feather ένα πράγμα- και κυρίως δεν με "τραβούσε" καθόλου. Επίσης έκανε πιο βαθύ ξύρισμα από τα υπόλοιπα ξυραφάκια στην 33c και στην 34c που το χρησιμοποίησα, πράγμα που μου έκανε εντύπωση. Εκτός από την πρώτη δοκιμή έχω κάνει συνολικά άλλα τρία ξυρίσματα που ήταν και τα τρία πολύ καλά. Εάν δεν ήταν το ίδιο που με είχε ταλαιπωρήσει στην αρχή, θα έλεγα ότι είχα πέσει σε ελαττωματικό. Αλλά είναι το ίδιο. Θα το ξαναδοκιμάσω να δω πόσα ξυρίσματα μπορεί ακόμη να βγάλει αφού είμαι αισίως στα τέσσερα συνολικά.
Τα είχα πάρει από εδώ
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Έχω κάνει δύο ξυρίσματα με το ίδιο ξυραφάκι και την ίδια κόψη. Μηχανή η Weber bulldog και σαπούνια τα cella και MWF. Τραβάει αρκετά, κόβει καλά και ακούγεται άσχημα, ακόμα και με αυτά τα αξιόλογα σαπούνια. Το χειρότερο όμως είναι ότι και τις δύο φορές μου άφησε μικροματώματα στο λαιμό. Όχι τίποτα σοβαρό, αλλά πραγματικά δεν έβαλα καθόλου πίεση στη μηχανή.
Θα δοκιμάσω και άλλη μια λεπίδα με την EJ Barley μήπως είναι ζήτημα κατασκευαστικών ανοχών.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δοκιμή πριν λίγο μετά από μπάνιο με EJ89 Barley, νέα λεπίδα και La Toja.
Η λεπίδα τραβάει σαν παλαβή, κόβει με θόρυβο αλλά όχι και πολύ βαθιά. Έκανα 2 χέρια όπως ακριβώς και στις παραπάνω προσπάθειες. Πάλι επιφανειακά κοψιματάκια στο λαιμό. Όχι τόσα πολλά όσο με την Weber, αλλά ότι πρέπει για να με εκνευρίσουν.
Με τέτοια προετοιμασία, ούτε γρήγορο, ούτε άνετο, ούτε βαθύ, ούτε ασφαλές ξύρισμα έκανα.
Όταν έβαλα από πάνω το Sul filo της proraso, αυτό το λίγο οινόπνευμα που έχει το κατάλαβα μια χαρά.
Η γνώμη μου: χειρότερες και από τις Derby τις ελλατωματικές χαχαχα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”