Gillette Platinum

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

vanm66 έγραψε:αυτές στο πλαστικό dispenser και οι οποίες είναι γυμνές, χωρίς χαρτί (τις βγάζεις σπρώχνωντάς τις με το δάχτυλο και τις βάζεις κατευθείαν στη μηχανή)
Αυτές οι λεπίδες (γνωστές και ως "Swedes") μου έδωσαν το καλύτερο ξύρισμα στην μικρή μέχρι σήμερα διαδρομή μου στο παραδοσιακό ξύρισμα.

Η λεπίδα εκτός από άκρως αποτελεσματική ήταν απίστευτα απαλή στο δέρμα και μου πρόσφερε το πρώτο μου BBS ξύρισμα. Δεν ξέρω για πόσα ξυρίσματα ακόμα θα κρατήσουν οι καλές επιδόσεις της λεπίδας αλλά αυτά που διαβάζω στο ίντερνετ είναι πολύ ενθαρρυντικά

Που τις βρήκα; Τις μάζεψα την ώρα που κατευθύνονταν απο τα χέρια της γιαγιάς στον κάδο σκουπιδιών!!!

Θεωρώ τον εαυτό μου απίστευτα τυχερό που εχω στην κατοχή μου αυτες τις συλλεκτικές πλέον λεπιδες.

Η φώτο είναι από το διαδίκτυο.
Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Έχω βρεί στην Αχαρνών 3 πακετάκια το ένα το χάρισα σε συμφορουμίτη.Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά θα το κάνω πριν την ορκομωσία μου και θα σας πώ.Φίλε καπετάνιε είσαι σίγουρος οτι είναι οι swedes? Εννοώ είχε χαρτόνι διότι οι gillette στη δεκαετία 85-95 έβγαζε κι άλλες παρόμοιες...Σε σχέση με τις νέες Platinum πως τις βρήκες?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αν ειναι οντως swedes, θεωρουνται οτι ειναι απο τις πιο γλυκες που υπηρξαν ποτε...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε:Φίλε καπετάνιε είσαι σίγουρος οτι είναι οι swedes? Εννοώ είχε χαρτόνι διότι οι gillette στη δεκαετία 85-95 έβγαζε κι άλλες παρόμοιες...Σε σχέση με τις νέες Platinum πως τις βρήκες?
Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι swedes γιατί δεν ηταν στην συσκευασία τους. Απ ότι έχω διαβάσει σε ξένα φόρουμ και σύγκρινοντας φωτογραφιες κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ειναι swedes.

Μπορείς να βάλεις φώτο τις λεπίδες σου για να τις συγκρίνω με τις δικές μου;

Τις νέες πλατινουμ δεν τις εχω δοκιμάσει ακόμα καθως η εμπειρία μου στο πξ ειναι πολύ λίγη.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Aν είναι όντως swedes πίσω στου κουτί το χάρτινο έχουν αναγραφή για Λονδίνο,Όσλο και Στοκχόλμη.Εξού και το Σουηδικές(όχι το Λονδίνο αυτό είναι λόγω procter and gamble).
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Φίλε ῥήτωρ, όταν πήρα τις λεπίδες δεν ήταν στην χάρτινη συσκευασία τους και έτσι δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα αν είναι ή δεν είναι swedes.

Σήμερα που το έψαξα λίγο συγκρίνοντας τις λεπίδες μου με φωτογραφίες από το διαδίκτυο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον δεν είναι swedes. Ίσως να είναι κάποιο άλλο είδος gilletτe platinum.

Πάντως ότι και νάναι, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις λεπίδες γιατί προσφέρουν πολύ απαλό και αποτελεσματικό ξύρισμα.

Πιο κάτω παραθέτω φώτο από τις λεπίδες

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
nikos.a

Εικόνα

Εικόνα

Από επαρχιακό super-market του Ομίλου ΕΛΟΜΑΣ. Τιμή 1.96Ε. Μου τις έκαναν δώρο, ο ιδιοκτήτης είναι συγγενής. Είχε 7, αλλά πήρα 3 πακετάκια.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eίναι οι Σουδηικές 100% και κάποιοι πίνουν νερό στο όνομά τους.Δεν κυκλοφορούνε πια!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
nikos.a

Εικόνα

Βρέθηκε άλλη μία, σύνολο 8.Το ότι είναι discontinued είναι το σημαντικότερο.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Νίκο καλοξύριστες,αν μπορέσεις γράψε και 2 λόγια πώς σου φάνηκαν.Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τις δικές μου.Ευχαριστώ...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”