Rapira blades

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Λεπίδες Rapira (ρώσικες)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τώρα η ονομασία των τελευταίων τι σημαίνει: πληθυντικός του Lada ή Λαδάς :lachtot
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχει και αλλες. Το κακο ειναι οτι καποιες εχουν καταργηθει ή ειναι στα προθυρα ή αλλαζουν look.Οι κλασικες παντως μετα την αλλαγη του πακετου, εχουν απογοητευσει κοσμο. Εχω απο τις νεες, νομιζω ειχα δοκιμασει πριν απο κανα χρονο κανα δυο απο τις παλιες.. Να δω τι θα με βγαλει το τεστ.. Ρε Βαγγελη, πιο μεγαλες φωτο δεν ειχε? :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Καμιά νεότερη γνώμη. Τώρα έχω και εγώ Rapira. :bigsmilie
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Το "teflon coated" ισχύει? Αν ναι, προσφέρει κάτι επιπλέον στο ξύρισμα?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κοιτα να δεις τι νηματα με ξεφευγουν... :megagrin

Ναι ισχυει και υποτιθεται οτι βοηθα σε συνδυασμο με τον αφρο σου να γλυστρα καλυτερα.

Σημερα τεντωσα μια νορμαλ Rapira νεας κοπης στον Ερμη, και δεν εμεινα ικανοποιημενος. Οκ, ισως βοηθησε και η σχετικα φτωχη ποιοτητα του σαπουνιου (ρε γμτ ποσο νερο τραβαει το πορδελο! :dash ) Το επομενο ξυρισμα το προβλεπω ή αυριο τετοια ωρα, ή την Τεταρτη το πρωι. Εκει θα δουμε τι θα δουμε, μιας και το προγραμμα λεει triple milled soap. Χμ.. Αν ειναι καλουτσικος ο καιρος θα χρησιμοποιησω λεβαντα... χμχμχμ Α! Η Rapira. Λοιπον. Την αισθανθηκα πιο αγρια απο την ΚΑΙ, που ειχε ηδη και 8 ξυρισματα στο ενεργητικο της. Ειναι μεχρι να βρεθει ο συνδυασμος....
Εικόνα
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Βγαίνουν, αν δεν κάνω λάθος, από το ίδιο εργοστάσιο με αυτές εδώ. Και μαζί με όλες τις άλλες, δηλαδή Astra Superior Platinum, κλπ., στο εργοστάσιο στην Αγία Πετρούπολη. Όλες έχουν τα 4 χαρακτηριστικά σημάδια από κόλλα πάνω στη λεπίδα, απ'τη γραμμή παραγωγής. Παρακαλώ βέβαια διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Έχω 1-2 κουτάκια Rapira αλλά να είμαι ειλικρινής δεν τα έχω ανοίξει ποτέ. Στη Λετονία που ήμουν οι παραπάνω λεπίδες (Rubies και Sputniks) κόστιζαν στο σούπερ μάρκετ 51 λεπτά του Ευρώ και 75 λεπτά αντίστοιχα. Αυτό για ένα πακετάκι με 5 λεπίδες μέσα. Με το άρον-άρον να φύγω από 'κει, ξέχασα να πάρω καμμιά χιλιάρα να'χω στην άκρη...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι ολες βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο που ανηκει στη Gillette (P&G). Οι Rubies θεωρουνται απο τις καλυτερες Gillette, αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια γιατι δεν εχω δοκιμασει. Αναφερω ο,τι εχω διαβασει δλδ. Οι Sputnik θεωρουνται παλι ανωτερες των Gillette, κατι που δεν με παραξενευει. Οι Rapira εχουν αλλαξει εδω και κανα 2 χρονια, και οι νεας κοπης λεπιδες ειναι σημαντικα υποδεεστερες των παλαιων. Κλασσικη τακτικη P&G.
Εικόνα
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Σε σαβετα.....rapira... απο αυτες που βρισκω ενιοτε στη λαικη της Τεταρτης στο Βολο(Ν Ιωνια): εβδομο ξυρισμα (ανα 1-3 μερες ) και ακομη τα πανε καλα ....Πιστευω οτι η σαβετα ειναι κ ενα αξιοπιστο εργαλειο για blade testing μιας και η ιδια πλευρα της λεπιδας εχει την ιδια σταθερη καταπονηση ....Προσωπικα παντα ξεπλενω εντος κ εκτος της διαδικασιας του ξυρισματος τις λεπιδες με ΚΡΥΟ νερο!!!!! ισως γι αυτο να μου κρατανε ολες(ασχετου μαρκας ) αρκετο καιρο...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok φίλοι... Είναι επίσημο... Οι Rapira είναι οι ανεπίσημες λεπίδες της Speick!

Εικόνα

:megagrin :megagrin :megagrin

H φώτο είναι του Sascha από το αδερφό γερμανικό forum gut-rasiert.de και αναπαράγεται εδώ με την άδεια του!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Xαχα, καλό! :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”