Κατάταξη λεπίδων μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Βασικά τις χρησιμοποιούσα εναλλάξ. Τώρα τελευταία επέμενα με τις Merkur και μου φαίνεται πως δεν κάνουν και τόσο απαλό ξύρισμα- είναι πιο "επιθετικές" θα έλεγα. Α, και οι Feather αντέχουν 1-2 περισσότερα ξυρίσματα.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Τελικα οι feather που μου ειχε χαρισει ο Αποστολος ειναι πολυ επιθετικες για μενα ,ειδικα με την futur ειναι πολυ επικινδυνη , η προτιμηση μου ειναι
Αstra
Persona
Feather .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22433 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Ποιές Astra Νίκο? SP, Keramik?

ΥΓ. Αλήθεια, έχει δοκιμάσει κανείς τις stainless?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Έχω εγώ 2 stainless αλλά είναι ενθύμιο από τον παππού μου και made in czech republic, και έτσι δεν τις έχω δοκιμάσει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Γιαννη για τις SP λεω τις keramic δεν τις εχω δοκιμασει .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

ΚΥΡΙΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ !ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST ΣΤΟ MENSONLY.
KATATAΣΣΩ ΤΙΣ ΛΕΠΙΔΕΣ ΜΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ :1.WILKINSON , Personna 2. ASTOR 3.BOLZANO 4.RAPIRA 5.DORCO 6.GILLETTE 7.ELIOS 8.ASTRA
ΞΥΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ MERKUR11C/WEISHI/SHAVETTE ΣΥΡΤΑΡΩΤΗ(ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗ) ΑΣ ΣΗΜΕΙΩΘΕΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΛΕΠΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ Κ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ PREP-ARATION ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΡΕΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GIKARADI την 03 Ιαν 2012, 20:46, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα φιλε μου και καλως ηρθες. Οπως ανεφερα και στο δικο σου ποστ, σε παρακαλω μη γραφεις με κεφαλαια
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Εδω θα ηθελα διευκρινιστικα να αναφερω οτι η αποδοση μιας λεπιδας στο προσωπο μας συναδει και με το ποια μηχανη χρησιμοποιουμε.

Μπορει μια λεπιδα της ιδιας μαρκας να κανει βελουδινο ξυρισμα με την μηχανη Α και χαλια με τη μηχανη β
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Οντως τα κεφαλαια βγαζουν ματι!!Να διευκρινισω οτι η κατ'εμε παραπανω καταταξη λεπιδων δεν ειναι κατηγοριοποιηση ως προς το ποσο απολυτως καλες η κακες ειναι αλλα με κυριο κριτηριο την συνεπεια σε ενα στανταρ επιδοσης κ σε ολες τις συσκευες ξυρισματος που διαθετω σε συνδιασμο με την αντοχη τους σε καποιο αριθμο ξυρισματων . Αρα η παραπανω δικη μου καταταξη ειναι αποτελεσμα του συνδιασμου των χαρακτηριστικων της καθε λεπιδας (κοφτερη,απαλη,αντοχη, αισθηση ) με την σταθεροτητα στις επιδοσεις .Το δε τελευταιο ειναι βεβαια οπως καταλαβαινουμε ολοι περιπλοκο να αξιολογηθει διοτι υπαρχουν στην δικη μου περιπτωση σε σχεδον καθε ξυρισμα διαφορες στο prep,νερο (ποιοτητα κ θερμοκρασια εφαρμογης),κρεμες-σαπουνια ,συσκευες ξυρισματος ,χρονος-ταχυτητα ξυρισματος κτλ.Γι'αυτο ειπα οτι η Wιlkinson εδωσε την εν γενει ποιο σταθερη-συνεπη αποδοση σε αριθμο διαφορετικων συνθηκων οχι οτι η Astra sp δεν ειναι αριστο προιον το οποιο μαλιστα μου χαρισε εξαιρετικα ξυρισματα.Ρεβιζιονιστικα ομως στην δικη μου καταταξη ισως θαπρεπε να βαλω την elioς λιγο πιο ψηλα κ την gillette στο τελος !!!
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ευκαιρία για μια μικρή ενημέρωση στο θέμα!

1.Personna Platinum
2.Astra keramik
3.Feather
4.Wilkinson sword
5.Από εδώ και κάτω όλες ίδιες μου φαίνονται...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”