Κατάταξη λεπίδων μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Άρη ακόμα με τα φτερά? Καθυστερείςςςςςςςςςς :megagrin
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

αντε ακομααααα???? :megagrin
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δεν έχω μακρόχρονη εμπειρία με τις λεπίδες, ώστε να δοκιμάσω τις αντοχές τους σε πολλά ξυρίσματα. Με βάση τις λίγες δοκιμές που έχω κάνει με τη Merkur 34c HD και με κάποιες με την N.P.V. care, έχω βγάλει κάποια πρόχειρα συμπεράσματα, τα οποία ενδέχεται βεβαίως να αλλάξουν με τον καιρό. Ιδού η δική μου κατάταξη.

1. Personna Platinum. Κόβουν καλά και κάνουν πολύ απαλό ξύρισμα. Αντέχουν με σταθερή απόδοση 2 ξυρίσματα, ενώ στο τρίτο αρχίζουν και γίνονται πιο ήπιες.

2. Derby Extra. Κόβουν καλύτερα από όλες (δεν έχω δοκιμάσει Feather ακόμη) και αφήνουν αρκετά απαλό δέρμα, αλλά όχι τόσο απαλό όσο οι Personna.

3. Bic Astor Stainless. Κόβουν πολύ όμορφα και σχετικά απαλά στο πρώτο ξύρισμα. Καλούτσικα στο 2ο-3ο ξύρισμα, αλλά στα επόμενα πέφτουν πολύ και μετά το 5ο ξύρισμα θέλουν σίγουρα πέταμα.

4. Astra Keramik Platinum. Κόβουν σχεδόν όσο καλά οι Derby, αλλά αφήνουν σχετικά άγριο δέρμα.

5. Astra Superior Platinum. Κόβουν μέτρια. Θυμίζουν τις Bic στο 4ο ξύρισμα και θέλουν υπομονή και πολλά περάσματα. Όμως κάνουν πολύ απαλό ξύρισμα.

6. Merkur Super. Θυμίζουν τις Astra Keramik Platinum. Κόβουν καλά, αλλά αφήνουν άγριο δέρμα. Κατά τη γνώμη μου, η ποιότητά τους δε δικαιολογεί το πολύ υψηλό κόστος τους (0,5€ η μία).

7. Made in China, συνοδευτικές της NPV care. Δεν κόβουν, θέλουν πέταμα από την αρχή. :bigsmilie
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 27 Φεβ 2011, 01:23, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απο ότι κατάλαβα σου αρέσουν οι λεπίδες που κόβουν καλά! Οπότε όταν θα δοκιμάσεις feather είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα τις βάλεις στην πρώτη θέση! :cool4
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ναι, μου αρέσουν οι κοφτερές λεπίδες, αλλά απ' όταν δοκίμασα τις Personna, ανέβηκε ο πήχης. Θέλω όχι μόνο να κόβουν, αλλά να αφήνουν και απαλό δέρμα. Π.χ. οι Derby κόβουν καλύτερα από τις Personna, αλλά προτιμώ τις τελευταίες επειδή εκτός του ότι κόβουν καλά, αφήνουν ταυτόχρονα πολύ απαλό δέρμα.

Από την άλλη οι Astra SP, αφήνουν πολύ απαλό δέρμα, αλλά δεν κόβουν πολύ καλά, οπότε τις έχω χαμηλά στην κατάταξη. Γενικά ψάχνω τη χρυσή τομή μεταξύ απαλότητας και αιχμηρότητας και όχι ακραίες καταστάσεις προς τη μία πτυχή που να επιβαρύνουν την άλλη.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Πρέπει να δοκιμάσεις οπωσδήποτε feather! Αν και ολα τα δέρματα δεν είναι ίδια, εγώ που έχω σχετικά ευαίσθητο δέρμα με τις feather δεν είχα πρόβλημα στο να ερεθίζουν. Και στο αν κόβουν ή όχι....μαλλον τα λόγια περισσεύουν! Άλλωστε μια λεπίδα που κόβει εύκολα παίζει να ερεθίζει και λιγότερο γιατί με ένα πέρασμα απ το σημείο καθάρισες και δεν χρειάζεται ξανά και ξανα ή να το πιέζεις! Αλλα για να είσαι σίγουρος πως σου κάνει για σένα μία η λύση! Δοκίμασε τες (και δεν θα χάσεις, γνώμη μου!)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Εννοείται ότι θα τις δοκιμάσω! :)
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Σε εμένα καμία λεπίδα δεν είναι ικανοποιητική για 3ο ξύρισμα.
Γι'αυτό τις σουτάρω μετά το 2ο.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει Derby, Feather και Merkur. Μου φαίνονται όλες το ίδιο!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παράξενο Κώστα....
Πάντως είσαι τυχερός γιατί δεν θα χρειάζεται να ψάχνεσαι...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”