Vidyut Super-Max Super Stainless

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ας ξεκινησω ενα μικρο review για αυτες τις λεπιδες..

Κατασκευαζονται στην Ινδια για λογαριασμο της
Super-Max Ltd,
Unit 5 Mono Lane,
Victoria Road,
Feltham,
Middlesex TE13 7EU,
UK.

(ειναι τρελλοι αυτοι οι Τομιδες με τις διευθυνσεις τους.. χαχα)

Στην Ινδια θεωρουνται απο τις κορυφαιες. Εδω (Ευρωπη) εγω τις βαζω στο Top10 με ταση προς τα πανω.

Τις αγορασα απο το λιμανι απο εδω για λιγοτερο απο 8€ μαζι με εξοδα αποστολης (λογω της τοτε ισοτιμιας).
Μπορει να χαρακτηριστει budget λεπιδα με αλλα λογια. Μεχρι στιγμης εχω 3 αψογα ξυρισματα, ολα με το 11c. Το σημερινο το εκανα εν ειδει crash test, αφηνοντας 4 μερες γενια. Το αποτελεσμα? Το ιδιο καλο με εαν ειχα μιας μερας γενια. Με 2 περασματα εννοειται.. :megagrin
Προσωπικα μεχρι στιγμης την κατατασω ως ανωτερη των Astra SS και BiC Astor. Θελω να δω ποσο θα αντεξει και τι ξυρισματα θα φερει προς το τελος...

Εννοειται οτι θα σας μεταφερω νεα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ρε μάστορα, πρώτη φορα τις έπαιρνα.. Αν δεν κάνανε? :dash :shocking :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ναι , αν δεν κάναν θα ήταν μεγάλη ... πατατα.
Είναι καλύτερες από τις Elios ;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μπαμπη λιγο υπομονη μολις τελειωσω το τεστ με αυτη που εχω.. Μετα θα κανω αλλο ενα τεστ μιε μια Elios και μετα θα μπορεσω να εκφερω αποψη.. Δλδ λιγο πριν τα Χριστουγεννα.. :megagrin :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

4ο ξυρισμα και αλλαγη... Δεν μπορω να πω αν φταιει πραγματικα η λεπιδα, απλα και μονο διοτι εχθες την παραζορισα με το ξυρισμα με 4 ημερων γενια.. To 1ο περασμα ηταν σχετικα καλο, το 2ο ειχε αρχισει να τραβαααειιι.. Οποτε.. shoot and bury... :megagrin

Σειρα εχει μια Elios, να δουμε τι θα μας κανει αυτη. Θα φαει φελωμα και καθημερινη χρηση. Μετα παλι μια Super-Max με φελωμα και σε καθημερινη χρηση, και κατοπιν θα μπορω να απαντησω πιο "αντικειμενικα" στο ερωτημα για το ποια απο τις 2 ειναι πιο καλη.

Για αλλη μια φορα να πω οτι τα παντα ειναι υποκειμενικα. Κανεις δεν εχει τα γενια που εχω, κανεις δεν εχει το νερο που εχω. Παντα αυτα που λεω ισχυουν για μενα και μονο.



Cheers :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Σήμερα τις δοκίμασα για πρώτη φορά. Δεν μου άρεσαν και τόσο, τραβούσαν όπως οι Personna στο τέταρτο ή πέμπτο ξύρισμα. Ήδη την έχω βγάλει από τη μηχανή, αλλά στο μέλλον θα επανέλθω σίγουρα, όπως πάντα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σημερα δοκιμασα μετα απο πολυ καιρο μια στο 42ρι. Η πρωτη που εβαλα σε Merkur! Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο, τωρα, 12 ωρες περιπου μετα, αισθανομαι ελαφρα τις τριχες. Αλλες πιο ακριβες λεπιδες δεν το καταφερνουνε.. Ειμαι περιεργος να δω ποσα ξυρισματα θα με βγαλει η λεπιδα στον Ερμη..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μετά από δύο δοκιμές της εν λόγω λεπίδας (ευγενική προσφορά του Κωνσταντίνου!) με την Edwin Jagger 89, δεν μπορώ να δηλώσω ικανοποιημένος.
Οι δοκιμές έγιναν με γένια 2 και 1 ημερών αντίστοιχα. Η λεπίδα, σε συνδυασμό με την EJ89 μου φάνηκε πάρα πολύ ήπια. Σε μερικά σημεία ήθελα πολλαπλά περάσματα και στη δεύτερη χρήση της είχα ερεθισμούς (πιθανόν λόγω της μεγαλύτερης πίεσης που άσκησα).
Κάποια στιγμή θα ακολουθήσει δοκιμή και με την Muhler R41.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Χάρη δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή ο συνδυασμός του "θηρίου" με μια λεπίδα που δεν έκατσε καλά με την EJ. Αν όμως θέλεις να την δοκιμάσεις να προσέχεις πολύ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”