Personna Tungsten 74

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δεν ήξερα που να γράψω. Σκέφτηκα να ανοίξω ένα νήμα, αλλά νομίζω δεν αξίζει. Το βάζω εδώ λοιπόν, και ο λόγος είναι καθαρά ενημερωτικός, και προσωπική μου γνώμη, και αφορά την ιστορική λεπίδα Personna Tungsten 74, όπου με έχουν ρωτήσει κάποια μέλη μας, που μπορούν να την βρουν; πόσα ξυρίσματα βγάζει; και αν αξίζει πραγματικά τα χρήματά της; κ.α. σε αυτό το ΞτΗ γράφω κάποια πράγματα για την ιστορία της.
Akist έγραψε: 19 Ιαν 2019, 16:41
captain_hx έγραψε: 19 Ιαν 2019, 15:24
Tony έγραψε: 19 Ιαν 2019, 14:57 ~ Personna - Tungsten 74 ❹❺
Φίλε @Tony, κάνεις κάτι στην λεπίδα για να διατηρεί την αιχμηρότητα της; Είχα διαβάσει ότι οι συγκεκριμένες λεπίδες βγάζουν πολλά ξυρίσματα αλλά 45 παραείναι πολλά!
Μην το θεωρείτε υπερβολικό το νούμερο , αν το κράμα Βολφραμίου που έχει φτιαχτεί η λεπίδα είναι καλής ποιότητας (high-speed steel alloy) θα κρατήσει την κόψη της καιρό ακόμα... (αν αυτές τις λεπίδες τις έβγαζαν ακόμα , θα είχαν κλείσει τα εργοστάσια)
Καταρχάς συμφωνώ με το Άκη, και να πω ότι, όχι μόνο high-speed είναι, αλλά high-lander :D δεν καταλαβαίνει τίποτα, και εγώ δεν το έχω ξαναδεί αυτό, όμως...

Που τις βρίσκω; Σε μέρη όπως το Facebook - ebay και μέρη δημοπρασιών και άλλες τοποθεσίες, εφόσον δεν κυκλοφορούν από το 1970.

Πόσα ξυρίσματα βγάζει πραγματικά; Κάποιες που πουλήθηκαν στο Facebook πάνω από 20 ξυρίσματα (από όσα λένε), οι αυθεντικές φθάνουν σε τριψήφια νούμερα, μιλάνε ακόμα και για 150, για αυτό τον λόγο τις δοκιμάζω και εγώ, δεν ξέρω πραγματικά, και ναι έχω τις αυθεντικές*.

Αξίζουν το κόστος απόκτησής τους; Όχι, διότι κατά 98% δεν θα είναι οι γνήσιες, όχι διότι θα μας ξεγελάσουν και θα τις πληρώσουμε και χρυσές, δεν θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε τις αυθεντικές από τα αντίγραφά τους, (εκτός και αν έχουμε και τις δύο), και τέλος όχι για τον κυριότερο λόγο, δεν ξέρουμε αν θα μας ταιριάξουν**.

* Ήταν μέσα στα ξυριστικά του μακαρίτη του πατέρα μου.
**Κόβουν τρομαχτικά, πιό πολύ από οποιαδήποτε DE λεπίδα, με αίσθηση tactical knife, άρα είναι για μηχανές ήπιας και μεσαίας κοπής, επί του συνόλου.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι, είναι δώρον άδωρον, γιατί; και αν ακόμα τις βρεις αυθεντικές, και δεν σου κάνουν θα στεναχωρηθείς, αν σου κάνουν πάλι θα στεναχωρηθείς γιατί δεν θα τις ξανά-βρεις, οπότε σε εποχές σαν την σημερινή, όντως χρυσώνουμε το χάπι, όπως γίνεται με όλα τα σπάνια και πολύτιμα vintage.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Τις έχω και είναι αυθεντικές.
Έχω 2 είδη συσκευασίας.
Μονά δείγματα από εκείνη την εποχή.
Συσκευασία παλιά 5 λεπίδων που αγόρασα από μέλος εδώ. Σε καλή τιμή.
Δοκίμασα μόνο από τα μονά δείγματα.

Πράγματι πολύ πολύ καλή λεπίδα.
Γλυκιά και κοφτερή.
Όχι η πιο κοφτερή που έχω δοκιμάσει.

Η αξία μιας λεπίδας κατά τη γνώμη μου δεν οφείλεται μόνο στο πόσο κοφτερή είναι στην αρχή.
Πολλά παίζουν ρόλο:
Ποιότητα μετάλλου
Ποιότητα κόψης, δηλ πόση δουλειά έγινε ώστε η κόψη να είναι ομοιόμορφα κοφτερή
Είδος και πάχος επίστρωσης
Σταθερή ποιότητα στην παραγωγή.

Είναι μια πιο ανθεκτική καλή Personna.
-Αντέχει?
-Ναι. Από αρκετά εως απίστευτα.
Εξαρτάται καθαρά από τα γένια καθενός και την διατήρηση που θα κάνει κανείς στην λεπίδα μεταξύ των χρήσεων.

Τα ατσαλοσύρματα μου ανέχτηκαν την ίδια 74άρα για 11-12 ξυρίσματα.
Οι άλλες τερματίζουν στις 4. Οι καλύτερες.

Για να πετύχεις το μέγιστο στην μακροζωία τους, θα πρέπει να είσαι πολύ σχολαστικός, στο ξέπλυμα με κρύο νερό, στέγνωμα χωρίς σκούπισμα τις λεπίδας, φύλαξη σε κουτάκι ή εντός καθαρής μηχανής κτλ.
-Μπορώ να το κάνω αυτό?
-Όχι (προσωπικά...)
Κάποιες φορές μου πέφτουν στο ξέπλυμα ή το φόρτωμα στη μηχανή, σχετικά νέες λεπίδες από τα χέρια. Σιγά μην φοβάμαι για την καρασυλλεκτική λεπίδα μου.

Για μένα ένα πινέλο, αλλά κυρίως μια μηχανή είναι εκεί που θα έδινα χρήματα.
Και μάλιστα αν ξεκινούσα τώρα θα πήγαινα από τα αρκετά απλά και φθηνά για απόκτηση τεχνικής κατευθείαν στα ακριβά. Μέχρι ενός ορίου, όμως.
Ο λαός λέει: " Τα φθηνά είναι για τους πλούσιους"
και σε κάποιες περιπτώσεις (εκτός ηλεκτρονικών) έχει δίκιο.

Αν τύχει και πέσετε μετά από δοκιμές στην λεπίδα που θα σας κάνει χρηστικά κλικ?
Επενδύστε εκεί άφοβα, αν έχει νορμαλ τιμή.
Έτυχε αυτή να είναι vintage σε καλή τιμή. Πάλι δεκτό. Αγοράστε.
Μερικές δεκάδες ευρώ. Όχι παραπάνω.

Αλλά μην εξαρτάστε από discontinued πράγματα. Γενικώς.

Added in 2 hours 19 minutes 44 seconds:
Μερικές δεκάδες ευρώ για κατοστάδα ε? :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χαιρετώ, Παναγιώτη συμφωνώ μεν, αλλά με μπέρδεψες αρκετά δε... :)

Η συσκευασία που έχω, είναι μία 5αδα και από τον καιρό του ασβέστη :D το κουτάκι πετάχτηκε γιατί είχε χαλάσει, επίσης και κάποια από τα φακελάκια είχαν χαλάσει,
και τις λεπίδες τις έχω βάλει σε κηρόχαρτα οριγκάμι που έφτιαξα.

Δεν έχω ατσαλοσύρματα βέβαια, ωστόσο καμία λεπίδα DE δεν την κρατώ πάνω από δύο χρήσεις, η feather πχ: μου δίνει ένα πολύ καλό 1ο ξύρισμα, ένα αποδεκτό 2ο (για εμένα) και αν πάω για τρίτο, νιώθω/αισθάνομαι την κόπωση της λεπίδας, οπότε και την/τις πετάω, δεν χρειάζεται να ζορίζω την λεπίδα για μία φορά ακόμα, με ρίσκο ένα μέτριο έως κακό ξύρισμα, σαφώς και είναι προσωπική επιλογή μου αυτό, και όχι κάποιος κανόνας, θέλω πάντα να κόβει πολύ η λεπίδα, όσο αντέχει το δέρμα μου βέβαια,
το γιατί είναι άξιο συζήτησης, σίγουρα, αλλά για άλλο νήμα...

Τα έγραψα αυτά γιατί μέχρι στιγμής η λεπίδα έχει 45 ξυρίσματα στην πλάτη, και αν ένιωθα ότι "στόμωσε" θα την είχα πετάξει αβλεπεί. Εκεί που μπερδεύτηκα είναι η μεγάλη διαφορά που έχουμε στα νούμερα, 11-12 ξυρίσματα που σου έδωσε, είναι πολύ μακριά από τα 45, επίσης λες ότι, δεν είναι η πιό κοφτερή που έχεις δοκιμάσει, αυτά με κάνουν να καταλάβω πως, δεν έχουμε δοκιμάσει την ίδια λεπίδα, εδώ έχουμε κάτι άλλο διαφορετικό, που προσωπικά πρώτη φορά συναντώ.

Εάν θέλεις φίλε και όποτε, δοκίμασε και την παλιά συσκευασία πεντάδας που έχεις, και πες μας, περιμένω και δείγμα από αυτές του Facebook, για σύγκρισή τους.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Δεκτό Αντώνη.
Πάντως πιο ΠΟΚ ζήτημα από αυτό της λεπίδας απλά δεν υπάρχει.

Για μένα μάλλον οι feather που έχεις ως ορόσημο κοφτερότητας δεν είναι οι πιο κοφτερές εκεί έξω...
Γενικά πάντως δεν είναι εύκολο με επιστημονικό τρόπο να συμπεράνουμε πόσο κοφτερό είναι κάτι. Έχουν γίνει προσπάθειες με μικροσκόπια κτλ αλλά δεν είναι ακράδαντα τα πειστήρια.
Δηλ πόσο εύκολα μπορεί συγκριθούν οι εξής κοφτερές
Feather
AKP
ASP version 1 με τυπωμένα μαύρα γράμματα.
Permasharp
Shark Super Chrome
Bic chrome
Wizamet Super Iridium
Polsilver SI
Gillette 7o clock black

Η γλυκύτητα όταν όλες είναι σχεδόν το ίδιο κοφτερές είναι όπως προείπα θέμα ποιότητας επίστρωσης και φινιρίσματος.
Απλά τις σκέψεις μου γράφω, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

Χαίρομαι που για σένα οι 74άρες δουλεύουν. Και υπό αυτές τις συνθήκες βεβαίως σου κάνουν οικονομία. Και είμαι περίεργος ως που θα την φτάσεις!

Σε κάποια φάση θα δοκιμάσω και εγώ καμία από την 5άδα μου.
(οι πιθανότητες πάντως να μου πέσει από τα χέρια η λεπίδα χωρίς να κάνει την απόσβεση της είναι πολύ πολύ μεγάλες :D )
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”