Λεπίδες για εξαιρετικά ευαίσθητη επιδερμίδα.

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στο πηγούνι κατά κανόνα (εκτός αν υπάρχει κάποια δερματική βλάβη) είναι το πιο σκληρό δέρμα και το πιο χοντρό. Απλά επειδή είναι όλο γωνίες και δύσκολα σημεία κόβεσαι πολύ πιο εύκολα από το υπόλοιπο πρόσωπο που έχει μεγάλα τμήματα επίπεδα. Το μυστικό πέρα από τις συνεχείς δοκιμές ξυραφιών είναι αυτό που λέει ο Αντρέας για λίγη πίεση. Απαλά και γλυστράει η μηχανή με το ξυράφι με ελάχιστη δύναμη και πίεση. Και κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Επίσης θα σου έλεγα στην αρχή όχι επιθετικές μηχανές. Σιγά σιγά θα μπεις στο "παιχνίδι". Και επίσης (πάλι συμφωνώντας με τον Αντρέα) θα σου συνιστούσα οπωσδήποτε το χρήση σαπουνιού και όχι έτοιμου αφρού που σε ότι αφορά το γλύστριμα είναι μια ψευδαίσθηση.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

με edwin jagger de89
ChristosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιουν 2018, 08:10
5
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

επειδη ψαχνομαι και εγώ και έχω και εγώ διαφορα τέτοια προβληματα το ξεπερασα με σαπουνι καλό αντί για κρέμα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πάντως γενικά μιλώντας , πέρα από τις συμβουλές των φίλων για καλά σαπούνια και τεχνικές που είναι σωστές , οι λεπίδες είναι εντελώς "προσωπική" υπόθεση ... η λεπίδα που ξυρίζει απαλά εσένα με κάνει εμένα κομμάτια κλπ... Καλά είναι να αγοράσεις διάφορα πακετάκια και να αρχίσεις τα πειράματα όπως άλλωστε κάναμε όλοι πριν καταλήξουμε κάπου . Τίποτε δεν θεωρείται δεδομένο στο χόμπι μας για ευνόητους λόγους , εκτός κάποιων βασικών "εντολών" όπως αυτές που ανέφεραν παραπάνω οι συμφορουμίτες.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Επειδή είναι πολύ εύκολο στην αρχή να πέσεις στην παγίδα του εξοπλισμού π.χ. δεν είναι καλές οι λεπίδες, το ξυράφι, το σαπούνι κλπ, εγώ θα σου πω ότι είναι η τεχνική που καθορίζει πόσο καλό ξύρισμα θα κάνεις. Το σημαντικό είναι ο σωστός εξοπλισμός, η καλή γωνία και καθόλου πίεση. Σωστό εξοπλισμό έχεις, τουλάχιστον για το ξυράφι, καλή λεπίδα βάλε του, ένα ωραίο σαπούνι - κρέμα και είναι τέλειος.

Όλοι μας εδώ πέρα με ένα εξοπλισμό edwin jagger, astra και proraso θα ξυριστούμε μια χαρά. Θα κάνουμε τουλάχιστον στην χειρότερη περίπτωση ένα μέτριο με καλό ξύρισμα, μπορεί όχι τέλειο αλλά ένα ικανοποιητικό. Η καλή τεχνική, που αποκτάται με τον καιρό και ο εξοπλισμός που ταιριάζει καλύτερα στο δέρμα μας καθορίζουν το καλό - ικανοποιητικό ξύρισμα από το καλύτερο - τέλειο - καταπληκτικό. Κανείς, ενώ δεν έχει μάθει ακόμα την σωστή τεχνική, δεν βρήκε μια μαγική λεπίδα -σαπούνι - μηχανή και ξεκίνησε να κάνει ξύρισμα bbs χωρίς ερεθισμούς κτλ κτλ.

Σου προτείνω να μείνεις σε ένα εξοπλισμό χωρίς να τον αλλάζεις και μελέτησε την φορά των τριχών σου, καθώς παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο. Κάνε καλή προετοιμασία και μην βιάζεσαι. Ακόμη, μην ξυρίζεσαι συχνά, άσε το δέρμα σου να ηρεμήσει και να θεραπευτεί. Θα συνηθίσει στο ξύρισμα με τον καιρό.

Συγγνώμη για το μακρυνάρι αλλά και εγώ σε τέτοια φάση ήμουν και για πολύ καιρό δεν ξυριζόμουν καλά γιατί δεν είχα την σωστή καθοδήγηση. Η σωστή τεχνική είναι το παν και ακόμη και οι έμπειροι καμιά φορά λόγω βιασύνης, κακής μέρας κτλ κάνουν κακό ξύρισμα παρόλο που ξέρουν καλή τεχνική και ο εξοπλισμός τους είναι ταιριαστός με το δέρμα τους.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Λεπίδες για εξαιρετικά ευαίσθητη επιδερμίδα; :think: sensitive-pink blades ίσως; :P :happy-cheerleadersmileygirl:
Ε, ok τ' ακούσαμε κι αυτό... :romance-cloud9:

:!: Μήπως κάποιο παλικάρι να άλλαζε τίτλο στο thread;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

Γιατί καλέ? :)
stergios

Γιατι παραπλανει ο τιτλος, δε βγαζει καπου, ισως εννοει ο Αντωνης. Δεν υπαρχουν τετοιες λεπιδες. Αν το απλοποιησουμε λιγο, μονο κοφτερες η μη. Απλα ο καθενας μας πρεπει να ψαξει να βρει τη χρυση τομη αναλογως, δερματος, γενιών, μηχανης, σαπουνιων κ.α.

Αν μιλουσαμε για συστημικο θα ταν πιο λογικο. Γιατι εκει ειναι ετοιμες σεταρισμενες οι λεπιδες σε μια κεφαλη. Με διαφορετικες κλισεις απο τα "normal", κυριως πιστευω οτι ειναι φτιαγμένα τα "sensitive".

Ενω με τα παραδοσιακα μεσα ξυρισματος, αυτο το ρυθμιζεις μονος. Γενικα εμενα με παραπεμπει σε συστημικα ο τιτλος...αλλα κ κει ειναι marketing τετοιες λεξούλες. Sensitive, για σκληρα γένια κτλ εστω και αν υποθετουμε οτι εχουν φτιαχτει οσο πιο κοντα για ενα σκοπο κυριως.

Ισως αν γινοταν ερωτηση ο τιτλος θα ταν καλυτερος?


Απ την αλλη καταλαβαινω την απορια σου tsallinia, απολυτα, ειδικα οταν τωρα το μαθαινεις καλυτερα κ εμβαθυνεις... Στο πξ εννοω. Ετσι καταλαβα τουλ. Ολες οι αποριες ευπροσδεκτες, μα θα προτεινα αν μου επιτρεπεις, να εστιασεις πρωτα στο πως "δουλεύει" το πξ, αρχες λειτουργιας δηλ κ μετα να ψαξεις εξοπλισμο που θα σε διευκολυνει σ αυτο. Ειναι λαθος προσεγγιση θεωρω, που λιγο πολλοι ολοι κανουμε, θέλοντας να δοκιμαζουμε πράγματα και ταυτοχρονα να βρουμε το αγιο shavoποτηρο. :)
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

[mention]tsallinia[/mention] φίλε μου μόνο δοκιμάζοντας θα βρεις τα ξυραφάκια που σου κάνουν περισσότερο. Είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και δύσκολα θα βγάλεις συμπέρασμα από το τι χρησιμοποιούν οι άλλοι.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
tsallinia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Ιαν 2014, 10:47
10
Has thanked: 12 times
Been thanked: 73 times

ευχαριστώ πολύ παιδιά. όλα τα σχόλια ευπρόσδεκτα :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”