Wizamet super iridium (St. Petersburg made)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Έχοντας διαβάσει καλά σχόλια στο φόρουμ για τις wizamet και τη διακοπή της παραγωγής τους μετά τη μεταφορά του εργοστασίου της polsilver στην Αγία Πετρούπολη, αγόρασα τις εν λόγω λεπίδες από το ebay (μετά από ενημέρωση στο φόρουμ του μέγα διαφθορέα [mention]Vavous[/mention] :D ) .
Κατά την αγορά, χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα, πίστευα πως είμαι σούπερ τυχερός και παίρνω NOS wizamet σε πολύ καλή τιμή.
Τελικά όμως ο γούγλης μου βρήκε και τον ιστότοπο του πωλητή: http://www.superiridiumblades.com/?m=1 όπου μπορείς να αγοράσεις σε καλύτερη τιμή από ότι στο ebay και μεγαλύτερες ποσότητες.
Όπως και αυτον:
www.thebestrazorblades.com
Κάπου εκεί σταμάτησα να πιστεύω πως αγόρασα vintage NOS wizamet.
Οι λεπίδες παρελήφθησαν εχθές, στην συσκευασία αναγράφεται πως είναι κατασκευής στο εργοστάσιο της Αγ. Πετρούπολης όπως και μια ημερομηνία 17/8/16.
Σήμερα έκανα το πρώτο ξύρισμα, και ναι είναι φοβερές(YMMV πάντα ο κανόνας).
Είναι κοφτερή λεπίδα, μισό κλικ λιγότερο από polsilver, Feather, Schick κλπ, αλλά παρά πολύ γλυκιά!! Για μένα ήταν το πιο ισορροπημένο ξυραφάκι! Έκανα το πιο άνετο κόντρα ξύρισμα στο λαιμό από κάθε λεπίδα που δοκίμασα και όπως όλοι, έχω δοκιμάσει άπειρες.
Κανένας ερεθισμός, μηδέν κοψίματα, τόσο γλυκιά που κρατιόμουν να μην αρχίσω να πιέζω τη μηχανή, ενώ δεν υπήρχε και λόγος να το κάνω, αφού το bbs έρχονταν εξαιρετικά εύκολα. Φυσικά δεν μπορώ να σχολιάσω τη διάρκεια.
Η απορία του γιατί ενώ είναι σύγχρονη λεπίδα (και καλή) δεν κυκλοφορεί ευρέως παραμένει...
Γνωρίζοντας πως έχω μόνο ένα ξύρισμα, θα πω πως σίγουρα αξίζουν δοκιμής και στοκαρισματος :D
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δημήτρης
NavalArchitect

Το βασικό είναι από πού στέλνει αυτός. Ευρώπη;
Edit: OK, το είδα. Ισπανία.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Διάβαζα σε ξένο φόρουμ ότι είναι όντως discontinued αλλά υπάρχει ένας προμηθευτής κάπου στην Ανατολική Ευρώπη με μπόλικο στοκ. Από αυτόν ψωνίζει χονδρική ο Ισπανός και ο άλλος ο Ελβετός κι απ' αυτούς εμείς.

Όπως και να 'χει πρόκειται για τρομερές λεπίδες. Όπως και οι Γιαπωνέζικες Kai και Schick
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ηρθαν και οι δικες μου.
Τις πρωτοδοκιμασα εδω και καποια χρονια, και ειναι πολυ πολυ καλες.

Παντα τα τελευταια χρονια ηταν δυσευρετες και ακριβες.
Ετσι δεν ξαναασχοληθηκα, αφου υπηρχαν διαθεσιμες οι astra sp, οι Perma-Sharp και οι αγαπημενες μου Ινδικες Gillette 365. Μετα το φιασκο με τις astra, βλεποντας τες ειπα να ενδωσω...
Για 3€ το πακετακι των 10 με τα μεταφορικα παντως ειναι μια χαρα τιμη για τετοια λεπιδα.
Και ετσι τσιμπησα και εγω μια κατοσταδα.
Κερασακι στην τουρτα 2 δειγματακια: 1 nos τσεχικη Polsilver και 1 Gillette bleue extra (γι' αυτη δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι η παλια)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Υπαρχουν ακομα καπου στην αγορα απο αυτα σε καποιο σελιδα γιατι στο ebay δεν βρηκα κατι στην ευρωπη
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Από τη πρώτη δημοσίευση, το λινκ του Γάλλου πωλητή δουλεύει κανονικά. Του Ισπανού το σάιτ έχει ένα 2μηνο που δεν λειτουργεί. Εγώ επικοινωνούσα μαζί του στο email: [email protected]
Δεν χάνεις κάτι αν του κάνεις μια ερώτηση.
Δημήτρης
Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Σε ευχαριστω θα το στηλω εναν μαιλ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

__Nikolas έγραψε: 05 Σεπ 2019, 22:28 Τα Wizamet ειναι τα Polsilver με αλλη συσκευασια ή αντιγραφη?
Tzimisce έγραψε: 06 Σεπ 2019, 08:26 Οι Wizamet που δοκίμασα εγώ πάντως έκοβαν λιγότερο από τις Polsilver αλλά έμοιαζαν πάρα πολύ και εμφανισιακά και σαν αίσθηση.
Με την 34C που τις είχα δοκιμάσει δεν με είχαν ενθουσιάσει.
Το μετέφερα και εδώ παιδιά, για μην καταλήξει στον κάδο, και να μην χαθεί στην σούπα, αλλά και να μπορούμε να απαντήσουμε. :)

Τον Οκτώβριο του έτους 2010, η προμήθεια λεπίδων Iridium, που κατασκευάζονταν από την Petersburg Products International (PPI), ξαφνικά στέρεψε, οι λιανοπωλητές παγκοσμίως δεν μπορούσαν πλέον να πάρουν από οπουδήποτε, τα υπάρχοντα αποθέματα εξαντλήθηκαν σε λιγότερο από μία ημέρα.

Και μετά τα άτομα με απόθεμα αυτών των λεπίδων τα πωλούσαν στο eBay και στα φόρουμ ξυρίσματος, και με απαγορευτικές τιμές για την εποχή εκείνη, τα Wizamet super iridium συνδυάζοντας εξαιρετικό sharpness, με εξαιρετικό smoothness και μεγάλη αντοχή, έγιναν για πολλούς η καλύτερη λεπίδα τους.

Iridium Super - Η αγαπημένη λεπίδα πολλών. Πολλοί άνθρωποι είχαν αποθέματα αυτών, σε περίπτωση που η παραγωγή σταματήσει.
Αρχικά αυτό ήταν ένα πολωνικό εμπορικό Brant που κατασκευάστηκε από την Wizamet, προτού αγοραστεί από την Gillette.

Polsilver - Ένα τεράστιο πολωνικό εμπορικό Brant από την Wizamet, που αγόρασε από την Gillette (P&G).
Οι Polsilver Stainless κατασκευάζονται τώρα στην Αγία Πετρούπολη για την πολωνική αγορά, και όχι μόνο.

Κάποιοι λένε ότι οι δύο αυτές λεπίδες είναι οι ίδιες, άλλοι πάλι λένε ότι όχι, μοιάζουν μεν αλλά δεν είναι ίδιες δε. Σαφώς πάντως η Wizamet προϋπήρχε της Polsilver.

Εν τω μεταξύ, υπήρξε πολλή συζήτηση σχετικά με το ποια λεπίδα PPI είναι η ίδια με την Iridium. Πάνω από δώδεκα μάρκες έβγαιναν τότε από αυτό το εργοστάσιο, και έχει νόημα ότι συχνά η μόνη διαφορά είναι μόνο στην συσκευασία τους, έτσι ποια από αυτά κατασκευάζονταν πανομοιότυπα με το Iridium; αλλά φέρει διαφορετική επωνυμία;

Ορισμένοι πιστεύουν ότι θα μπορούσε να είναι και η λεπίδα Permasharp, που πωλούσαν τότε στην Τουρκία. Άλλοι ορκίζονται στην Polsilver.
Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι, μόνο το ίδιο το PPI ξέρει πραγματικά.

Όταν δοκίμασα για πρώτη φορά την Wizamet super iridium, ενθουσιάστηκα, είχα δύο κουτιά και μερικές τις έδωσα για να τις δοκιμάσουν φίλοι. Όταν αργότερα πήρα μία 50άδα εξεπλάγην, καμία σχέση με αυτές που είχα δοκιμάσει πρίν, ψάχνοντας το είδα ότι είχα πάρει fake, ναι και είμαι αρκετά σίγουρος πως έτσι είναι δυστυχώς.

Παρακάτω μερικές φωτογραφίες της Wizamet super iridium από το αρχείο μου, που θα μας βοηθήσει να δούμε τις κάλπικες λεπτομέρειες.

Εικόνα Εικόνα
Αριστερά η Fake γράφει (Brocter & Hamble) και δεξιά η Real γράφει (Procter & Gamble)
Εικόνα Εικόνα
Αριστερά η Fake γράφει (Betersburg Products) και δεξιά η Real γράφει (Petersburg Products)
Εικόνα Εικόνα
Αριστερά η Real και δεξιά η Fake (και στις δύο φωτογραφίες φαίνεται καθαρά η αντίθεση της εκτύπωσης)

Όπως βλέπουμε στις Fake έχουν κάνει πολλή καλή δουλειά (εκτός της τσιγκουνιάς στο μελάνη), και αν δεν τις έχεις και τις δύο στα χέρια σου δύσκολα καταλαβαίνεις ότι αγόρασες παραποιημένες λεπίδες. Όλα τα εύσημα φυσικά πάνε στην Κίνα, που μπορούσαν και μπορούν να πουλούν καθώς υπάρχει τεράστια ζήτηση για αυτήν την λεπίδα, ωστόσο η Procter & Gamble (Gillette) όταν ρωτήθηκε δεν είχε/έχει κάνει κανένα σχόλιο.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Έγινε συγκριτικό τεστ των Wizamet SI και των PolSilver SI που κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο της Αγίας Πετρούπολης κατόπιν άδειας της μαμάς εταιρείας Gillette.
Χρησιμοποιήθηκαν ταυτόχρονα δυο ίδιες μηχανές, μισό πρόσωπο κάθε μια, τρία περάσματα.

Εικόνα

Συμπέρασμα:
Αν εξαιρέσουμε το διαφορετικό κουτάκι και την ένταση του χρώματος στην εκτύπωση πάνω στις λεπίδες, είναι ίδιες. Απολύτως καμία διαφορά στην αίσθηση, στο βάθος κοπής, στο αποτέλεσμα.
Από τις καλύτερες λεπίδες που κυκλοφορούν εκεί έξω, ωστόσο δεν χρειάζεται πανικός αν υπάρχει έλλειψη, ευτυχώς υπάρχουν πάμπολλες εξαιρετικές εναλλακτικές. Αλλά αν τις βρείτε αρπάχτε τες τελοσπάντων.

Σημείωση: κατόπιν σωστής υπόδειξης του Ηρακλή, οι Wizamet δεν είναι nos και εξακολουθούν να φτιάχνονται στο ίδιο ως άνω εργοστάσιο. Προφανώς οι διαφορετικές συσκευασίες απευθύνονται σε διαφορετικές αγορές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εύγε Ανδρέα γιά το συγκριτικό τεστ!
Οι λεπίδες φάνηκαν ίδιες και σε μένα αναφορικά με την ποιότητά τους στο ξύρισμα.
Οι στάμπες είναι ακριβώς ίδιες και πιστεύω πως κάποια στιγμή άλλαξε η συσκευασία και το logo από wizamet SI σε Polsilver SI.

Οταν το εργοστάσιο ήταν στα χέρια των Πολωνών πριν πουληθεί στην Gillette η Wizamet κατασκεύαζε 3 λεπίδες:
- Super Iridium
- Polsilver
-Carat (αυτές δεν τις γνώριζα)

Τα στοιχεία τα βρήκα εδώ
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”