Elios Inoxidable

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εντάξει σε μεγάλο ποσοστό ποσοστό μια εταιρεία που έχει στα χέρια της ένα σοβαρό προϊόν θα το βάλει και σε καλό κουτί. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Συνφορουμιτες φιλοι μου καλη εβδομαδα κ καλο μηνα !!
Ξυριστικα χθες 1/4 το πρωι με μια astra sp(φρεσκοτατη απο τη συσκευασια) κανενα προβλημα και σημερα με μια elios χωρις να πω οτι οι πρωτη δεν ειναι καλη η δευτερη με εντυπωσιαζει καθε φορα για την γλυκυτητα αλλα κ αποδοση κ μαλιστα λεπιδι που το χρησιμοποιησα για 3η φορα(οπαδος της αιρεσης των σαβετ-ιανων εχω δηλωσει) !!!Ειναι κ αυτη η σχεση τιμης προς αποδοση που τις κανει αχτυπητες . :hellas
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Μια λεπιδα σε σαβετα ξυριζει διαφορετικα αποτι σε ενα safety razor.
Συμφωνα
Οσον αφορα της Elios της εχω στον πατο απο το κουτακι μου,ειλικρινα τις ειχα ξεχασε
Με τοσες δοκιμες τις παραμελησα μα μια και ειδα το τοπικ θα κανω ενα ξυρισμα να δω τι θα βγει
Αν κι εδω που τα λεμε με εχετε προκαταβαλει καπως αρνητικα αρα δεν θα τις βαλω σε open comb.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Σιγουρα σε καθε συσκευη ξυρισματος η λεπιδα θα εκφερει τα δυνατα κ αδυνατα σημεια της σε διαφορετικο βαθμο ομως ο χαρακτηρας της μενει ιδιος οπως κ ναχει.
Οσον αφορα την τεχνικη εχω ερθει στο συμπερασμα οτι δεν ειναι τοσο η πιεση που προκαλει τα προβληματα οσο η ταχυτητα κινησης
επιπλεον θεωρω οτι το πολυ συχνο ξυρισμα για ενα διαστημα <<δυναμωνει>το δερμα κ το κανει παρα πολυ ανθεκτικο

η elios εδειξε αρετες περαν της σαβετας παλιοτερα κ στην merkur11c αλλα κ στην τυπου superspeed

επισης νομιζω οτι οι λεπιδες κρατανε περισσοτερο οταν ξυριζομαστε με κρυο νερο (θερμοκρασια βρυσης)
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Λεπίδα μούφα που αν κάποιος νεοεισερχόμενος στο παραδοσιακό ξύρισμα ξεκινησεί με αυτήν ίσως και να το αποχαιρετήσει για πάντα!
Το πακέτο περιέχει 10 λεπίδες. Καθεμία από αυτές είναι εξαιρετικά λεπτή στο πάχος της και βγάζει μια ανοξείδωτη φτηνιάρικα λάμψη. Την τοποθέτησα στην Muhle R41 (2011) και προσευχόμουν να τελειώσει το ξύρισμα μου τουλάχιστον αναίμακτα και ας μην ήταν και ικανοποιητικού αποτελέσματος. Αν δεν άνοιγα το πακετάκι με τα χεράκια μου θα ορκιζόμουν ότι ξυριζόμουν με μια μια προχρησιμοποιημένη λεπίδα που είχε στις πλάτες της τουλάχιστον πέντε ξυρίσματα.
Δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα μακριά, μακριά, μακριά !!!
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Τις Helios με τη de , τις είχα βρεί ακατάλληλες για ξύρισμα , που η θέση τους είναι ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Τώρα τις δοκίμασα με τη σαβέτα.

Το αποτέλεσμα ; 5 κοψίματα ... ή μάλλον γδαρσίματα , χαρακτηριστικά της λεπίδας που είναι τελείως ακατάλληλη
για ξύρισμα και σε οδηγεί στο να πιέσεις πολύ , να την περάσεις πολλές φορές και να σε γδάρει τελικά,
όπως θα σε έγδερνε μία λαμαρίνα ή ένα κακό κουζινομάχαιρο.

Οπότε, πήγαν απευθείας και αυτές να βρουν τις άλλες. Για μένα , η λεπίδα Helios
είναι σταθερή (μηδενική) αξία. Σκουπίδι , εντελώς ακατάλληλο για ξύρισμα,
το οποίο δεν πρέπει να σε παρασύρει ποτέ να αποπειραθείς να ξυριστείς με αυτό (το σκουπίδι).
Δεν είναι απλά πολύ κακή λεπίδα. Αυτές που θα χαρακτήριζα πολύ κακές λεπίδες, είναι τουλάχιστον 1-2 σκαλιά πιο πάνω.
Δεν είναι λεπίδα ξυρίσματος καν.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Elefsina ... ιδού οι λεπίδες ... ιδού και το μούτρο σου!
Δοκιμάζεις και μας λες.
Αν γίνεις για κλάμματα, εμένα μη με κατηγορήσεις πάντως !!!!!!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μετα απο το πρωτο -οχι πολυ άνετο- ξυρισμα με Helios, και επειδη μ'αρεσει να βαζω το
δαχτυλο επι τον τυπο των ήλων, σκεφτηκα να μακρο-φωτογραφησω
την κοψη της λεπιδας. Χρησιμοποιησα την Nikon P600, ενα οικονομικο μικροσκοπιο, και ενα φακο macro.

H πρωτη φωτογραφια ειναι η λεπιδα της Helios, και για συγκριση
παραθετω και τη δευτερη φωτο που ειναι η κοψη της λεπιδας μιας άλλης συνηθισμενης μάρκας.

Παντως σε αυτη τη μεγεθυνση και με αυτην την ερασιτεχνικη ποιοτητα ληψης δεν μπορω να πω κατα ποσο οι φωτογραφιες αντιπροσωπευουν την κοπτικη ικανοτητα των λεπιδων.
Υποσχομαι παντως καλυτερη ποιοτητα για την επομενη μακροφωτογραφηση.

Τα οποιαδηποτε συμπερασματα τα αφηνω για εσας.
(η helios με ειχε ξυρισει μια φορα, και η αλλη λεπιδα τρεις)

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμάστηκε η λεπίδα Εlios σε ξύρισμα διακοπών με την DE Lord L6 και La toja σαπούνι. Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικό.

Εντάξει δεν είναι η πολύ γλυκιά λεπίδα, ούτε τραχιά βέβαια, αλλά σου δίνει μία πιο ρεαλιστική αίσθηση των γενών και του προσώπου. Επιπλέον κανένα πρόβλημα και ερεθισμός.

Δε ξέρω αν είναι η εντύπωσή μου, αλλά νομίζω ότι τα γένια μετά μεγαλώσανε πιο εύκολα. Αυτό το έχω πάθει και με άλλες λεπίδες π.χ. Derby και Personna, αλλά αδιαμφισβήτητα είναι πολύ πολύ καλύτερη από τις προαναφερόμενες.

Έχω δοκιμάσει τις Εlios και στην DE Merkur HD και στη DE Parker 65R όπου και δεν ενθουσιάστηκα.

Παρομοίως δοκίμασα διάφορες λεπίδες(Gilette - 365 - 7 o'clock - blue, Personna, Dorco, Perma sharp) στην DE Lord L6, αλλά η Helios μου φάνηκε ότι ταίριαξε πολύ με αυτή τη μηχανή.

Ο συνδυασμός δηλαδή Lord L6 με Εlios, τουλάχιστο σε μένα, φάνηκε ο ιδανικότερος μέχρι τώρα.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πράγματι ξαναδοκίμασα την Elios στην επιθετική Parker 65R, αφού είχα ξεχάσει τι είχα γράψει εδώ πριν ένα μήνα.

Όντως, το ξυραφάκι αυτό θέλει ήπιες μηχανές. Στις επιθετικές κάνει ερεθισμούς.

Αυτά...
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”