Apache-Personna

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Βασικά το γεγονός ότι κάποιος σε ξένα forum έλαβε email από την Personna ότι είναι δικιά της η Λεπίδα και το γεγονός ότι ήταν made in USA με έβαλε σε σκέψεις.Μολις είδα ότι ένα πακετάκι κοστίζει λιγότερο από 1€ από Κίνα δεν κρατήθηκα.
Κυρίως ήθελα να δω εάν αυτή η λεπίδα είναι ίδια με τις personna lab blue.
Τιμολογιακή ή 100άδα βγαίνει λίιιιγο παραπάνω από εκείνες αλλά γενικά 15€ για 100 λεπίδες δεν είναι άσχημα.
Η λεπίδα αυτή ενώ αρχικά ήταν κάπως τραχιά αλλά στο δεύτερο πέρασμα μαλάκωσε πολύ.
Στα επόμενα ξυρίσματα ήταν φυσικά πολύ μαλακή σα λεπίδα και έκοβε νομίζω και καλύτερα.

Πράγματι μου θύμιζε τις personna lab blue δεν μπορώ όμως να πω ότι είναι 100% ίδια διότι η συγκεκριμένη γράφει πως έχει επίστρωση από τιτάνιο.
Είναι μια λεπίδα που σας συστήνω να μην απορρίψετε και να τη δοκιμάσετε άφοβα.
Συνήθως δίνεται δώρο με τις Κινέζικες "futur".
Τώρα μένει να μάθω αν είναι ίδια με τις λεπίδες qshave καθότι η personna δεν φτιάχνει πια τις apache και οι qshave είναι και αυτές Αμερικανικές λεπίδες με παρόμοια συσκευασία.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Προφανως και υπαρχουν ενδειξεις οπως αναφερει ο Τηλεμαχος - αλλα δεν υπαρχουν πραγματικα στοιχεια οτι τα Apache κατασκευαζονται στην Αμερικη. H Amsafe ειναι distributor της ASR στην Κινα αλλα τα υπολοιπα ειναι καπως θολα.

Απο την αλλη δεν εχω καταλαβει ποιος ειναι ο λογος να μην αγορασει καποιος ποιοτικα Αμερικανικα Personna ξυραφακια - ειτε Super/Comfort/Barber, ειτε Lab Blue και ψαχνεται με (πιθανα) Κινεζικα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Για τον ίδιο λόγο που ψάχνουμε για νέα σαπούνια, κρέμες, μηχανές κτλ.

Σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Ηρακλή αφενός το ψάξιμο έγγειται στο γεγονός ότι ίσως να ήταν καλύτερα από τα Αμερικανικά αφετέρου η τιμή ήταν χώμα.
Από την άλλη όμως θέλησα να παροτρύνω όσους είχαν πακετάκι στα χέρια τους να μην τον πετάξουν.
Πάντως η τιμή είναι κατάτι καλύτερη από τα μαγαζιά στις ΗΠΑ με τα μεταφορικά οπότε αν κάποιος δε θέλει να δώσει 20€ για ένα κουτί personna από τις ΗΠΑ μπορεί να δώσει 14-15 να πάρει αυτές.


Όσο για το brand διάβασα ότι η Personna επιβεβαιώνει πως η ίδια έφτιαχνε τις λεπίδες.Θα στείλω κι εγώ και θα σας πω...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Στις τιμές αυτές δεν βρίσκω ούτε εγώ το λόγο να μην πάει κανείς σε ποιοτικά αμερικανικά Personna ξυραφάκια, όπως λέει και ο Ηρακλής. Ή έστω σε κάτι τύπου Treet Platinum. Περί ορέξεως, βέβαια.. :)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Πόσο βγαίνει δηλαδή πχ η 100άδα Lab Blue από Αμερική μαζί με τα μεταφορικά και από ποιο site βγαίνει πιο φθηνά ;;
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ τις είχα πάρει παλιά με 10 παρά κάτι € από ebay.
Έκτοτε ακριβύναν και εκεί και πλέον δεν τις έχω βρει κάτω από 17-18€.
Οι apache βγαίνουν σαφώς πιο φτηνά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”