Ξυραφάκια Personna - Συγκριτικό

Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Καλησπέρα και sorry αν είμαι off-topic. Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει τις διαφορές ανάμεσα σε όλες τις Personna που κυκλοφορούν γενικά ;; med prep, lab blue, Israel reds, platinum, super και αν υπάρχει και κάποια άλλη και τι ξέχασα. Είναι κάποιες από αυτές ίδιες μεταξύ τους ;; Δοκίμασα τις γνωστές platinum chrome και μου άρεσαν πολύ, κόβουν όσο πρέπει και είναι εξαιρετικά απαλές ακόμα και στο κόντρα, μιας και δεν έχω σκληρά γένια... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Μπορώ να σου τις πω εγώ...
Καταρχάς εμένα μου αρέσουν όλα τα perosnna μηδενός εξαιρουμενου.

Συνοπτικά οι personna λεπίδες είναι οι εξής:

1.lab blue
2.med prep
Είναι για την Αμερικανική αγορά κυρίως.Οι δεύτερες προορίζονται για Ιατρική χρήση και η εταιρεία λέει ότι έχει βάλει μια ειδική επίστρωση πάνω τους.Οι περισσότεροι τις βρίσκουμε ίδιες.

3.Personna(chrome) platinum
Κυκλοφορούν σε μπλε/γαλάζιο πακετάκι και σε κόκκινο για την Αμερικανική αγορά.Η διαφορά τους είναι ότι το πρώτο περιέχει μέσα 10 λεπίδες και είναι πλαστικό ενώ το δεύτερο 5 λεπίδες και είναι χάρτινο.

4.U.k. Personna
Συναντιώνται είτε ως σκέτες personna είτε ως maxshave,tesco κ.λ.π ανάλογα από ποια αλυσίδα τις έχεις πάρει.Είναι και αυτές σαν τις crystal/qball σε αίσθηση αν και δεν μπορώ να πω ότι είναι ίδιες με σιγουριά.

5.Israelli personna,Crystal,qball platinum
Πρόκειται για την ίδια λεπίδα.Το χαρακτηριστικό της είναι ότι πάνω της γράφει "super+ platinum".
Πολύ καλή για μένα λεπίδα και μερικοί τη θεωρούν την καλύτερη της σειράς.Μου φάνηκε πανομοιότυπη με τις Εγγλέζικες personna αλλά εκείνες δεν γράφανε τίποτα πάνω τους.

6.Viking's sword
Η καλύτερη για πολλούς personna που δύσκολα θα βρείς επικριτές.Είναι σαν τις personna που έχεις δοκιμάσει αλλά λίιιιγο πιο ήπιες και πιο κοφτερές.
Πολλοί φίλοι εδώ έχει τύχει ανά 30 π.χ λεπίδα να τύχουν σε καμία σκάρτη αλλά την πετάνε.
Κατασκευάζονται στο Ισραήλ και μπορείς να τις βρεις από το liorfe.com ή και αλλού.Στείλε του ένα μήνυμα να σου πει.

7.Royal platinum
Και αυτή είναι κατασκευασμένη στο Israel.Εχω ένα πακάκι σφραγισμένο και δεν την έχω δοκιμάσει.
Πιθανόν να είναι ίδια με τις royal II ή κάποιες άλλες που έχω δοκιμασει ή δει.Η αίσθηση σε εκείνες ήταν καλή αλλά θυμίζει crystal/israelli personna.

8.Tomy stainless
Δεν την έχω δοκιμάσει (ακόμα).

9.Edisson stainless
Παλιά Ισραηλιτική λεπίδα που φτιάχνει πλέον η personna.Δεν έχω ανοίξει ακόμα το πακάκι που έχω στο συρτάρι μου.Και αυτές τις έχει ο liorfe.com όπως ότι βγάζει σχεδόν η personna...

10.Satinex 2000
Personna και αυτή που όμως είναι για την Ιταλική αγορά.Νομιζω είναι μία εταιρεία στη Ρώμη που τις παραγγέλνει.Μου φάνηκαν ίδιες με τις personna platinum αλλά δεν μπορώ να το πω με απόλυτη βεβαιότητα.

Σε γενικές γραμμές αυτές είναι οι personna.
Άλλες μπορεί να εμφανιστούν και άλλες μπορεί να χαθούν.Εξαιρετικές λεπίδες για μένα και πολλούς άλλους.Μας μπερδεύουν βέβαια,όπως μπέρδεψαν κι εσένα φίλε μου,με τις τόσες παραλλαγές.
Πιθανόν να υπάρχουν ακόμα 1-2 παραλλαγές που δεν ανέφερα,ίσως λόγω του ότι δεν ξέρω αν είναι 100% της personna.
Ελπίζω να σε κάλυψα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Μπράβο φίλε Τηλέμαχε. Σε κανένα ξένο φόρουμ δεν έχω δει τόσο εμπεριστατωμένη και πλήρη παρουσίαση των Περσόνων.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Μπράβο και από μένα Τηλέμαχε ! Αψογη παρουσίαση !
Εχω δοκμάσει τις Edisson. Το ίδιο καλή όπως η personna platinum, λιγάκι πιό σκληρή.
Οι Viking's sword οι καλλίτερες νομίζω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου και μπράβο για το τόσο κατατοπιστικό πόστ σου. Μου έλυσες αρκετές απορίες, έχει βγάλει ένα σωρό παραλλαγές και αυτή η Personna.Απο ότι κατάλαβα σε όποια χώρα και να πάμε θα υπάρχει μία Personna να αγοράσουμε δε θα ξεμείνουμε !!
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πάντως αν σου αρέσουν οι platinum συνιστώ να δοκιμάσεις τις viking's sword.
Δες και στο σχετικό θέμα εδώ...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μπράβο Τηλέμαχε !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συγχαρητηρια στον Τηλεμαχο - ολοκληρωμενη αναφορα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ρε παιδιά, αυτές οι περσόνες ταιριάζουν σε Black Hawk κλπ single μηχανές;

https://hairmaker.gr/el/lepides-ksirafa ... -pack.html

Τουλάχιστον είναι πιο οικονομικές από τις Feather.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι, δεν ταιριαζουν.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”