Τreet platinum

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25942 times

Τώρα που κοιτούσα πάλι τα θέματα θυμήθηκα να γράψω πάλι εδώ. Πριν από αρκετό καιρό (κάτι μήνες) ξαναδοκίμασα τις εν λόγω λεπίδες, με την Merkur 33C. Οι εντυπώσεις οι ίδιες με την πρώτη φορά. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη, αν και αρχικά (λόγω του made in Pakistan) ήμουν αρκετά επιφυλακτικός. Τις βρήκα καλύτερες από τις τρισάθλιες Gillette Platinum, στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα με τις Derby που δοκίμασα πρόσφατα (σε άλλη μηχανή όμως), χειρότερες από τις Merkur. Φυσικά και έφαγαν σούτι! Δεν είναι από τις λεπίδες που θα μου λείψουν. Να θυμήσω ότι τις είχε στείλει δώρο ο Paul (connaught shaving) όταν αγόρασα την Merkur.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εγώ ξυρίστηκα μ'αυτές σήμερα, ο λόγος είναι γιατί ξαφνικά η feather που είχα στη Merkur 34C (3η της φορά) ξαφνικά στο δεύτερο πέρασμα ένιωσα να με τραβάει ενοχλητικά. Την άλλαξα αμέσως με τη πρώτη που βρήκα μπροστά μου και αυτή ήταν η Treet από ένα ξεχασμένο σετ που είχα. Καθάρισε και έκοψε αρκετα καλά ότι άφησε η Feather, στο κόντρα όμως ένιωσα ότι κόλωνε όπως η derby. Τραβούσε με αποτέλεσμα να μειώσω σε μήκος τα περάσματα και με ερέθισε στο πηγούνι. Δε ξέρω αν της δώσω και άλλη ευκαιρία, την άφησα τώρα πάνω στη Merkur και βλέπουμε.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πώς κυλάει ο χρόνος, σαν νερό. Κατ' αρχάς μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι κοντεύει μήνας από το τελευταίο μου ποστ εδώ (νόμιζα ήταν 10-15 μέρες). Αλλά το πιο τρελό ήταν ότι χρησιμοποίησα επιτέλους και το Treet Platinum, ένα χρόνο μετά την αγορά του! Τότε με τον χαμό με τo σαπούνι Hercules το 'χα πάρει και θυμάμαι κιόλας είχα μεγάλη περιέργεια να τα δοκιμάσω, αλλά για άγνωστο λόγο τα 'χα αφήσει στην άκρη -όπως και τα Voskhod, που ακόμα είναι σφραγισμένα!

Στο διά ταύτα, ναι μεν ισχύει αυτό που 'χε γράψει κάποτε ο Νώντας ότι ασφαλές συμπέρασμα για μια λεπίδα βγάζεις αφού τελειώσεις ένα πακετάκι, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις μου από το Treet είναι άριστες. Ξέρω, συνήθως έτσι λέω για όλα, αλλά στην πορεία αποδεικνύεται ότι δεν είναι έτσι. Με την Jagger ειδικά έχω θέματα με ορισμένες λεπίδες, μια και κάνουν τη μηχανή υπέρ του δέοντος άγρια. Τα Treet στο πορτοκαλί και άσπρο κουτί δεν ανήκουν σ' αυτήν την κατηγορία. Βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς, αν και δεν θα τα χαρακτήριζα «γλυκά».

Κάτι τέτοιες ξούρες με την Jagger με κάνουν να ξεχνάω το ενδεχόμενο αγοράς άλλης μηχανής -της Parker OC δηλαδή, μια και δεν το σκέφτομαι για άλλη. Μακάρι να τελειώσω επιτέλους τις δοκιμές λεπίδων, να καταλήξω σε 3-4 μάρκες για κάθε μηχανή και να προχωρήσω μ' αυτές μέχρι τέλους.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πώς κυλάει ο χρόνος, σαν νερό. Κατ' αρχάς μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι κοντεύει μήνας από το τελευταίο μου ποστ εδώ (νόμιζα ήταν 10-15 μέρες).
Για κάποιον λόγο, ήμουν βέβαιος ότι το τελευταίο σχόλιο στο νήμα θα ήταν δικό μου, με τίποτα όμως δεν περίμενα ότι θα είχε γραφτεί σχεδόν πέντε χρόνια πριν! Αν κυλάει σαν νερό ο χρόνος, λέει...

Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να γράψω σήμερα είναι το εξής: Οπως έχω ξαναπεί, έχω αγοράσει ένα πακέτο με 200 Racer Super Stainless από τις πρώτες μέρες του 2015. Εδώ και λίγους μήνες έχω αρχίσει να τα χρησιμοποιώ συστηματικά, μια και έχουν τελειώσει τα περισσότερα πακέτα από τις άλλες μάρκες που είχα. Μου δίνει καλά αποτελέσματα, κυρίως με τη Lord L6 και λιγότερο με την Edwin Jagger και είχα πείσει τον εαυτό μου για το άριστο της επιλογής μου να προμηθευτώ εγκαίρως (και σε καλή τιμή τότε, γύρω στα 7,5 ευρώ) τόσο μεγάλη ποσότητα από αυτά τα ξυραφάκια.

Ωστόσο, εδώ και δύο ξυρίσματα δοκιμάζω το Treet Platinum στην Edwin Jagger και κατάλαβα για πολλοστή φορά ότι εχθρός του καλού, είναι το (πολύ) καλύτερο. Ενώ με τα Racer είχα συχνά-πυκνά κοψιματάκια, τα οποία απέδιδα σε δικά μου λάθη, με το Treet το ξύρισμα είναι βελούδινο.

Την πρώτη φορά χρησιμοποίησα σαπούνι Tabac και θεώρησα ότι έπαιξε κάποιον ρόλο κι αυτό. Χθες βράδυ, όμως, δοκίμασα επίτηδες (πολυκαιρισμένη) κρέμα Kolynos, που όσο τίμια κι αν είναι, δεν τη λες «ασπίδα προστασίας». Παρά ταύτα, το ξύρισμα ήταν εξίσου απολαυστικό.

Συμπέρασμα: Τα Treet συγκροτούν ένα εξαιρετικό δίδυμο με την Jagger για το δικό μου πρόσωπο και αξίζει να προμηθευτώ μεγαλύτερη ποσότητα σύντομα.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1539
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12902 times
Been thanked: 13562 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Roadrunner ... προσωπικά χρησιμοποιώ με την Edwin Jagger συνδυασμούς με : Treet Platinum , Shark Platinum & Astra Blue .... δουλεύει εξίσου αποδοτικά ....
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Και με Derby έχω εξαιρετικά αποτελέσματα, κι αυτά θέλω να στοκάρω. Astra μπλε και Shark Platinum έχω πάρα πολλά χρόνια να δοκιμάσω, αλλά θυμάμαι καλά αποτελέσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”