Derby Extra

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Πιστεύω ότι τις έχουν για entry level οι περισσότεροι... στην αρχή που κρατάς τη μηχανή λάθος, πιέζεις τη κεφαλή συνηθισμένος από τα πλαστικά ξυραφάκια, γενικά είναι μια μέτρια προς κακιά λεπίδα. Σε εμένα το κυριότερο πρόβλημα (μόνο στη 34C που την έχω δοκιμάσει...) είναι ότι πέφτει κάθετα η απόδόση της. Μεγάλη διαφορά το πρώτο με το δεύτερο ξύρισμα. Πάντως μου αρέσει γενικά το όλο πλασάρισμα της, εννοώ στο μαρκετάρισμα του προιόντος (λεπίδες- σαπούνι) είναι σταθερά μέσα σε κάποιο σετ, μιλάνε πολύ για αυτές γενικά εκεί στην Derby International LLC κάνουν δουλίτσα...
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

y.v έγραψε:To να μην ταιριάζει η τεχνική με αυτην, αντί να είναι «άχρηστη» η λεπίδα, δεν παίζει ως υπόθεση για προβληματισμό;
Η άποψη για τον Δερβίση (Derby) είναι προσωπική και η τεχνική δεν παίζει για προβληματισμό για τον εξής απλό λόγο.

Οι Derby δοκιμάστηκαν και σε ήπια μηχανή (Merkur 34) και σε επιθετική (Parket 65r). Η τεχνική αλλάζει περισσότερο βάσει μηχανής παρά λεπίδας. Εξάλλου χρησιμοποιήθηκαν και συγκρίθηκαν και άλλα ξυραφάκια με τις δύο αυτές μηχανές χωρίς να προσαρμόζω διαφορετική τεχνική ανά λεπίδα. Διαφορετικά πως θα συγκρίσεις ποιά λεπίδα σου ταιριάζει στο πρόσωπο και τα γένια?

Παρατήρησα λοιπόν ότι με τις Derby έχω περισσότερους ερεθισμούς στο λαιμό μου, λόγω αδυναμίας να ξυρίσουν καλά στα πλάγια. Δυσκολία γενικά στο κόψιμο σε σχέση με τις άλλες λεπίδες, άρα περισσότερα περάσματα, άρα ερεθισμοί και αίσθηση ότι τα γένια μετά από ξύρισμα με Derby μεγαλώνανε πιο γρήγορα. Δηλαδή δεν έκοβε βαθειά.
Δεν λέω ότι είναι στομωμένα, απλά δεν είναι τόσο κοφτερά ξυραφάκια όσο άλλα και ξεφεύγουν προς το χειρότερο από το μέσο όρο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παροτι οι derby δεν ειναι απο τις λεπιδες που μου αρεσουν,θεωρω οτι δεν ειναι κακες λεπιδες.απλα ειναι πολυ ηπιες και ταιριαζουν σε πολυ επιθετικες μηχανες.επισης θεωρω οτι ειναι αρκετα καλες για εισαγωγη στο π.ξ.γιατι συγχωρουν αρκετα λαθη.σιγουρα υπαρχουν πιο κοφτερες και γλυκες λεπιδες απο αυτες χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι οι συγκεκριμενες ειναι και για πεταμα.απλα εχουν ορια στην αποδοση τους.
Άβαταρ μέλους
Angelis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 10:33
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 14 times
Been thanked: 127 times

tolis.k έγραψε:Παρατήρησα λοιπόν ότι με τις Derby έχω περισσότερους ερεθισμούς στο λαιμό μου, λόγω αδυναμίας να ξυρίσουν καλά στα πλάγια. Δυσκολία γενικά στο κόψιμο σε σχέση με τις άλλες λεπίδες, άρα περισσότερα περάσματα, άρα ερεθισμοί και αίσθηση ότι τα γένια μετά από ξύρισμα με Derby μεγαλώνανε πιο γρήγορα. Δηλαδή δεν έκοβε βαθειά.
Δεν λέω ότι είναι στομωμένα, απλά δεν είναι τόσο κοφτερά ξυραφάκια όσο άλλα και ξεφεύγουν προς το χειρότερο από το μέσο όρο.
Θα συμφωνήσω με αυτή τη παρατήρηση. Όντως φαίνεται ότι δεν κόβουν βαθιά και θέλει περισσότερα περάσματα ή πίεση που καταλήγει σε κόψιμο (όπως την πάτησα στις πρώτες δοκιμές) για να έχιε καλό αποτέλεσμα.

Αλλά τελικά δεν είναι τόσο άσχημες. Κάνουν τη δουλειά τους, και αφού αποδεχτείς ότι θα κάνεις 2-3 περάσματα στο ίδιο σημείο και δεν πρέπει να πιέσεις, τότε δίνουν αρκετά καλά ξυρίσματα. Οπότε για εμένα είναι απλά μέτριες λεπίδες.


ΥΓ. Το πρώτο ξύρισμα της λεπίδας είναι αρκετά τραχύ από το δεύτερο και μετά είναι γλυκές.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι με DE ,αντί να σκεφτώ ότι επειδή τα γένια μου είναι πολύ σκληρά μου χρειάζεται λεπίδα να κόβει , φοβόμουν λόγω έλλειψης τεχνικής και πήρα μια 100αδα Derby. Τραγικό το αποτελέσματα. Ερεθισμοί και δεν είχα βαθύ ξύρισμα. Τα είχα χαρίσει στον θείο της γυναίκας μου στην Κρήτη, είχα κρατήσει έτσι για το "αρχείο" μου 2 κουτάκια . Δοκίμασα πριν μερικούς μήνες πάλι να κάνω ένα ξύρισμα σκεπτόμενος ότι έχω καλύτερη τεχνική . Αλλά δυστυχώς στο λαιμό χαμηλά με έκαναν κατακόκκινο και έβαλα sudocream που είχα από την κόρη μου για να ηρεμήσει το δέρμα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Νομίζω έχουν μεγάλες διακυμάνσεις στην ποιότητα. Οι καλές είναι polsilver και οι κακές απλά Derby χαχα

(παρήγγειλα τις premium για δοκιμή...)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για να δούμε τις Premium. Κάπου διάβαζα ότι το εργοστάσιο που τις φτιάχνει έχει βελτιώσει τη ποιότητα του ατσαλιού και για τις απλές και τις premium Derby, και τις έχει φτάσει στη ποιότητα των Perma Sharp. Αν είναι έτσι, θα είναι καλή η premium.
Παναγιώτη αναμένουμε τις εντυπώσεις σου!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχω 2 ξυρισματα με τις premium - σιγουρα πιο γλυκια, πιο σταθερη απο την extra αλλα και παλι απευθυνεται σε μεσαιας επιθετικοτητας μηχανες - σε ψηλες ρυθμισεις της futur κλαταρει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

akis_peiraias έγραψε:Όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι με DE ,αντί να σκεφτώ ότι επειδή τα γένια μου είναι πολύ σκληρά μου χρειάζεται λεπίδα να κόβει , φοβόμουν λόγω έλλειψης τεχνικής και πήρα μια 100αδα Derby. Τραγικό το αποτελέσματα. Ερεθισμοί και δεν είχα βαθύ ξύρισμα. Τα είχα χαρίσει στον θείο της γυναίκας μου στην Κρήτη, είχα κρατήσει έτσι για το "αρχείο" μου 2 κουτάκια . Δοκίμασα πριν μερικούς μήνες πάλι να κάνω ένα ξύρισμα σκεπτόμενος ότι έχω καλύτερη τεχνική . Αλλά δυστυχώς στο λαιμό χαμηλά με έκαναν κατακόκκινο και έβαλα sudocream που είχα από την κόρη μου για να ηρεμήσει το δέρμα .
Κάπως έτσι την πάτησα κι εγώ και κάπως έτσι κατάλαβα πως έχω σκληρά γένια.
Οι λεπίδες της Derby για μένα είναι βάσανο αφού δε με ξυρίζουν και με γεμίζουν ερεθισμούς.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παιδιά η συγκεκριμένη λεπίδα ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙ ΤΑ ΓΕΝΙΑ (ΜΟΥ). Και δεν πα να λένε οι απο εκεί του Ατλαντικού ή και όποιος θέλει. Δοκίμασα με τις τρεις μηχανές μου καινούργιο ξυράφι πάντα αλλαγή γωνίας αλλαγή πίεσης αλλαγή κατεύθυνσης αλλαγή του κακού μου του καιρού κλπ, την έβαλα στη σαβέτα ΤΙΠΟΤΑ. Τραχιά και πρέπει να περάσεις 42 περάσματα για να κοπούν τα γένια οπότε το δέρμα σου θα βγάλει φωνή και να μην πω καλύτερα τι θα πει. ΤΙΣ ΠΕΤΑΞΑ
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”