Derby Extra

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

desperado έγραψε:Εχθές πήρα ένα ξυράφι της Muhle και είχε μέσα και ένα ξυραφάκι Derby Extra. Έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με αυτό και, αν και έχω μηδενική σχεδόν εμπειρία, μπορώ να πω οτι έκανε πιο βαθύ ξύρισμα από τα Astor-Bic που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα (και τα έβρισκα στα supermarket). Έχω βέβαια να δοκιμάσω πολλά ξυραφάκια...
Καταλαβαίνω οτι οι παλιοσειρές του φόρουμ θα γελάνε καθώς είμαι νέοπας του κερατά στο "άθλημα", αλλά θέλω να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου μαζί σας.
φιλε μου μην εχεις''αγχος''για το τι θα πουν καποιοι,κανε αυτο που σου αρεσει και προσπαθησε να το απολαμβανεις οσο πιο πολυ μπορεις.τωρα για τις derby extra εμενα δεν μου καθησαν καλα οσα ξυρισματα και αν εκανα.αυτο βεβαια δεν λεει τιποτα γιατι μπορει στο δικο σου δερμα να ταιριαζουν παντως δοκιμασε οσο πιο πολλες λεπιδες μπορεις χωρις βιασυνες τελος θα σου προτεινα να δοκιμασεις τις personna platinum που κατα γενικη ομολογια ειναι καλο ξυραφι. ;)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Και ας επανέλθουμε στο θέμα μας, που δεν είναι άλλο από τις Derby λεπίδες (και όχι γενικά για τις λεπίδες).
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Αγαπητέ Macho σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα έχω πάρει τα Personna Platinum, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη. Οψόμεθα...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Tα 'χω γράψει στο "ξύρισμα της ημέρας", αλλά τα γράφω κι εδώ για τον κόσμο που θα έρθει μελλοντικά και θα αναζητήσει απόψεις για τη λεπίδα. Μη βρει μόνο αρνητικά σχόλια... :megagrin

Σε μένα, λοιπόν, η Derby ταίριαξε. Εχω σχετικά ευαίσθητο δέρμα (αν κρίνω από το πόσο εύκολα καίγεται απ' τον ήλιο) και μέτριας σκληρότητας γένια, άρα πιστεύω ότι είναι ξυραφάκι ιδανικό γι' αυτόν τον συνδυασμό. Μέχρι και κόντρα τη χρησιμοποίησα χθες και δεν μου προκάλεσε τον παραμικρό ερεθισμό, ενώ ξύρισε βαθύτατα.

Προφανώς δεν είναι τυχαίο ότι μου κάθισαν εξίσου καλά με τις Personna, οι οποίες χαρακτηρίζονται κι αυτές "γλυκές" ως λεπίδες και όχι τόσο κοφτερές/επιθετικές όσο οι Feather, Polsilver κ.λπ. Και προφανώς άνθρωποι με ευαίσθητο δέρμα, καλά θα κάνουν να τις δοκιμάσουν.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Με τις λεπίδες ισχύει ΕΝΤΕΛΩΣ το κλασικό
"Περί ορέξεως"

Οι derby στο πρόσωπό μου είναι πολύ καλές, γλυκές και ταυτόχρονα κοφτερές, ΟΤΑΝ είναι σωστές. :b
Σχεδόν ισάξιες με τις πολύ καλές για μένα Personna platinum.
Δυστυχώς υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στην ποιότητα τους. Μάλλον κακό quality control. 1 καλή - 2 τζούφιες! :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Πρώτο ξύρισμα με derby σήμερα, μια λεπίδα που μου είχε κινήσει την περιέργεια τόσο για το θάψιμο που έχει φάει, όσο και την υψηλή τεχνολογία της που βρίσκεται σε πλήρη αντίθεση σε σχέση με την υποτιθέμενη ή μη αποτελεσματικότητά της. Κρέμα και αυτή πρώτη φορά, Pannacrema San Francisco, με πολύ περισσότερο νερό από ότι χρειαζόταν χωρίς όμως να έχει σπάσει.
Πρώτο πέρασμα προς τα κάτω. Φανταστικό αποτέλεσμα! Η λεπίδα να κυλάει με μια ταχύτητα πρωτόγνωρη για DE! Λες να ταιριάζει συγκεκριμένα σε μένα; λες οι reviewers να την κρίνουν αυστηρά; OK, σίγουρα το ξύρισμα δεν ήταν βαθύ, αλλά δεν είναι το πρώτο στοιχείο για όλους μας. Η απόλαυση είναι.
Δεύτερο πέρασμα προς τα κάτω και στο πλάι στην εύκολη πλευρά. Εδώ είμαστε, βρήκα την λεπίδα μου πίστεψα. Την κρέμα εξακολουθούσα να τη δουλεύω και είχε σαφώς βελτιωθεί. Λίγη προσοχή μόνο στο τρίτο πέρασμα, χαμήλωμα ταχύτητας γιατί, ε λεπίδα κρατάμε. Δεν είχαν μείνει όμως τρίχες, ούτε για "μερεμέτια" απλά το ξύρισμα δεν ήταν βαθύ.
Τρίτο πέρασμα, στο πλάι, από την δύσκολη πλευρά. Πιο αργά ηθελημένα. Με σωστή τεχνική, προσεκτικά. Η ΣΦΑΓΗ Η ΙΔΙΑ! Κόψιμο σε τέσσερα σημεία, εκεί που δεν το περιμένεις! Η λεπίδα δεν σκάλωσε πουθενά. Απλά έκοψε.

Θα υπάρξει και επόμενη δοκιμή. Ίσως με MWF που σίγουρα προσφέρει ιδιαίτερη προστασία. Ίσως μόνο για πρώτο πέρασμα και μετά αλλαγή με κάτι πιο αξιόπιστο. Αλλά στην σύντομη πορεία μου στο παραδοσιακό ξύρισμα δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο.

Styptic pencil, όχι γιατί ήταν απαραίτητο, αλλά για αυτοβασανισμό που δεν άκουσα τους παλαιότερους!
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Αν δεν πάθεις δεν θα...μάθεις!!! Μπράβο που δεν το βάζεις κάτω και θα το ξαναπαλέψεις με την ίδια λεπίδα. Θα πρότεινα όμως την επόμενη φορά να κάνεις μια μικρή προετοιμασία με pre-shave.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Στελιο συγχαρητηρια και μην το βαλλεις κατω! ολοι στην αρχη ειχαμε και ατυχιες. εγω μετα απο 3 χρονια που ξυριζομαι με την de και καμια φορα σφαζομαι.Συγχαρητηρια!
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Δεύτερο λοιπόν ξύρισμα με την ίδια Derby σήμερα, μια και ξυρίζομαι καθημερινά. Προετοιμασία καλύτερη (proraso pre shave) αλλά όχι και ντους. MWF σαπούνι που υποτίθεται προσφέρει μεγάλη προστασία και κεφαλή Edwin Jagger που πιθανόν και να μην ταιριάζει.

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Εξαιρετικό πρώτο και δεύτερο πέρασμα, κατασφάχτηκα με το που βρήκε η λεπίδα τα δύσκολα με το πλαϊνό. Και αντίθετα με την πρώτη χρήση, αυτή τη φορά σκάλωσε, δείχνοντας κόπωση.

Άρα:
Ή αυτό μπορεί να αποδόσει η λεπίδα και αυτό αποδίδει, οπότε άστα να πάνε.
Ή πέτυχα σε μάπα λάμα. Το δεύτερο όμως είναι το χειρότερο για τη συγκεκριμένη μάρκα. Σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στο quality control και μπορεί να εμφανιστεί πρόβλημα εκεί που δεν το περιμένεις. Οπότε μακρυά και αγαπημένοι.

Αλλά:
Το πρώτο πέρασμα προς τα κάτω και τις δύο φορές ήταν φανταστικό. Όχι βαθύ, αλλά πολύ άνετο και πάρα πολύ γρήγορο. Το καλύτερο με διαφορά που έχω κάνει από οποιαδήποτε άλλη λεπίδα στο σύντομο πέρασμά μου από το π.ξ.

Οπότε κρατάω τις derby και με το που αγοράζω δεύτερη μηχανή τις χρησιμοποιώ μόνο για το πρώτο πέρασμα και στη συνέχεια βάζω κάτι πιο αξιόπιστο και κοφτερό.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Στελιο δοκιμασε και αλλα ξυραφακια.personna,astra,bic cp,feather,gillette silver blue,polsilver si, ειναι καλες επιλογες .τα derby ειναι πολυ ηπια και γενικα δεν χαιρουν και μεγαλης εκτιμησης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”