Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

1 ξύρισμα και πέταμα, το πρόσωπό μου είναι υπερβολικά πολύτιμο για να το χαλάσω με κάτι που κοστίζει 0,05€. Επίσης ξέρω αν δεν πετύχει το ξύρισμα δεν είναι λόγω υπερβολικής χρήσης - πίεσης λεπίδας. Πάνω από όλα είναι ότι δεν θέλω να χαλάω το ξύρισμά μου, την διάθεσή μου για κάτι που είναι σούπερ αναλώσιμο όπως οι λεπίδες.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους χρησιμοποιούν λεπίδες GEM SE πόσα ξυρίσματα κάνουν ανα λεπίδα; Βλέπω οτι είναι αρκετά χοντρές λεπίδες. Αντέχουν και παραπάνω ξυρίσματα;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Έχω σκληρά γένια και γενικά δεν φτάνω τις λεπίδες στο όριο, στα 3-4 τις αλλάζω. Τις GEM αντε να τις κρατάω για 1 παραπάνω.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Εγώ κάνω 4-5 ξυρίσματα. Στο τέλος του τέταρτου ή πέμπτου ξυρίσματος καταλαβαίνω οτι αρχίζει και πέφτει η απόδοσή τους, οπότε τις πετάω. Συγκριτικά, με μια DE κάνω δύο ξυρίσματα και μετά την πετάω. Έχω δει αναφορές και για πάνω από δεκα ξυρίσματα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ 2-3 ξυρίσματα των τριών περασμάτων πάντα μιλάμε για κοφτερές λεπίδες. Έχω τύχει και σε λεπίδες δύο περάσματα και πέταμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Με την muhle r41 μόνο με τις voskhod και feather φτάνω σε τρίτο ξύρισμα ότι άλλη λεπίδα έχω δοκιμάσει στη συγκεκριμένη μηχανή μετά βίας βγάζει δεύτερο ξύρισμα, στις άλλες μηχανές μου Merc 34c και EJ89 όλες οι λεπίδες βγάζουν ένα ξύρισμα παραπάνω.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Αν και νέος στις SE λεπίδες, από 5 έως 8 σύμφωνα με τις καταγραφές. Εξαρτάται νομίζω και από την μηχανή οι GEM / Ever ready 1912 δεν τις καταπονούν πολύ και έτσι φθάνω μέχρι τα 8 ξυρίσματα.
Έχω σκληρά γένια αλλά δέρμα "μπεμπέ¨με αντοχές! ;-)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Mysterious Stranger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 22:29
7
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Στις περισσότερες λεπίδες βγάζω 5 άνετα ξυρίσματα αν και με τις Feather που χρησιμοποιώ τελευταία έχω βγάλει μέχρι και 10. Ωστόσο το κόστος είναι τόσο χαμηλό που πραγματικά δεν αξίζει να το σκέφτεσαι καν. Μπορείς να παίζεις και καινούρια λεπίδα κάθε μέρα!

Το θέμα είναι μετά τη χρήση να κάνεις έναν καλό καθαρισμό του εργαλείου ώστε να φεύγουν αφροί, τρίχες και υγρασία από πάνω. Επίσης προσοχή στη σκουριά που μπορούν να αναπτύξουν ορισμένες λεπίδες (χαμηλής ποιότητας ή που έχουν μείνει πάνω στη μηχανή για πολύ καιρό χωρίς χρήση). Γενικά πριν από κάθε ξύρισμα κάνω έναν οπτικό έλεγχο στη μηχανή και τη λεπίδα προκειμένου να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ.
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”
― H.P Lovecraft
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το σωστό ερώτημα θα ταν μάλλον πόσα χέρια περνάμε ολόκληρο το πρόσωπο με 1 λάμα μέχρι να την πετάξουμε.
πχ τώρα με τα κρύα που ξυρίζω μόνο λαιμό έχω 2 λεπίδες που εναλλάσσω εδώ και 20 μέρες. καθάρισμα, 1 δόση οινόπνευμα και πίσω στο χαρτάκι.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες αλλάζω λεπίδα μετά από 4 χρήσεις, των 3 χεριών κάθε φορά, και τουλάχιστον κάθε βδομάδα ανοίγω 1 νέα. Τις χρησιμοποιώ πάντα εναλλάξ όμως, συνήθως 3 παράλληλα, γιατί είχα ακούσει πως είναι καλύτερο για τις λεπίδες να αναπαύονται 1-2 μέρες. Είτε ισχύει είτε όχι ικανοποιεί την ανάγκη για καθημερινή αλλαγή.

Σημασία έχει και για ποια λεπίδα μιλάμε. Τις feather τις ευχαριστιέμαι μετά το 2ο ξύρισμα άρα τις κρατάω περισσότερο απ τις άλλες. Τις λατρεμένες Voskhod μετά το 4ο δεν τις μπορώ. Τις derby δεν τις μπορώ ούτε 1 :D
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

δύο ξυρίσματα από δύο περάσματα. Αλλαγή καθε βδομάδα δηλαδή.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”