Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Ας πούμε εδώ πόσα ξυρίσματα κάνει ο καθένας με τις λάμες του. Αν παίζει ρόλο η μάρκα της λάμας και βέβαια αν την αφήνετε στο ξυραφάκι ανάμεσα στα ξυρίσματα ή αν την καθαρίζετε κάθε φορά και την ξαναβάζετε πρίν απο κάθε ξύρισμα.

Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό και με την απειρία μου, δεν κρατάω λάμα πάνω απο 4 ξυρίσματα. Δεν την βγάζω απο την μηχανή κάθε φορά απλά μετά απο κάθε ξύρισμα ανοίγω την μηχανή και χωρίς να την βγάλω απλά την ξεπλένω με ζεστό νερο. Αυτά όλα βέβαια μπορεί να είναι και λάθος (οι 4 φορές π.χ μπορεί να είναι λίγες και τσάμπα να τις πετάω!), οπότε ακούω απόψεις. Για να δούμε τί κάνετε με τις λάμες σας!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κι εγώ μία από τα ίδια (4 φορές). Σε κάθε ξύρισμα καθαρίζω και στεγνώνω την μηχανή, βγάζω και ξεπλένω την λεπίδα, τίναγμα και ξανά μέσα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

7 ξυρισματα ,ισως αυτη τι φορα βγαλω και παραπανω.
ξεπλενω την μηχανη και τιποτα αλλο,αλλα καμια φορα την ανοιγω και σκουπιζω λεπιδα και μηχανη.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει επίσημο όριο, δηλαδή έχει λεχθεί ποτέ απο κάποια εταιρία π.χ πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για χ φορές ας πούμε? Και παίζει ρόλο τελικά η μάρκα? δηλαδή το πόσο καλή είναι μια λάμα?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μετεφρασε μου το "Do not wipe" που γραφει στη συσκευασια οταν ανοιγεις για να βγαλεις το ξυραφακι, Γιαννη..

Λοιπον.. Για το θεμα μας. Η αντοχη μιας λεπιδας εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Απο το ατσαλι, το τροχισμα, απο την πυκνοτητα και / ή διαμετρο των γενιων, απο την προετοιμασια (τα ειπαμε αλλωστε..), το ποσο συχνα ξυριζεται κανεις, και φυσικα και απο τα περασματα που κανει καποιος.

Οσο πιο σκληρο το υλικο τοσο πιο ανθεκτικο. Και οσο πιο καλα τροχισμενο, χωρις ατελειες, με σωστη γεωμετρια κλπ, τοσο πιο μεγαλη η φυσικη ανθεκτικοτητα του προϊοντος. Η προετοιμασια, το εχουμε πει πολλες φορες ειναι το Α και το Ω σε ενα ξυρισμα. Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΕ το οποιο μπορει να διορθωσει μια ελλειπη προετοιμασια. Αν κανεις (γενικα αναφερομαι) σκατα προετοιμασια, σκατα αποτελεσμα θα εχεις, και θα ζεις σε εναν φανταστικο κοσμο οπου το κλασικο ξυρισμα ειναι ο,τι χειροτερο υπαρχει (λες και εκατονταδες εκατομμυρια ανδρες για δεκαετειες που ξυριζονταν στην εντελεια με την ιδια μεθοδο δεν ειχαν ποτε σωστο συμπερασμα γιατι εσυ δεν μπορεις να βαλεις 3 πραγματα στη σειρα τους). Τελος της παραθεσης. Προετοιμασια, προετοιμασια και παλι προετοιμασια. Η καλοφουσκωμενη τριχα κοβεται πιο καλα αποτι η μη φουσκωμενη. Γιαυτο και φτανει μια λεπιδα και οχι 2453467356723! Και η προετοιμασια ειναι βασικος παραγοντας για τη διαρκεια ζωης της λεπιδας.

Σε γενικες γραμμες ο μεσος ορος ζωης ειναι 7 πρωτοκλασσατα ξυρισματα. Αν κανει καποιος πιο πολλα περασματα, ισως να μειωθει ο αριθμος αυτος. Εχω βγαλει με Feather και 10.. Και το ειχα αλλαξει επειδη δεν αντεχακ ια ηθελα να δοκιμασω ενα αλλο! :beah2 Δεν μπορει να πει κανεις οτι υπαρχει στανταρ αριθμος ξυρισματων. Καθε μαρκα και αλλο ατσαλι. Αν κανει κανεις σωστη προετοιμασια, εχει σαν μεταβλητη την ποιοτητα του ατσαλιου.

Καταληγοντας να πω. Δοκιμαστε να κανετε καποιο ξυρισμα παραπανω. Αν δειτε οτι εχει αρχισει να "τραβαει", τοτε αλλαξτε την στην μεση του ξυρισματος! Παντως η λεπιδα εχει περιθωριο ζωης πολυ μεγαλυτερο των 4 ξυρισματων που κανετε...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Στέφο μόλις απάντησες και στην επόμενη απορία μου!(αυτό είναι αμα το έχεις το θέμα!). Δηλαδή πότε καταλαβαίνουμε πως μια λεπίδα είναι για αλλαγή. Οταν νιώσεις τραβήγματα και πως δεν κόβει σωστά αλλάζεις έτσι? Καλα βέβαια με feather σίγουρα βγάζεις παραπάνω! Απλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει και θέμα υγιεινής κάποια στιγμή. Δηλαδή η λεπίδα μαζί με τη σωστή προετοιμασία που κάνουμε οκ μπορεί να βγάλει και 10 ξυρίσματα να σου πώ. Είναι όμως υγιεινό να κρατάς μια λεπίδα 10 ξυρίσματα? Μήπως μαζεύει επάνω διάφορα που δεν ειναι καλό να σε ξυρίζουν!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

To αιώνιο ερώτημα. !Όχι δεν υπάρχουν ούτε οδηγίες από κατασκευαστές, το θέμα αυτό είναι ίσως το πιο πολυσυζητημένο στα forums. Έχουν ακουστεί όλες οι απόψεις.
Για εμένα εξαρτάται και από την λεπίδα, και από το πρόσωπο, ακόμη και από τα επίπεδα υγρασίας στο χώρο. Εγώ τις feather που χρησιμοποιώ κατά 90% τις αλλάζω κάθε 4 ξυρίσματα τριών περασμάτων περίπου. Μετά το ξύρισμα απλά ξεπλένω την λεπίδα και αποθηκεύω όταν το θυμάμαι σκουπίζοντας ελαφρά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Stefanos έγραψε:Μετεφρασε μου το "Do not wipe" που γραφει στη συσκευασια οταν ανοιγεις για να βγαλεις το ξυραφακι
O Στέφος πιο πάνω μάλλον διαφωνεί με το σκούπισμα! Η αλήθεια είναι πως κι εγώ το εχω σκουπίσει κανα δυό φορές αλλα γενικότερα απλά το ξεπλένω με ζεστο νερό.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγώ διαφωνώ με το σκούπισμα όταν την βγάλεις κ.λπ. Αλλά σκουπίζοντας την μηχανή κλειστή λογικά θα σκουπίσεις και την άκρη της λεπίδας. Εννοείται απαλά και ταμποναριστά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Εγω ειτε τις χρησιμοποιησω 4 ειτε 20 δε καταλαβαινω διαφορα. Αυτο γινοταν και με τα παλια ξυραφακια μια χρησης που λενε. Επομενως εγω τα κραταω αρκετο καιρο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”