Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

....Με δύο περάσματα σε κάθε ξύρισμα ( κανονικό και κόντρα) χρησιμοποιώ το ξυραφάκι 8 με 10 φορές και ανάλογα πώς αντιδράει στην μηχανή που χρησιμοποιώ και εννοείται στο πρόσωπο μου...
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

jim4 έγραψε:Δεν ξέρω αν θα με βολέψει γιατί ξυρίζομαι κάθε μέρα και έχω μόνο μία μηχανή αλλά θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς.
Σ ευχαριστώ.
Εγω που ξυριζομαι κάθε μέρα, δεν το βγάζω από τη μηχανή. Αν ξυριζομουν ανά 3 με 4 μέρες θα είχε λογική να το αφαιρώ για να αποφύγω και πιθανή οξείδωση. Με ξύρισμα κάθε μέρα και αλλαγή λεπίδας ανα 3 ξυρίσματα - μέρες, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να την αφαιρώ. Γνώμη μου πάντα!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Εγώ το χρησιμοποιώ 8 με 10 φορές,με ένα πέρασμα και με χλιαρό νερό στο ξύρισμα.Περίπου 2 εβδομάδες,καθε μέρα.Οι persona καρατάνε λιγότερο,δηλ. κάνουν λιγότερα ξυρίσματα σταθερά,ακολουθούν σε απόδοση και διάρκεια οι Astra SΡενω οι Gillette Silver Blue είναι στην κορυφή της πυραμίδας.Απόλυτη εμπιστοσύνη.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Κάθε ξύρισμα 3 περάσματα (κανονικό πλάϊ και κόντρα) και μισό μερεμετίσιο με τοπικά κόντρα περάσματα.
Μόνο η feather βγάζει 3 ξυρίσματα (το τρίτο θα έλεγα με καλή προετοιμασία pre shave). Όλα τα υπόλοιπα ένα ξύρισμα για να μην υπάρχει άγχος. Εξ άλλου δεν κάνουν και καμιά περιουσία!! Μερικές φορές (πάντα με προϋπόθεση την καλή pre shave προετοιμασία) έχουμε δεύτερο ξύρισμα με το κίτρινο bic (εχθές δοκίμασα τρίτο ξύρισμα με την parker 24c και ενώ δεν υπήρξε η παραμικρή"αιματοχυσία", τρελλάθηκα στο τσούξιμο με το alumblock που σημαίνει ότι μόνο δεύτερο και με προϋποθέσεις) Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει τις bluebird με την νεκροκεφαλή (αν δεν κάνω λάθος το όνομα)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Bluebeard Μήτσο! ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Αν και παλιότερα έβγαζα περισσότερα ξυρίσματα ανά DE λάμα, τώρα δύσκολα να την κρατήσω πάνω από 3-4.
Η διαφορά είναι στο γρέζι που αφήνω πίσω. Όχι στην τραχύτητά της. Με παλιά λάμα δεν παίρνεις bbs
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
rigell
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 28 Μαρ 2017, 05:18
7
Has thanked: 7 times
Been thanked: 148 times

Έχω κάνει μέχρι έξι ξυρίσματα με Astra Superior Platinum και πέντε με bic chrome.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Με 3 κλασσικα περάσματα και λίγο μερεμέτι οι περισσοτερες μου πανε 3 ξυρίσματα.4 οι Polsilver και 5 οι Perma-sharp.2 oι Big Ben και οι Astor.Καθένας με τα γένεια του.

Added in 1 minute 3 seconds:
Με 3 κλασσικα περάσματα και λίγο μερεμέτι οι περισσοτερες μου πανε 3 ξυρίσματα.4 οι Polsilver και 5 οι Perma-sharp.2 oι Big Ben και οι Astor.Καθένας με τα γένεια του.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Με 3 περάσματα και μερεμέτια τις κρατάω για 3 ξυρίσματα. Κάποιες κρατάνε περισσότερο, άλλες φορές δεν κάνω 3 περάσματα οπότε πάλι μπορούν να κρατήσουν παραπάνω αλλά συνήθως στο 4ο ξύρισμα βλέπω διαφορά (προς το χειρότερο). Οπότε δεν κάθομαι ν' ασχοληθώ και τις αλλάζω στα τρία ούτως ή άλλως. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι κανένα σημαντικό κόστος. Τόσα έχουμε δώσει σε εξοπλισμό, κρίμα είναι να τα τσιγκουνευόμαστε στα αναλώσιμα. Μη γινόμαστε κι ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι!

Όταν ξυριζόμουν με πλαστικά ξυραφάκια προσπαθούσα να βγάλω όσο γίνεται περισσότερα ξυρίσματα (έστω κι αν δεν απέδιδαν καλά μετά από ένα σημείο) γιατί τα θεωρούσα πανάκριβα. Είναι κι ο βασικός λόγος που στράφηκα στο ΠΞ. Ε δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να βάζω τους ίδιους περιορισμούς κι εδώ...
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μεχρι τωρα κρατουσα τα astra για 3 ξυρισματα.
Επειδη ομως το τριτο ξυρισμα παντα ηταν λιγο αγχωτικο,
και με παιδευε στο BBS , μειωσα τα ξυρισματα σε δυο ανα λεπιδα,
και ειναι πολυ καλυτερα θα ελεγα.

Συγχρονως, το συστημα 2 χρησεων βοηθαει, ωστε να μην ξεχνας ποσα
ξυρισματα εχεις κανει: Κλειστη συσκευασια, ενα ξυρισμα,
ανοιχτη συσκευασια, ξυρισμα και πεταμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”