Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Απάντηση
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλησπερα, εγω την μηχανη μου την πλενω με οινοπνευμα παντα πριν την χρησιμοποιησω, ειχα πολλες φορες ερεθισμους στο δερμα οταν δεν το εκανα αυτο. τα ιδια εχω παθει και απο πετσετα μπανιου η οποια καθαρη ηταν αλλα οχι τοσο για να ερθει σε επαφη με φρεσκοξυρισμενο δερμα.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αυτό είναι άλλο και όπως το επεξηγείς ειναι απολύτως κατανοητό και δεκτό!

Και η μητέρα μου όταν στίβει λεμόνια παθαίνει έκζεμα στα χέρια.
Αν την ρωτησεις λοιπόν ή αν έγραφε σε φορουμ λεμονιών, θα σου πει ότι φοραει λαστιχένια γαντια όταν το κάνει.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει όλοι να φοράμε γάντια όταν στίβουμε λεμόνια ή να τα φοράμε προληπτικά, φοβούμενοι μπας και πάθουμε...
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Αυστηρα τρεις φορες.
Μετα τις τρεις εκτος οτι δεν κοβουν
καλα τις τριχες αρχιζουν και γινονται
επικινδυνες για κοψιματα.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12362 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

ASP και Personna Platinum : 5 ξυρισματα - 10 περασματα (σε καθε ξυρισμα κανω 2 περασματα - το δευτερο περασμα ειναι της πλακας γιατι δεν αφηνω ποτε να μεγαλωσουν τα γενια μου πολυ).

Σημειωση : εχω μαλακα και οχι τοσο πυκνα γενια, κανω οσο πιο καλη προετοιμασια μπορω.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Τρεις φορές το κάθε ξυραφάκι. Ξεπλένω και στεγνώνω μετά από κάθε ξύρισμα μηχανή-ξυραφάκι. Καθαρίζω την μηχανή με σαπούνι-νερό-βουρτσάκι μετά από το 3 ξύρισμα που ξεφορτώνομαι το ξυραφάκι.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

3 φορές κι εγώ κάθε ξυραφάκι, 5 περάσματα ανά ξύρισμα (3 πρόσωπο WTG,XTG,ATG & 2 κεφάλι 2xATG). Καθάρισμα της μηχανής κάθε αλλαγή λεπίδας με σκέτο νερό και βουρτσάκι και αποστείρωση με οινόπνευμα κάθε εβδομάδα συνήθως την Κυριακή! Όταν ξεχάστηκα μια εβδομάδα με το ίδιο ξυραφάκι ευτυχώς ήταν Feather οπότε δεν είχα πρόβλημα ενώ εντυπωσιακή αντοχή δείχνουν και κάποια Gillette!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Τα πράγματα είναι απλά παιδιά. Από παλιά ξέρουμε την απάντηση.

Εικόνα

Αθηναϊκά Νέα, Μάιος 1934
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Κι εγώ τρία ξυρίσματα με δύο περάσματα (έναν κανονικό και ένα κόντρα) και 2-3 τοπικά παααλειματάκια. Και να κόβει η λεπίδα (μου έχει τύχει) καλά μετά εγώ την αλλάζω. Όποια λεπίδα και να είναι. Επίσης να πω κάτι που το έχετε σίγουρα δει οι περισσότεροι στην πράξη. Στο πως κόβει κάθε λεπίδα ή μάλλον το πως κόβει εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες. Γι αυτό πολλές φορές η ίδια μάρκα λεπίδας καινούργια δεν κόβει το ίδιο όλες τις φορές.
Όσον αφορά την απολύμανση επειδή αλλάζω σχεδόν κάθε ξύρισμα (τρεις DE, σαβέττα, SS, φαλτσέτα) ξεχνάω και δεν τις απολυμαίνω σχεδόν ποτέ.
Πρέπει όμως να απολυμαίνοντα τα εργαλεία ξυρίσματος περιοδικά. Σίγουρα αργά ή γρήγορα σε διάφορα σημεία τους αναπτύσσονται μικρόβια και βακτήρια πολλές φορές εξωγενή. Όμως να ξέρετε ότι όπως έχω ξαναπεί πρέπει να απολυμαίνεται το εργαλείο με το όποιο μέσον-απολυμαντικό ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΕΠΛΕΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΛΑ. Κι αυτό γιατί ενέχει τον κίνδυνο σε αντίθετη περίπτωση να υπάρχουν ίχνη απολυμαντικής ουσίας πάνω και να μπούνε στο αίμα. Όσο κι αν ακούγεται τραβηγμένο από τα μαλλιά υπάρχει αυτή η περίπτωση.
Όσον αφορά το απολυμαντικό το καλύτερο ever είναι το betadine solution. Όμως μαυρίζει και αλλοιώνει τα μεταλλικά μέρη στην επιφάνειά τους. Μετά αμέσως είναι το χλώριο σε διάλυση 10% σε νερό. Κι αυτό όμως προκαλεί μαυρίλες και οξειδώσεις στα μέταλλα. Και μετά το καλό μας alcool. Που εκεί καταφεύγουμε σχεδόν όλοι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και μετα το ξεπλυμα, το ιδιο βασικο ειναι και το καλο σκουπισμα/στεγνωμα γιατι οτι νερο αφηνεις πανω στη μηχανη/ξυραφακι, θα το ξαναβρεις μπροστα σου συντομα σε πορτοκαλι ή πρασινο ή λευκο χρωματακι...
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

1 βδομαδα(6-7ξυρισματα )και γεια σας. :auto-sportbike:
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”