Feather

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Παλιότερα είχα πει ότι είναι οι χειρότερες λεπίδες που είχα χρησιμοποιήσει.πλεον αποτελούν τις go to λεπίδες με την merkur 47c.τις είχα υποτιμήσει λόγο απειρίας.ακομα πάντως με επιθετικές μηχανές δεν τις προτιμώ γιατί μου βγάζουν ερεθισμό.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αποφάσισα να κάνω ένα revisit στις συγκεκριμένες, γιατί είχα να τις δοκιμάσω από τα πρώτα μου βήματα στο ΠΞ. Θυμάμαι τις είχα απορρίψει γιατί δεν άντεχαν 3 ξυρίσματα στο πρόσωπο μου και άλλαζαν απότομα συμπεριφορά μετά το πρώτο ξύρισμα.
Υπέθεσα ότι τώρα που έχει βελτιωθεί η τεχνική μου θα ήταν διαφορετικά!
Ε λοιπόν.. δεν άλλαξε τίποτε.. :D
Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο τους ξύρισμα ίσως είναι η καλύτερη λεπίδα που υπάρχει!!! Κοφτερη όσο μου αρέσει και πολύ γλυκιά, αλλά μέχρι εκεί... Στο δεύτερο ξύρισμα είναι πολύ λιγότερο κοφτερή (άρα δεν μου δίνει κάτι παραπάνω από άλλες λεπίδες).
Στο 3ο όμως με τραβάει και όταν επέμεινα σε κάποια σημεία μου έκανε κοκκινίλες...
Οπότε για μένα είναι λεπίδα για ένα και μοναδικό απολαυστικό ξύρισμα ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

AlexFocus έγραψε: 29 Νοέμ 2017, 21:26 Άριστες εντυπώσεις από τα Feather μετά από 24 ξυρίσματα εκ των οποίων, τα μισά είναι το δεύτερο πέρασμα που κάνω κάθε φορά που ξυρίζομαι οπότε δε φθείρεται το ξυραφάκι πάρα πολύ - βασικά θα έλεγα δε φθείρεται καθόλου διότι με το πρώτο πέρασμα δεν αφήνω σχεδόν καθόλου γένια. Πάντως είναι αισθητή η πτώση της απόδοσης από το τρίτο, τέταρτο ξύρισμα χωρίς όμως να με προβληματίσει πολύ.
Να επισημανθεί ότι χρησιμοποιώ Merkur 34C και σαπούνια αυστριακό προβατάκι και φύκια.Επίσης τα γένια μου δεν είναι πυκνά και όχι ιδιαίτερα σκληρά.
Σε συνεχεια των ως ανω να αναφερω οτι συνεχιζουν οι πολυ καλες εντυπωσεις μου για τα Feather. Μου κανει παντως εντυπωση που μονο με τα Feather οταν βαζω ASL το δερμα τσουζει (μου αρεσει .... αλλα μην παρεξηγηθουμε :mrgreen: ) κατι το οποιο δειχνει το βαθυ ξυρισμα που κανουν.
Ford Focus MkII f/l 2008
Thomas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 05 Μάι 2020, 21:48
3
Τοποθεσία: Frankfurt am Main
Has thanked: 4 times
Been thanked: 101 times
Ηλικία: 34

Μετά από καιρό επιστρέφω στο φόρουμ.
Λοιπόν έχουμε και λέμε, 1η Αυγούστου ευρισκόμενος στην περιοχή της Θεσσαλονίκης και όντας από Γερμανία ορμώμενος, πήγα για ψώνια σε γνωστό μαγαζί της πόλης.
Μην τα πολυλογώ αγόρασα διάφορες λεπίδες στις οποίες όταν δοκιμαστούν θα γράψω στα αντίστοιχα τοπικά.
Χθες όντας αξύριστος για 10 γεμάτες ημέρες (λόγω λειψυδρίας στα ορεινά της Αιτωλοακαρνανίας όπου παραθερίζω) μου δόθηκε η ευκαιρία για ένα ξύρισμα όαση.
Η μηχανή είναι μια Merkur 34C όπως έχω προαναφέρει σε άλλα θέματα και τα ξυραφάκια που χρησιμοποιούσα τους τελευταίους 2 μήνες ήταν Wilkinson Sword (αυτά πουλάνε στα γερμανικά sm).
Επειδή πλατιάζω και σας κουράζω, τυχαία διάλεξα πάνω στην φούρια μου το κουτάκι με τις Feather (10τμχ), φτιάχνω σαπούνι, αγόρασα το Tabac στο πορσελανικο 10€ (από γερμανικό Amazon) απλώνω με το συνθετικό πινελο τον αφρό, χαροπαλεψα βγάζοντας από το χαρτάκι την Feather και την ξέπλυνα καπως για να φύγει το μπόλικο κερί σκεφτομενος μην γίνει τίποτα περίεργο μέσα στην μηχανή. Με τα πέρας της διαδικασίας ακουμπάω στο πρόσωπο χωρίς να βάζω πίεση και καθάρισε τα γένια. Έμεινα έκπληκτος για το πως τα έκοβε. Μόνο "μειονέκτημα" το μπούκωμα της μηχανής που με ανάγκαζε να ξελασκαρω συνεχώς για να φεύγουν οι τρίχες*.
Στα 2 περάσματα ήμουν ήδη αεροδρόμιο αλλά έκανα και ένα 3ο για να το χαρώ.
Λόγω της αξυρισιας των τελευταίων ημερών ειχα βγάλει κάτι σπυράκια τα οποία έκοψε η Feather (δεν με έτσουξε μάλλον μου άρεσε ), σαν αίσθηση δεν είχα κάποιον ερεθισμό στο δέρμα, κάποιο τράβηγμα ή κάποιο τσούξιμο (φάνηκε σα να μου ταίριαξε κιόλας, σε σύγκριση με την μέτρια προς κακία Wilkinson Sword που κακώς έγραψα καλά λόγια τα οποία θα αναιρεσω).
Για το κλείσιμο πέρασα alum block δεν με έτσουξε στο πρόσωπο πλην στα κομμένα σπυράκια αλλά όχι κάτι σπουδαίο και after shave Old Spice Captain που για πρώτη φορά δεν με ετσουξε κι εκείνο.

*Έβαλα έναν αστερίσκο παραπάνω
Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν πως όταν μένω πολλές μέρες αξύριστος μάλλον έπρεπε να έχω αγοράσει μια ανοικτού τύπου ή μια Slant ώστε να μην μπουκώνει η κλειστή, η πράξη στο μισό σκέλος ήταν σωστή
Αν θεωρείται ότι είναι λάθος η αναφορά παρακαλώ να μεταφερθεί στο σωστό θέμα ώστε να συζητηθεί εκεί εκτός και αν υπάρχει ήδη απλά δεν είμαι εξοικειωμένος ακόμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Θωμάς
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 11 Αύγ 2020, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Φίγκαρο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Αύγ 2020, 00:31
3
Been thanked: 5 times

Νέος, ένα μήνα σ' αυτό το ξύρισμα, δοκίμασα μόνο shark, Astor και Merkur. Έχω μαλακά και πολύ εύκολα γένια και ευαίσθητη επιδερμίδα. Ξυρίζομαι κάθε 3-4 ημέρες.
Επιτέλους βρήκα και δοκίμασα feather !
Ξύρισμα ...έπος !.
Παρατήρησα πως δεν ακούγονται (δεν τραγουδάνε όπως λέτε εδώ) καθόλου και αυτό δεν ξέρω αν μου άρεσε. Το πρόσωπό μου όμως έγινε σα να μην υπήρχαν ποτέ τα γένια (ευτυχώς που υπάρχουν βέβαια για να απολαμβάνουμε το ξύρισμα) τα οποία απ' την ντροπή τους έκαναν δύο μέρες να ξεμυτίσουν. Να πω την γνώμη μου πως τα μαλακά λεπτά γένια κόβονται ίσως πιο δύσκολα από τα σκληρά και χοντρά. Ναι, από τις κοντές λεπτές τρίχες το ξυράφι γλυστράει από επάνω χωρίς να τις κόβει εκτός αν πιέσεις με αποτέλεσμα το κόψιμο και τον ερεθισμό. Με την feather αυτό δεν συνέβη. Για πρώτη μου φορά , ανεξαρτήτως τρόπου, μέσου και τεχνικής, είχα τόσο βαθύ ξύρισμα καί κανένα ερεθισμό. Και δεν κόπηκα γιατί σωστά λένε τελικά ότι το ξυράφι που κόβει δε σε κόβει. Η αλήθεια είναι πως μια απροσεξία μου την πλήρωσα με μια μικροαμυχή αλλά αυτό μου συμβαίνει και με τις άλλες λεπίδες.
Βρίσκοντας υπερβολικό να δοκιμάσω ό,τι κόβει και δεν κόβει εκεί έξω νομίζω πως από λεπίδα τελείωσα.
Υποκλίνομαι στον Γιαπωνέζο.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Φιγκαρο υπερθεματιζω σε αυτα που αναφερεις. Και εγω εχω μαλακα και λεπτα γενια και με τα Feather παντα κανω απολαυστικοτατο ξυρισμα. Οντως ο,τι κοβει δεν κοβει. Τα υπολοιπα ξυραφακια που εχω Bic Platinum και Astra Platinum τα εχω για rotation χωρις να τα θεωρω βεβαιως κακα ξυραφακια, αλλιως δεν θα τα χρησιμοποιουσα, αλλα Feather δεν ειναι ......
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27370 times
Been thanked: 38906 times
Ηλικία: 54

Φίγκαρο έγραψε: 15 Αύγ 2020, 01:54 ευτυχώς που υπάρχουν βέβαια (ενν. τα γένια) για να απολαμβάνουμε το ξύρισμα
Αυτό ακριβώς :dance:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Πάντα προσπαθώ να βάλω τις Bic πάνω από feather μιας και είναι φθηνότερες και πάντα στο πρώτο ξύρισμα οι feather μου υπενθυμίζουν γιατί είναι κορυφή.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Χθες το βράδυ ανοίχτηκε λεπίδα feather βαμπίρ.
Αυτός που τη πάτησε ήταν ο αδερφός μου και δυστυχώς το κατάλαβε μετά το αιματοβαμμένο ξύρισμα. Για του λόγου το αληθές θα ανέβουν και τα φωτογραφικά πειστήρια. Προσεχώς ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Βασίλης Τ έγραψε: 15 Αύγ 2020, 11:23 Πάντα προσπαθώ να βάλω τις Bic πάνω από feather μιας και είναι φθηνότερες και πάντα στο πρώτο ξύρισμα οι feather μου υπενθυμίζουν γιατί είναι κορυφή.
Ακριβώς! Κορυφή για ένα ξύρισμα!!!
Μετά πέφτει η απόδοση τους ΠΟΛΥ και αρχίζουν να γδέρνουν κιόλας...
Αν έβγαζαν τρία ξυρίσματα όπως το πρώτο, θα ήταν οι μόνες λεπίδες που θα είχα...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”