Feather

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Γιάννη πριν πάρεις 200άδα, δοκίμασε και τα Kai..
Γιάννης
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ήταν πολύ καλό για να είναι αληθινό. Δεν έβγαλαν τρίτο ξύρισμα.... :'(
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Perma-sharp.Κοφτερές, μισο κλικ πιο κατω απο τα Πούπουλα και με διάρκεια 5 ξυρισμάτων.Για τα δικα μου γένεια παντα.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνω. Το πιο κοφτερο ξυραφι και με διαρκεια το feather ( κιτρινο η μαυρο κουτι νομιζω ειναι το ιδιο) μακραν. Απο κοντα ερχεται το perma sharp.
Σημερα με γενια 36 ωρων την 6s στο 5 και το ξυραφι στο δεθτερο του ξυρισμα (3,5 περασματα εκαστο) εδωσε bbs που ειχα καιρο να δω.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Το πιο κοφτερό σίγουρα. Διάρκεια όχι. 2-3 ξυρίσματα max. Μετά αρχίζει και οργώνει, κι αν οργώνει αρχίζουν τα κοψίματα στην προσπάθεια να μάσεις ότι άφησε πίσω του.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό εννοώ διάρκεια. Με όλα τα υπόλοιπα (πλήν astra και bic yellow που πάνε σε δεύτερο μετά φόβου) ένα ξύρισμα. Λέγοντας ξύρισμα εννοούμε 3,5 περάσματα (ενίοτε και 4,5). Με το feather 3 με το τρίτο όμως με προσοχή απαλά και γιαβας γιαβας. Αν σε αυτά τα ξυρίσματα γίνει σε όλα καλή προετοιμασία pre shave, μπορεί να βγεί και τέταρτο. Μπορεί...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Α τα αλλάζεις σε κάθε ξύρισμα ε; Νομίζω πως σε αρκετές λεπίδες χάνεις, καθώς τα καλύτερα ξυρίσματα τα κάνουν στο 2ο και το 3ο για εμένα.
Κι εγώ έκανα πολλά περάσματα όπως λες αλλά τελευταία είμαι στα 2 χέρια το πολύ. Μετά μόνο επί τόπου διορθώσεις αν χρειάζεται, και χρειάζεται μόνο αν η λεπίδα είναι στην 3η-4η χρήση. Μετά την αλλάζω. Περισσότερα χέρια σημαίνει +1 μέρα για το επόμενο ξύρισμα.

Για τις feather συγκεκριμένα, το 1ο ξύρισμα είναι αέρας. Το 2ο καλό. Στο 3ο αρχίζει και αφήνει γρέζι, κι έτσι και κάνω το λάθος να επιστρέψω να το μαζέψω τότε θα αρχίσουνε τα αίματα. Δε σηκώνει καθόλου πάτημα η συγκεκριμένη λεπίδα κι η οποιαδήποτε ατέλεια στην κόψη της φαίνεται. Γι αυτό συνήθως 3ο ξύρισμα μου το δίνει δε μου το δίνει.
Φυσικά ymmv
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνώ στο ΟΧΙ ΠΑΤΗΜΑ. Και μάλιστα απολύτως. Τώρα για την αλλαγή που λες, αφου να πάρει η ευχή δεν κόβουν. Στο δεύτερο (με εξαιρεση τα δύο που είπα πιο πάνω αλλά και εκεί με ζόρι) αρχίζει το γρατσούνισμα. Να πρέπει να περάσεις 100 φορές πάνω από ένα σημείο για να μην υπάρχουν τρίχες. Και στο τρίτο λίγο χειρότερα. Αυτά - πρόσεξε τώρα - ισχύουν για το δέρμα μου και τα γένια μου. Κι αυτό γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν διαφοροποιήσεις. Και όχι μόνον στους δύο αυτούς παράγοντες (δέρμα τρίχα) αλλά και αλλού πχ μηχανή, διάκενα γωνίες και ων ου έστι αριιθμός... Ακόμα πιστεύω οτι διαφοροποιεί την όλη ιστορία και το υλικό κατασκευής της μηχανής στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το δέρμα.
Αυτό που λες "περισσότερα χέρια σημαίνει +1 μέρα για το επόμενο ξύρισμα" είναι πέρα για πέρα σωστό. Και έρχεται ο προβληματισμός, παίρνω επιδερμίδα λεία και απαλή (πόσο επιθυμητό αλήθεια) αλλά χάνω αφού θέλω ξύρισμα (εδώ κι αν χάνεις απόλαυση) αργότερα...
Πάντως φίλε μου σε κάθε περίπτωση το συγκεκριμένο ξυραφάκι το γιαπωνέζικο δεν το αλλάζω με τίποτα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πριν δυο μέρες ξυρίστηκα με Gillette New LC και Feather και πραγματικά δεν ένιωσα καθόλου την λεπίδα στο πρόσωπο. Δεν είναι τυχαίο που θεωρείται από πολλούς η πιο κοφτερή λεπίδα που παράγεται σήμερα. Για τη διάρκεια δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί δεν κρατάω ξυραφάκι για δεύτερη χρήση. Η τιμή είναι ολίγον τσιμπημένη, γύρω στα 30 οι 100 της είδα στον Ιρλανδό από μια πρόχειρη αναζήτηση στο γκουγκλ. Είναι λεπίδα που αξίζει να τη δοκιμάσουν όσοι ασχολούνται συστηματικά με το ΠΞ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ηλία κακώς δεν κρατάς ξυραφάκια για δεύτερο και τρίτο. Πολλά ξυραφάκια βγάζουν καλύτερα
ξυρίσματα στη δεύτερη και τρίτη χρήση και όχι στην πρώτη. ΓΙα μένα και τα Feather είναι έτσι.
Εμένα τα "φτερά" μου κρατάνε έως και 8 ξυρίσματα...(σκληρά, όχι χοντρά, όχι πολύ πυκνά γένια - ΠΟΚ πάντα)
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”