Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Astra και Feather είναι απλά κορυφή , επίσης και η Persona αλλά τις βρίσκεις πιο δύσκολα . Feather εμένα με βγάζει άνετα και 6 και 7 ξυρισματα και συνήθως επειδή δεν κρατάω φορές , το πάω με το διάστημα . Αλλάζω Feather στα 5 ξυρισματα και Astra το πολύ στα τρία.
Οι Feather απαιτούν να έχεις μπει για τα καλά στο σπορ και να αντιλαμβάνεσαι τι σημαίνει «δεν ασκούμε πίεση στην μηχανή, απλά την αφήνουμε να γλίστρισει πάνω στον αφρό μας» . Αν το καταλαβαίνεις αυτό προχωράς , αν όχι ξεκινά με Astra. Επίσης πολύ καλά σχόλια έχω ακούσει για τα Vostok
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Οκτ 2018, 11:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα ξυρίσματα είναι σχετικά σε μία λεπίδα.
Εμένα π.χ. η Feather μου βγάζει τρία καλά ξυρίσματα αλλά κάνω 4 περάσματα στο καθένα με πολύ άγρια και πυκνά γένια.
Σε άλλον μπορεί να βγάλει και 12 ξυρίσματα αλλά να θεωρεί ότι με ένα πέρασμα ξυρίστηκε ή να έχει 5 τούφες όλες και όλες.
Ο Busta μπορεί να έβγαζε και μιάμιση ζωή με ένα κουτάκι feather.
Γενικά όμως δεν βλέπω τον λόγο να κρατάω ξυραφάκι για πάνω από τρία ξυρίσματα.

Με κόστος 15 λεπτά η λεπίδα, στα τρία ξυρίσματα έχει κόστος 5 λεπτά το ξύρισμα.
Στα 5 θα πάω στα 3 λεπτά και θα πάρω 2 κατώτερα ξυρίσματα που πιθανόν θα ερεθίσουν το δέρμα μου και θα χρειαστώ balsam με κόστος >2 λεπτών.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

stergios έγραψε: 04 Οκτ 2018, 23:52 Εγω θεωρω πιο σωστο να γυρνας τουμπα τη λεπιδα σε καθε ξυρισμα κ να παιρνεις τα καλα ξυρισματα.
Όχι Στέργιο, δεν είναι σωστό αυτό, για σκέψου το καλύτερα...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Το σκεφτηκα αλλα για πες!
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Lord platinum ss

Έχω πάθει πλάκα, YMMV, κόψιμο με το πρώτο πέρασμα και ερεθισμούς μηδέν
To feather μου έκανε πλανισμα, και το astra platinum με άφηνε αξύριστο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Οκτ 2018, 04:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
stergios

Βρε παιδια τι πρεπει να καταλαβω εγω απ το "πλανισμα"! Αμαν με τις ωρολογιες πια?! Εχουμε μπερδεψει τα κεφαλια με τις κυλινδροκεφαλες ειμαστε?!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

lol Μηχανουργείο καταντήσαμε το φόρουμ ... :mrgreen:

"Καλημέρα ρίχνω ένα ξύρισμα στα γρήγορα και ταυτόχρονα "κατεβάζω" και το "καπάκι" για να αυξήσω συμπίεση , τι φλάτζα μου προτείνετε ; " :lmao
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ξυλουργικη εκφραση η συγκεκριμενη. Παντως εχουμε διαβασει πολυ πιο δυσνοητα πραγματα.
Εικόνα
stergios

Τι εννοει ξυριστικα ο @AfterGR δεν εχω καταλαβει. Οτι του προκαλεί ερεθισμους? Οτι καθαριζει καλα τα γενια μαζι με τυχον σπυρακια κλπ?
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Χαχαχα δεν ήξερα ότι θα βάλω φιτιλιες με το σχόλιο μου

Με το πλανισμα εννοώ ότι έπαιρνε και τα γένια και ότι υπήρχε στο ίδιο ύψος με αυτά
Δηλαδή δεν ακολουθούσε τις ανωμαλίες του δέρματος, αλλά μου έκανε πλανισμα κανονικό λες και πέρναγα από τορνο
Κοψίματα κανένα, σε πολλά σημεία και όχι μόνο λαιμό, το δέρμα μου ήταν λες και το είχες περάσει με γυαλοχαρτο, αν έβρισκε κανένα σπυράκι στο δρόμο, το έπαιρνε παραμαζωμα

Ελπίζω να έγινα κατανοητός
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 09 Οκτ 2018, 15:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”