Τι ξυράφι προτείνετε;

Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Ποια SE λεπίδα προτείνουν οι γνώστες για δοκιμή?
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σε μένα πάνε πολύ καλά οι Schick Proline P30.
Αλλά ξέρεις πως πάνε αυτά τα πράγματα.
Δεν είναι μόνο η μηχανή, αλλά και το δέρμα.

Αν όμως αυτές σε κόβουν, πας σε Kai ή Feather Pro που είναι πιο χαλαρές.
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχοντας δοκιμάσει Schick Proline, Feather ProGuard, Feather Professional και Feather ProSuper αυτές που μου ταιριάζουν καλύτερα είναι οι Schick Proline. Κοφτερές και αποτελεσματικές, παράλληλα όμως γλυκές, χωρίς να δαγκώνουν. Οι Feather ProGuard είναι πολύ ήπιες λεπίδες, δύσκολα να κοπείς - ιδανικές για αρχάριους. Είναι πάντως αρκετά αποτελεσματιές, θέλουν όμως σχετικά γρήγορα αλλαγή (για SE λεπίδες), το πολύ σε 3-4 χρήσεις. Τις προτιμώ σε σαβέτες που και πάλι οι Schick είναι για μένα ιδανικές αλλά με τις ProGuard έχεις αρκετά περιθώρια λάθους χωρίς να χρειάζεται να είσαι τόσο προσεκτικός.

Τώρα οι Professional είναι περίπου το ίδιο αποτελεσματικές με τις Schick (ίσως ένα κλικ περισσότερο) αλλά όχι τόσο γλυκές. Οι ProSuper πάλι είναι υπερβολικά επιθετικές για τα γούστα μου - άνετα μπορείς να κοπείς αν αφαιρεθείς. Ακόμα και το Vector που είναι αρκετά ήπιο με τις ProSuper δαγκώνει. Προσωπικά δε μου ταιριάζουν αλλά πολύς κόσμος τις συνδυάζει με mild μηχανές (π.χ. Paradigm SE αλλά και το Vector που αναφέρω προηγουμένως).

Kai δεν έχω δοκιμάσει αλλά θέλω να δω τι λένε κι αυτές.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Τις έχω δοκιμάσει όλες και μου ταιριάζουν περισσότερο οι Feather Pro και έπειτα οι Schick. Ανάλογα την μηχανή.
Και οι ΚΑΙ mild είναι καλές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Τάκη, στις SE υπάρχει συγκεκριμένη γωνία κοπής, εφόσον υπάρχει και μπάρα ασφαλείας, οπότε πας σύμφωνα με την γεωμετρία της εκάστοτε κεφαλής, στις σαβέτες/φαλτσέτες πάλι όχι. Οι σαβέτες/φαλτσέτες έχουν μόνο μία λεπίδα και τίποτε άλλο, έτσι καλούμαστε να βρούμε εμείς την σωστή γωνία κοπής της.

Οι Schick είναι λιγότερο κοφτερές από τις Feather pro/super pro, και πιό γλύκες στην αίσθηση τους, ας πούμε και εγώ προτιμώ τις Schick με τις περισσότερες SE, και δεν έχω βρει μέχρι στιγμής καμία ελαττωματική, έχουν όμως βρει φίλοι μου, επίσης είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και ελαττωματικές λεπίδες, το έχουμε ξαναπεί, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, δες και αυτό, αλλά ας μείνουμε έως εδώ, διότι πέρα από το πόσο κοφτερή είναι μία λεπίδα, πόσο γλυκιά και ποιοτική, στο θέμα η «λεπίδα» μου μην ακούς κανέναν, παρά μόνο εσένα, γιατί είναι κάτι που, είναι τελείως υποκειμενικό και άκρως προσωπικό.

Και για να είμαστε και πιό σαφείς έχουμε, σκληρά vs κανονικά/μαλακά γένια, υπέρ/ευαίσθητο vs κανονικό/αναίσθητο δέρμα, καθημερινό vs ανά 2-5 ημέρες ξύρισμα, γεωμετρία κεφαλής, προετοιμασία, σαπούνι - αφρισμός, και το κυριότερο αυτών, η τεχνική που είναι πάνω από όλα. Όλα αυτά και άλλα πολλά είναι παράμετροι της ίδιας εξίσωσης, και που πρέπει ο κάθε ένας μας ξεχωριστά να λύσει, ο κάθε ένας θα σου προτείνει μία λεπίδα που του κάνει/αρέσει σε εκείνον και όχι πραγματικά σε εσένα.

Και λόγω ότι αρκετές φορές με έχουν ρωτήσει και άλλα μέλη μας, απαντώ ξανά εδώ για όλους. Η δική λοιπόν πρόταση στην ερώτηση, ποιά λεπίδα να πάρω για την την SE μου ή την σαβέτα μου; Η απάντησή μου είναι όλες, και το εννοώ, μην υποτιμήσεις καμία, ούτως η άλλως δεν είναι πολλές, εν σχέση με τις DE.
Εικόνα
^ Με αυτές ξεκίνησα να δοκιμάζω, δεν υπήρχαν τότε οι Schick και κάποιες άλλες, με όλες μπορώ να ξυριστώ, αλλά για τις δικές μου ανάγκες ξεχώρισα τις,
Schick - Proline (συσκευασία των 30 λεπίδων) και Feather - Pro Super (συσκευασία των 20 λεπίδων) και μετά Kai - Captain Titan Mild (συσκευασία των 22 λεπίδων 20+2)

ΥΓ: Το καλύτερο είναι, όταν δοκιμάζεις μία λεπίδα δοκίμαζε την και με πιό μακριά γένια, και πχ: η Schick που μου αρέσει, με γένια 4-5 ημερών (σπάνια) τραβάει άσχημα, ενώ με γένια 2-3 ημερών είναι μιά χαρά, έτσι θα ξέρεις ποιά ακριβώς λεπίδα να χρησιμοποιήσεις ανάλογα και με την περίσταση.

Άντε καλές δοκιμές και με όμορφα ξυρίσματα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Johnny be goode
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιαν 2021, 19:28
3
Has thanked: 1 time
Ηλικία: 32

Εγώ λατρεύω Voshkod! Αλλα γενικά πάει αναλόγως το δέρμα και τι θες να πετύχεις (ποσο βαθύ θες το ξύρισμα ), τι μηχανή χρησιμοποείς πόσο συχνά κλπ.
astra πράσινες, nacet (με επιθετική μηχανή)
feather (με ήπια)
το μεγάλο μου ? είναι οι persona το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι φθηνές
Σιχαίνομαι την perma sharp προσωπικά
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 330 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Τα Astra Platinum μου βγάζουν 3-4 πολύ καλά ξυρίσματα και είναι για μένα ικανοποιητική λύση κόστους, ποιότητας και ποσότητας.
Τα Perma Sharp κόβουν πολύ, αλλά στο δεύτερο ξύρισμα έχουν ξοφλήσει.
Οι Derby Premium είναι καλούτσικες και οικονομικές. Πρόσεξα πάντως διαφορές στη ποιότητα ακόμα και σε ξυραφάκια από την ίδια συσκευασία.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
VasanismenoDubai
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Ιουν 2021, 20:44
2
Has thanked: 219 times
Been thanked: 653 times

Καλησπέρα σας

Προσωπικά έχω βολευτει με Silver Blue, Wilkinson Sword Saloon Pack και Gillette 7 o’clock black.

Συνολικά έχω δοκιμάσει 22 λεπίδες και συνεχίζουμε :)
🇬🇷💈🐪 VASANISMENO DUBAI 🐪 💈🇬🇷
kyriakas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Ιουν 2021, 21:03
2
Been thanked: 59 times

Καλησπέρα. Προς το παρόν προτιμώ Silver Blue, Gillette wilkinson sword saloon pack, permasharp.

Οι δοκιμές συνεχίζονται...
FamG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Μάι 2021, 21:02
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 83 times

Καλημέρα. Προσωπικά, perma sharp, Kai, feather. Γλυκιες όλες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”