Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
stergios

Τι τυπου γενια εχεις? Ειναι πυκνα? Ξανθα? Σκουρα? Σκληρα? Χοντρα? Το δερμα σου πως ειναι? Ευαισθητο? Λιπαρο? Ξηρο? Ηλικια, οι τυχον ρυτιδες, ακμη, ελιες... Ολα παιζουν. Εκτος αν θες να προτεινω κατι συμφωνα με το δικο μου προσωπο! :) Και συμφωνα με το δικο σου να προτεινω, παλι ισως πεσω εξω...

Και η αλλη ερωτηση ειναι: μεχρι αυριο μπορεις να χεις οποιο ξυραφακι σε λογικα πλαισια θελησεις, εκει που μενεις? Η εχεις περιορισμενες επιλογες?
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Βεβαια δεν ξερω καποιο ξυραφι που να σεβεται τις ελιες η την ακμη..
Εικόνα
stergios

Κ αφου δεν ξερεις τετοιο ξυραφι, θεωρεις καλυτερο να του προτεινουμε τι να ΜΗΝ παρει κ μαλιστα χωρις να γνωριζουμε τι χρειαζεται! :)

Γιωργο δεν σου απαντω με σκοπό να σου την πω, ουτε να σου κανω τον ξυπνιο... Αλλα ελα κ στη θεση μου κ διαβασε το ποστ σου. Επειδη σε καποιον δεν εκατσε ενα προιον η δεν ειχε-βρηκε τον τροπο να δουλέψει ενα προιον οπως επρεπε, δε σημαίνει οτι ισχύει για ολους τους αλλους.

Γενικα κατα τη γνωμη μου, σε μια παρεα-κοινοτητα ανθρωπων οταν καποιος νεος στο χωρο μας ζηταει μια γνωμη για κατι, του να του απανταμε με αρνηση κ χωρις αιτιολογηση, τοτε τον φοβιζουμε. Προτιμότερο να του πουμε τι να παρει, παλι μ επιχειρηματα κ ας ειναι λαθος, παρα τι να μην παρει, επισης μ επιχειρηματα. Αν ακουγα αυτα περι επιθετικοτητας σφαγων κτλ καποιων, δε θα χα ξυριστει επιτυχως απο τα πρωτα ξυρισματα μου με feather, polsilver, ουτε θα χα παρει progress στο 4 σαν πρωτη μηχανη, ουτε artist club, ουτε straight.

Επισης ο ανθρωπος ανεφερε οτι αγορασε ρυθμιζομενη μηχανη. Αν κ αυτο σε συνδυασμο με το ξυραφι δεν σας λεει πολλα... Παω πασο.



Η αναφορα στις ελιες κτλ ηταν υπερβολη για να αποδωσω "το ολα παιζουν ρολο!" Δεν φανταστηκα οτι επρεπε να το διευκρινισω κιολας!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αρχικά του λέμε τι να μην παρει, και σιγά σιγά θα του βρουμε και τι να παρει.Οπως είπες κι εσυ Στέργιο, που μιας και είπες για ρυθμιζόμενη, διαβασα όλα τα ποστ σου για την qshave και τα βρήκα πολυ αναλυτικά και ενημερωτικά και είναι σαφές τι όγκο πραγματων γνωρίζεις.

Τώρα στο θέμα αυτό με τις λεπιδες επειδή προφανως και δε δουλεψε κάτι σε μένα δε σημαίνει ότι ειναι μάπα η ο, τι άλλο, αλλά καλό είναι να του πουμε τι να μην παρει πρωτα για να μη σφαγιαστει και ξενερωσει από το πρωτο κιόλας ξυρισμα και μετά του λέμε με τι να ξεκινήσει. Πάντως μια λεπίδα που θερίζει γενικως είναι σαφές σε όλα τα προσωπα, όποτε.. Δεν είχα σκοπό να τρομάξω κανέναν φυσικά.

Οχι τίποτα άλλο αλλά επειδή τα γράφω κάποιες φορές κάπως περιεργα αυτά που θέλω να πω μπορεί και να νόμισει κανεις ότι κάνω τον παντογνώστη.

Και για να καταλήξουμε, εγώ βγαίνω από συζήτηση κι ας ξεκινήσει με feather για να μην τρομάξει.
Εικόνα
stergios

Ξερω ανθρωπους πχ που το πρωτο τους δικυκλο ηταν cbr 1000 κ μπηκαν στις πιστες κ στους δρομους με μεγαλη επιτυχια στα πρωτα τους βηματα. Κ αλλους που ξεκινησαν με πατινι, αλλαξαν 100 οχηματα κ ανεβηκαν στην πυραμιδα... Κ σημερα με 1000αρι πλεον, οταν ξεκινουν, μεχρι να να βαλουν δευτερα στο κιβωτιο, εχουν τα ποδια να κρεμονται στην ασφαλτο λες κ θα απογειωθουν. Ο φοβος φυλαει τα ερμα. Κ οι κακες συνηθειες δεν κόβονται. Δε θεωρω πως ειμαι κ τοσο off topic. Αλλα αν ειμαι...στον Καιαδα! :)

Γιωργο δεν ειμαι ο δερβεναγας του φορουμ κ δε με απασχολει τι το παιζει ο καθένας κ αν το παιζει κ γιατι για να σε κρινω. Αυτο που ηθελα να πω το πα. Δεν υπαρχει κατι αλλο πισω απ τα λογια μου. Απλα απαντησα στο σχολιο που εκανες στην απάντηση μου. Εχοντας καλη προθεση. Τη γνωμη μου ειπα, οπως ο καθενας τη δικη του κ πιστευω οτι δεν εθιξα κανεναν. Ουτε εθιξα τι ογκο πληροφοριων γνωριζω, ουτε τι εσυ γνωριζεις.


Κ γιατι ρε μεγαλε να βγεις απ τη συζητηση?! Οχι να μη βγεις! :) Δε μαλωνουμε! Για να διαφωνουμε ειμαστε εδω! Αυτο δε σημαινει καυγας αλλα γνωση! Αν συμφωνουσαμε θα γραφαμε κατι παραπανω οπως τωρα? Κατινθα μαθουμε εμεις κατι κ αυτοι που διαβάζουν! Οτι κ αν ειναι αυτο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 23 Μαρ 2018, 17:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ο ανίκανος ανίκανος θα παραμείνει, είτε ξεκινήσει με Busa πειραγμενη με εξάτμιση Yosimura που γράφει και η 5η κάτω, είτε με φλορετα. Αυτό δε σημαίνει ότι πρεπει να ξεκινάμε ολοι με gsxr.

Παμε στη σουπα τώρα.

Προστέθηκε μετά από 16 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Σωστός ο Στέργιος! Αυτή είναι η ουσία τελικά. Δεν είπε κανεις ότι εθιξες κανέναν, ουτε ότι πηγες να κάνεις το έξυπνο! Αλλά μας βλέπω σε μια σουπα ανελέητη..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Tzimisce έγραψε: 23 Μαρ 2018, 14:58 Είμαι της άποψης ότι με κάποιο πολύ κοφτερό ξυράφι δεν θα κοπείς.
Για αυτό και πήγα και γρήγορα στα feather.
Θα κοπείς επειδή το ξυράφι δεν θερίζει καλά και θα επιμείνεις σε κάποια περιοχή.

Εγώ τουλάχιστον όποτε απέκτησα nicks, έτσι την πάτησα.

Συμφωνώ απολύτως με τον Μιχάλη. Ο φίλος Νίκος έχει γράψει εδώ για τα σκληρά και πυκνά γένια του. Επίσης απ'οτι διαβάζω η Rockwell ακόμα και με το base plate που έχει το μεγαλύτερο blade gap, δεν είναι υπερβολικά επιθετική. Η πρότασή μου είναι να αποφύγεις Personna Platinum, Derby και λοιπές όχι και τόσο κοφτερές λεπίδες. Για τον δικό σου τύπο γενιών αυτές θα ήταν καλό να δοκιμαστούν με μηχανές τύπου Merkur R41. Καλύτερα να κοιτάξεις τις Polsilver Super Iridium και Permasharp.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα σας.

Ψιτ, αγορακια,

το ξερετε οτι ειμαστε ολοι σε μια εικονικη πλατφορμα με κοινο ενδιαφερον το οποιο μας δενει και μας κανει να εχουμε κοινα σημεια, ετσι; Θα αναφερθω αρχικα λιγο γενικα και θα σας υπενθυμισως πως ειστε ενηλικες και δεν θα επρεπε να μαλωνετε για το ποιος θα φαει το γλυφιτζουρι του αλλου. Κυριως θα επρεπε να μαθετε να σεβεστε τους συνφορουμιτες σας και την διαφορετικοτητα των αποψεων τους. Ειμαστε εδω για την πλακα μας, τον χαβαλε μας και να περασουμε ομορφα, οχι να αρπαζουμε ο ενας τον αλλον απο τα ματια. Σαν ενηλικες, και προτυπα για νεοτερους, οι μεγαλυτεροι ειναι αυτοι που θα πρεπει να δειχνουν τον δρομο στους νεοτερους. Δεν δεχομαι 40ρηδες+ να ειναι "αερα πατερα" επειδη και μονο εδω ειμαστε στο ιντερνετ.

Κανεις σας δεν ειναι εγκλεισμενος σε αυτο το φορουμ και ολοι ανεξαιρετως εχουμε συμφωνησει κατα την εγγραφη μας σε καποιους κανονες συμπεριφορας!

Εγω σαν Στεφος δεν θα σας σουταρω στην σουπα. Θα σας αφησω εδω, να τα βλεπετε, εχοντας σηκωσει το δαχτυλο μου.

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Το πιό υποκειμενικό πράγμα στο ΠΞ ειναι η λεπίδα.Ο καθένας ο,τι και να πει λίγο μετράει η γνώμη του.Καθε λεπιδα ειναι διαφορετική και δουλευει διαφορετικά ανάλογα με τον τύπο δέρματος, τον τυπο γενιών,την ξυριστική μηχανή και τη συχνότητα που ξυρίζεται ο καθένας.Οι δύο πρωτες παράμετροι δεν αλλάζουν.Πρόσφατα δοκίμαζα τη Gillette stainless (κόκκινο κουτί).Στην Edwin Jaggεr 89 τραβουσε οπως και στην Parker 26c.Tην έβαλα στην Merkur 37c slant.Εκανε πατινάζ,γλυκανε και απόλαυσα ξυρίσματα(αλλαγή παράμετρου η ξυριστική μηχανή).1 έως 2,50 ευρω το κουτάκι κανουν οι περισσοτερες λεπίδες ,εκτός τις Ιαπωνικές που είναι ακριβότερες.Παίρνεις λοιπόν όσες πιο πολλες μπορείς και αρχίζεις τις δοκιμές.Μία-δυό που θα σου κάνουν το πιό γλυκο άνετο ξύρισμα θα τις πάρεις κατοστάδα που σου βγαίνουν πιό φθηνά και τελειώνει η υπόθεση...

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Να προσθέσω και την παράμετρο <<ατομική τεχνική>> που με το καιρό αλλάζει,βελτιώνεται.
nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Πήγα χτες στους 2 Μπαρμπέρηδες εδώ στη Λάρισα (να ενισχύσουμε και λίγο και την τοπική αγορά) και πήρα:
astra sp - bic chrome platinum - lord - personna

Και θα αρχίσω τις δοκιμές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”