Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Με την Parker 26c ποια λεπίδα προτεινετε; Να κάνει βαθύ ξυρισμα αλλά να μην χάνει την γλυκύτητα της.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχουμε πει οτι είναι υποκειμενικό θέμα οι λεπίδες. Αλλά, αφού ρωτάς δοκίμασε Polsilver. Για εμένα είναι πολύ καλός συνδυασμός με Parker 26c. Βασικά με όλες τις μηχανές μου. Πλάκα πλάκα, υπάρχει κάνεις που να έχει μια κάποια εμπειρία και τεχνική (χωρίς παρεξήγηση) που να μην του αρέσουν οι Polsilver; Δεν βλέπεις καθόλου συχνά αρνητικά σχόλια για τούτες, ούτε εδώ, ούτε και έξω.

Επίσης, μου αρέσουν και οι Gillette Nacet στην 26c.
Νίκος
parlapipas25
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 17:09
5
Has thanked: 3 times

Polsilver η perma sharp super;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ότι και να σου γράψουμε , αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος και τις δύο δεν θα βγάλεις συμπέρασμα , το πρόσωπο του καθενός μας είναι διαφορετικό και η υφή του δέρματος αλλάζει και με τις κλιματικές συνθήκες .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
parlapipas25
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 17:09
5
Has thanked: 3 times

Οκ θα τα δοκιμασω.Να ρωτησω και κατι αλλο;Ποσα ξυρισματα βγαζει ενα ξυραφακι κατα μεσο ορο;Το ξυραφακι οταν σταματησει να ειναι κοφτερο το γυρναμε αναποδα η το πεταμε κατευθειαν;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Είναι σχεδόν η ίδια απάντηση που έγραψα και πριν. :)
Εξαρτάται από τον τύπο της τρίχας και την πυκνότητα της τριχοφυΐας σου.
Επίσης πόσα περάσματα κάνεις , και ανάλογα με τη μηχανή έχεις διαφορετική καταπόνηση στη λεπίδα. Επίσης άλλες λεπίδες είναι από το εργοστάσιο πιο κοφτερές , άλλες λιγότερο ,και σίγουρα αυτό επηρεάζει τον αριθμό των καλών ξυρισμάτων που θα πάρεις.

Όταν η λεπίδα κουραστεί θα αρχίσει να μαγκώνει και να τραβάει τις τρίχες αντί να τις κόβει ομαλά. Συνήθως τότε την πετάς . Αν θες να την γυρίσεις ανάποδα για να δοκιμάσεις αν κόβει δεν έγινε και τίποτα. Το ωραίο με το χόμπι αυτό είναι οι πειραματισμοί μέχρι να καταλάβεις τι εσένα σου ταιριάζει καλύτερα.

Ένας γενικός κανόνας είναι πως οι λεπίδες μπορεί να είναι λίγο πιο τραχιές στο πρώτο ξύρισμα , και μετά γλυκαίνουν καθώς καθαρίζει η κόψη τους. Μπορεί λοιπόν να νιώσεις την αγριάδα μιας λεπίδας στο πρώτο ξύρισμα , και στο επόμενο να έχει εξαφανιστεί.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Παρακολουθώντας αυτο το νήμα εχθές βραδυ είπα να δώσω αλλη μια ευκαιρία στα personna που ποτέ δε μου κάθισαν, δοκιμάζοντας τα αυτη τη φορά με R41. Το ίδιο αποτελεσμα κάθε φορά..τραβάνε ειδικά στο πρώτο πέρασμα και δε μου δίνουν βαθος κοπής. Με 3 περάσματα και πολύ προσοχη πήρα τελικά ένα πολύ καλό ξύρισμα, με μεγάλο όμως κόπο για τη συγκεκριμένη μηχανή που με αλλες λεπίδες απλα πετάει. Δεν είναι τυχαίο που σπάνια ( έως ποτέ) βλεπει κανεις αυτη τη λεπίδα στα ξυρισματα της ημέρας.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Γενικά το 3ο πέρασμα είναι πολυτέλεια και θέλει προσοχή. Με R41 δε νομίζω πως χρειάζεται, μη σου πω πως το θεωρώ και λάθος.
Οι Personna είναι σπάνιες και ακριβές στην Ευρώπη και γι αυτό δεν τις πολυβλέπεις εδώ. ΗΠΑ είναι mainstream. Εδώ θα βρεις τις ισραϊλινής κατσκευής personna που αν κι έχω 1 κουτάκι χρόνια, ακόμα δεν τις άνοιξα. :D

Για μένα, αφού υπάρχουν καλές κι οικονομικές BIC (οι κίτρινες), Voskhod, Sputnik, Gillette διάφορα είδη, Polsilver κτλ, με πολύ λογικά κόστη κι εύκολα προσβάσιμες, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις κάτι πολύ εξεζητημένο, εκτός απ τον πειραματισμό και το παιχνίδι.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Πολύ καίριο το σχόλιο σου, συγκεκριμένα με την R41 έχω αλλαξει τη σειρά απο τα περάσματα σε WTG-ATG-XTG ακριβως επειδή στα δυο περασματα είσαι κομπλέ τις περισσότερες φορές.
Φυσικά κ μιλάμε για τις personna ισραηλιτικής κατασκευης που είναι εδώ διαθέσιμες. Αυτες το θέλανε το 3ο το χεράκι τους.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

parlapipas25 έγραψε: 04 Οκτ 2018, 15:39 Οκ θα τα δοκιμασω.Να ρωτησω και κατι αλλο;Ποσα ξυρισματα βγαζει ενα ξυραφακι κατα μεσο ορο;Το ξυραφακι οταν σταματησει να ειναι κοφτερο το γυρναμε αναποδα η το πεταμε κατευθειαν;
Εγω θεωρω πιο σωστο να γυρνας τουμπα τη λεπιδα σε καθε ξυρισμα κ να παιρνεις τα καλα ξυρισματα. Τη στιγμη που δειχνει σημαδια κοπωσης, σε μενα 2-3 ξυρισματα, παιρνει δρομο ακομη κ την ωρα του ξυρισματος.

Εχει πολλα καλα ξυραφακια. Συνηθως δουλευω polsilver, bic cp, gillette silver, nacet, 7 o'clock καποιες, wilkinson, derby ενιοτε, perma sharp, treet, feather κλπ. Δοκιμασε πολλες κ ακομη κ αν βρεις κάποια -ες να σου κανει κλικ, δοκιμασε κ αλλες. Ειναι φτηνες κ υπάρχει αρκετη ποικιλια ακομη κ στην ελληνικη αγορα. Δες κ το tryablade...
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”