Τι ξυράφι προτείνετε;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Τόλη το να πιάζεις το ξυράφι στο δέρμα είναι αυτό που δεν πρέπει να κάνει κανένας! Σε συνδυασμό με την διατήρηση της σωστής γωνίας, αποτελόυν το 70% ενός πετυχημένου ξυρίσματος χωρίς ερεθισμούς, γυρισμένες τρίχες κλπ.

Σε περίπτωση που μια μηχανή δεν μας ξυρίζει καλά ή μας τραβαέι ενώ εφαρμόζουμε τα παραπάνω, το πιθανότερο είναι να μην μας κάνει η μηχανή και να πρέπει να κοιτάξουμε προς μια πιο αποτελεσματική/επιθετική. Αυτά τα δύο δεν πάνε πάντα μαζί, π.χ η Parker 26c για τα δικά μου γένια έιναι αποτελεσματικότατη αλλά καθόλου επιθετική (δηλ. δεν νιώθεις υπερβολικά την λεπίδα στο δέρμα).

Εαν χρησιμοποιούμε ένα ξυράφι που δεν είναι τόσο κοφτερό (π.χ Personna Platinum) και ξυριζόμαστε κάπως ικανοποιητικά, τότε δοκιμάζουμε ένα πιο κοφτερό ξυράφι στην μηχανή μας (π.χ Polsilver, Feather κλπ.) να δούμε εαν κάνουμε καλύτερο ξύρισμα. Εαν όχι, αλλάζουμε μηχανή.

Δεν χρειάζεται να πιέζεις για να έχεις τον έλεγχο. Χρειάζεται να πιάνεις την μηχανή με τέτοιο τρόπο ώστε να μην χάνεται η σωστή γωνία κατα την διάρκεια του ξυρίσματος και να μην πηγαίνει πέρα δώθε η μηχανή στο χέρι.

Για να αναπτυχθεί η σωστή τεχνική, θέλει χρόνο και υπομονή! Αλλά το να πιέζουμε το ξυράφι απέχει πολύ από αυτό που λέμε καλή τεχνική.
Νίκος
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

ευχαριστω για τις συμβουλες.οντως με λιγοτερη πιεση λογο φοβου μην κοπω βλεπω μηδεν ερεθισμους!οποτε θα αφησω τον χρονο να κανει την δουλεια του...περα απο το hardware του καθενα το πιο σημαντικο ειναι ο χρονος και η υπομονη να μαθεις την μηχανη!
Άβαταρ μέλους
Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Αύγ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Αν και με μικρή πείρα που έχω θα σου πρότεινα astra. Είναι favorite πολλών. Τι μηχανή έχεις;
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12283 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

Πρώτη εμπειρία με Bic Chrome Platinum σε Mekur34C και με σάπωνα πρόβειο Haslinger. Καλλίτερα δε γίνονταν. Θα ακολουθήσουν και άλλα ξυρίσματα με τη Bic και θα ενημερώσω την κοινότητα.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εξαιρετικός συνδυασμός και για εμένα αυτός που ανέφερες. Safe άνετο ξυράφι, με λεπίδα που κόβει σταθερά και γλυκά και σαπούνι που γλυστράει ενώ μυρίζει φρεσκάδα (εμένα κάτι σε λουλούδια μου κάνει η μυρωδιά του).
Βάλε κι ένα ωραίο splash στο τέλος κι είσαι άρχοντας.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

Έχοντας ήδη παραλάβει σήμερα το πρωί τη Rockwell 6C, ποιο ξυραφάκι θα μου προτείνατε ώστε αύριο να κάνω το πρώτο μου ΠΞ;

Θα προτιμούσα κάποιο μέτριο σε επιθετικότητα για να συγχωρεί και τα πρώτα μου λάθη.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Astra Sp, Personna Platinum
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

ΜΜμμμ... το Personna με δάγκωσε όταν ακόμη έψαχνα τη γωνία.
Astra σίγουρα και θα έλεγα να δοκιμάσεις και το Polsilver, όπως και το Gillete 7 o'clock, τα πράσινα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Οχι ακομη pols & 7 oclock.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Είμαι της άποψης ότι με κάποιο πολύ κοφτερό ξυράφι δεν θα κοπείς.
Για αυτό και πήγα και γρήγορα στα feather.
Θα κοπείς επειδή το ξυράφι δεν θερίζει καλά και θα επιμείνεις σε κάποια περιοχή.

Εγώ τουλάχιστον όποτε απέκτησα nicks, έτσι την πάτησα.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”